Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Zeitgeist addendum  (Citit de 10007 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« : Noiembrie 27, 2008, 19:37:35 »

A vazut cineva de aici filmul zeitgeist addendum?Pentru cine nu stie este un film documentar,ceva de genu teoria conspiratiei(dar la care sunt adaugate deovezi reale),despre mai multe lucruri,printre care:neadevaruri despre religia ortodoxa,diferite argumente ca atentatele de la 11 septembrie sunt o mare minciuna,si explicatia sistemului bancar(poate cea mai interesanta parte).Filmul din cate stiu,a fost interzis.
Pentru cine vede filme de acest gen pentru prima oara,acesta i se poate parea destul de socant,zic eu.
Ce parere aveti despre filmul asta?
Filmul se afla  AICI
« Ultima modificare: Noiembrie 27, 2008, 19:43:55 de către Iacob Eduard » Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 27, 2008, 20:25:46 »

Eu zic că se fac bani frumoși cu o idee frumoasă. 90% adevăr amestecat cu 10% minciună e 100% credibil și dăunător.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 27, 2008, 20:43:33 »

Da nu stiu daca s-au scos bani pe filmul asta,avand in vedere faptul ca a fost interzis.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 28, 2008, 11:23:59 »

Da nu stiu daca s-au scos bani pe filmul asta,avand in vedere faptul ca a fost interzis.

Fix, problema lor  Tongue
Memorat

vid...
zen777
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 16, 2008, 16:10:16 »

Da am vazut ambele filme Zeitgeist.. eu zic ca sunt multe abureli.. adica exagereaza, dar nu si can vine vorba de religii. Oricum e un film bun, merita vazut. Este primul film ce realizeaza intradvar cat de folositor este internetul.. mie de asta imi placeL:D Mare profit nu a putut aduce deoarece a fost interzis..
« Ultima modificare: Decembrie 16, 2008, 16:17:01 de către Andrei Grigorean » Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 26, 2008, 16:08:05 »

aceL:D Mare profit nu a putut aduce deoarece a fost interzis..

Contează ce profit a adus după lansare? Contează ce profit s-a crezut că v-a aduce.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 27, 2008, 14:27:51 »

Contează ce profit s-a crezut că v-a aduce.

De ce? Chiar nu vad baza unei asemenea afirmatii. Filmul e, poate, interesant. Dar nu mi se pare ca spune ceva ce nu s-a mai auzit si nici ceva ce nu ne-am fi asteptat sa auzim. Cred ca fiecare om care a vazut filmul, dupa fiecare afirmatie socanta a zis ceva de genul : "Da, am luat si asta odata in calcul. M-am gandit ca este o posibilitate. ". Si in conditiile astea, la ce mare profit s-ar fi putut astepta ?

Din vreme in vreme se mai gasesc cate unii care se gandesc sa spuna "omenirii" adevarul  Smile. E tot o forma de manipulare si a le arata cum au fost manipulati pana acum. Dar in spatele vointei de a afirma un adevar nu pot concepe ca scop un profit. Si daca pot, in orice caz, profitul nu-l vad material.

Oricum, eu filmului astuia nu-i atribui niciun mare merit si nici nu consider ca prin el s-a facut ceva de mare bravura. Si ca sa intelegeti de ce acesta este punctul meu de vedere, pariez ca cea mai mare parte din romanii care au vazut acest film-documentar au sarbatorit Craciunul Smile.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 27, 2008, 14:52:48 »

Si ca sa intelegeti de ce acesta este punctul meu de vedere, pariez ca cea mai mare parte din romanii care au vazut acest film-documentar au sarbatorit Craciunul Smile.
Si ateii sarbatoresc Craciunul, chiar daca nu iau in seama semnificatia religioasa, ci doar traditia.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 27, 2008, 15:09:22 »

Sunt uni romani, crestini, care tin seama si de sarbatorile musulmane chiar Very Happy Nici nu stiti cu cata nerabdare asteapta uni Ramadanul Very Happy
« Ultima modificare: Decembrie 27, 2008, 15:17:11 de către Savin Tiberiu » Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 27, 2008, 15:17:38 »

Si ateii sarbatoresc Craciunul, chiar daca nu iau in seama semnificatia religioasa, ci doar traditia.

In cazul acesta parerea mea este ca nu sarbatoresc Craciunul.
Si oricum pentru atei o parte a traditiei (adica aceea care nu include cultura) este doar o mare minciuna pe care s-au cladit alte mari minciuni. Daca se respecta nu vor sarbatorii in veci asta.
Sa nu confundam cu faptul ca orice roman, crestin sau nu, profita de concerdiul din perioada aceasta a anului  Smile.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 27, 2008, 15:30:31 »

@Maria

Te contrazici singura. Daca filmul nu aduce nimica nou si nu incearca sa ofere o noua viziune, care mai este scopul lui? Oare nu unul comercial?
Memorat

vid...
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 27, 2008, 15:41:03 »

Pai daca ma intrebi pe mine, scopul lui, oricare ar fi el, deriva din naivitate. E clar ca cine a facut filmul ne-a subestimat capacitatea de a judeca singuri unele intamplari.

Si daca au stiut de la bun inceput ca nu aduc nimic nou atunci nu s-au asteptat sa aiba mare profit material, nu? Ce mare comert s-ar fi putut astepta sa faca plecand de la adevaruri deja stiute? Poate au prefigurat un profit de alta valoare.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 27, 2008, 15:46:23 »

Contează ce profit s-a crezut că v-a aduce.
De ce? Chiar nu vad baza unei asemenea afirmatii.

k_onu_eddy și zen777 au spus că filmul nu a adus profit deoarece a fost interzis, de unde nu rezultă că filmul nu a avut ca scop profitul. Se poate să fi avut acest scop, se poate să nu.

Așa că afirmațiile șocante pot fi doar povești. Îmi amintesc de o convorbire la telefon... care e defapt povestirea unei convorbiri, lucru ce nu dovedește cu nimic că acea convorbire a avut loc. Iar aici poate fi o minciună pe care suntem în stare să o credem după ce am fost „bombardați” cu tot felul de „adevăruri”.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 27, 2008, 15:54:58 »

Problema omenirii de ani buni incoace, daca ma intrebi pe mine, este ca incercam disperati sa stim sigur ceva, si tot ce reusim sa facem e doar sa credem.
Mai greu sa stim. Tocmai de asta ne-am saturat de povesti. Povesti care doar pot fi adevarate.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 27, 2008, 15:57:57 »

Mai greu sa stim. Tocmai de asta ne-am saturat de povesti. Povesti care doar pot fi adevarate.

Corect. Iar filmul Zeitgeist nu face excepție niciun pic. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
liviuu
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Ianuarie 25, 2009, 18:28:15 »

si eu am vazut documentarul...dar nu m-a facut sa-mi schimb opinia despre religie Very Happy
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Ianuarie 27, 2009, 23:37:03 »

Sincer nu inteleg de ce unii oameni cred barfele de colt de bloc cum ca "gigi si cu mimi s-au combinat", dar nu dau nici o sansa unor astfel de documentare care prezinta si argumente.
Ok, nu zic ca intodeauna concluziile sunt adevarate (vezi "What the bleep do we know", care este ok, dar pe alocuri trage de par concluziile) dar macar argumentele putem sa retinem si sa tragem ce concluzii vrem.

Asa a fost si cu incalzirea globala o bucata buna de vreme. Toti savantii spuneau ca se incalzeste, dar lumea (si guvernul american): nu stiu, sunt discutii in contradictoriu, ne mai gandim. Cati savani sustineau contrariul? zero

my 0.02$ (dar merge si €)
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Ianuarie 28, 2009, 03:35:57 »

Sincer nu inteleg de ce unii oameni cred barfele de colt de bloc cum ca "gigi si cu mimi s-au combinat", dar nu dau nici o sansa unor astfel de documentare care prezinta si argumente.

Fara sa fiu pe subiect o sa incerc sa-ti dau un raspuns la intrebarea retorica Tongue de mai sus: lumea crede barfele mult mai usor pentru ca gradul de implicare este zero -- este vorba despre viata altcuiva; e altceva cand esti pus sa "crezi" (atentie la nuanta) ceva ce are implicatii, posibil majore, in viata ta. Sa crezi e in fond un act de credinta -- vorba lui Bap, un prieten.

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Ianuarie 28, 2009, 13:23:43 »

Sincer nu inteleg de ce unii oameni cred barfele de colt de bloc cum ca "gigi si cu mimi s-au combinat", dar nu dau nici o sansa unor astfel de documentare care prezinta si argumente.

Ai dreptate, sunt argumente, dar poți fi sigur că sunt toate adevărate? Și știi care e scopul lor? Ești așa de sigur că tragi concluziilor corecte?

Mircea Badea spunea că astfel de documentare sau serialul cu Prison Break, dacă îmi aduc bine aminte, sunt ca niște supape pentru populație. Dacă nu ar fi produse, probabil că oamenii de rând ar fi duși la o confuzie totală fapt ce ar implica pierderea controlului asupra lor. Și, dacă mai aruncă cineva deștept câte un astfel de documentar, îi mai scoate la lumină puțin, dar nu mult, și cu o melodie ca a lui Enrique Iglesias și atâtea pagube produse în 2001, îi va conduce pe drumul pe care dorește, fără să îi forțeze pentru că îl vor urma singuri.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Ianuarie 28, 2009, 18:28:49 »

Ah, pentru cei care cred ca filmul este facut pentru bani:
"Duplication of this education film is granted and encouraged for Non-Resale Educational purposes only. Not-For-Profit public screenings are also encouraged and require no permission from us."
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Ianuarie 29, 2009, 11:34:31 »

Uite un alt film documentar care prezinta argumente, dar asta e un pic mai religios:
http://video.google.com/videoplay?docid=2104042274449664707&hl=ro
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Ianuarie 29, 2009, 12:06:08 »

 Rolling on the Floor Laughing am ras la filmul ala pana nu am mai putut. Faza e ca tocmai asta nu are, argumente! Si multe idei din film sunt cel putin discutabile.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Ianuarie 29, 2009, 17:50:34 »

Depinde de ce vrea sa creada fiecare. Mie mi s'a parut interesant si Zeitgeist, si unele idei din asta ce l'am postat mai sus. Unele idei sunt discutabile in ambele. De fapt, filmele sunt discutabile in functie de convingerile fiecaruia si de cat de dispus e sa accepte alte idei decat ale lui. Unui crestin convins n'o sa'i bagi pe gat prima parte din zeitgeist iar pe unul care n'are nimic cu religia n'o sa'l convingi cu microcipul dracului.

Filme (documentare) cu adevarat fara nici'un argument si banale mi s'au parut "The secret" in care se promoveaza ideea unei gandiri pozitive pt o viata minunata, nu e nimic rau intr'o astfel de mentalitate, dar n'ai cum sa demonstrezi ca daca esti optimist o sa traiesti bine;  si un documentar despre apa: http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008&ei=XM-BSfrrGpjY2gK0mdSPCw&q=APA, unde la fel se zice ca apa isi schimba proprietatile in functie de gandirea omului.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Ianuarie 29, 2009, 19:39:56 »

Totusi nu sunt de acord cu tine.
In Zeitgeis iti arata asemanarea intre relgiile lumii si credintele pagane astrologice. Asemanarile exista oricum ai privi. Depinde de tine daca crezi ca e o coincidenta sau nu. Eu nu am zis ca sunt intr-un totul de acord cu ce e in film. Vreau doar sa ridic un semn de intrebare, bazat strict pe argumente.
In filmuletul documentar religios "ingerul digital" spune de exemplu cum s-a descoperit arca lui noe si cum au vrut sa ascunda acest lucru. Daca se diseaca putin subiectul se descopera ca de-a lungul secolului au fost multi care au descoperit arca si care s-au dovedit a fi doar niste mincinosi. Pana si poza din film este una de la National Geografic ce a fost dovedita a fi o inselare. Nu dezbat ideea daca a existat sau nu arca (daca putea sa stea pe apa sau nu la dimensiunea ei), ci doar ce se prezinta in film, anume ca s-a gasit si s-a incercat ascunderea ei.
O parte din "descoperirile" false de care ziceam sunt si pe wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Searches_for_Noah%27s_Ark#Hoaxes (Poza exacta din film nu o gasesc pe net, dar a fost dovedita falsa in numeroase documentare pe subiect)
Si mai sunt multe alte situatii asemanatoare.

Si chiar si The Secret are o explicatie. In film nu este data, dar din punct de vedere social doar gandirea pozitiva este de ajuns sa iti imbunatateasca viata, dar indirect. Gandeste-te ca daca stii ca un proiect reuseste te duci si il promovezi la 100 de persoane, nu doar la 10 la cati ai promova daca erai incert. Repet, analizat social si psihologic daca respecti indicatiile din film, exista o demonstratie. Dar nu cea din film Smile
« Ultima modificare: Ianuarie 29, 2009, 19:49:50 de către Valentin Stanciu » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Ianuarie 29, 2009, 20:04:32 »

Da, o gandire pozitiva e clar ca te ajuta in viata mult mai mult decat una negativa, dar nu cred ca o gandire pozitiva te ajuta sa castigi la loto.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines