Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme de acoperire  (Citit de 5633 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« : Noiembrie 26, 2008, 20:38:45 »

Comentarii la articolele Probleme de acoperire (partea I) si Probleme de acoperire (partea a II-a) scrise de Cosmin Negruseri.

Subiectul este tratat din 2 perspective diferite: una bazata pe o gandire matematica (in partea I) si una orientata spre algoritmica (in partea a II-a).

Ii multumim lui Marius Stroe pentru ca s-a implicat in punerea celor 2 articole pe infoarena si in verificarea continutului acestora.

P.S. In perioada urmatoare incercam sa finalizam si alte articole ale unor diversi autori pentru a spori continutul educational de pe infoarena. Orice mana de ajutor ne-ar prinde bine. Smile
« Ultima modificare: Februarie 20, 2009, 03:02:47 de către Stefan Istrate » Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 26, 2008, 21:54:39 »

Mulțumesc și eu lui Ștefan pentru corectarea conținutului. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 26, 2008, 22:12:50 »

Multumesc lui Marius si Stefan pentru munca facuta si multele imbunatatiri in exprimare Smile.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #3 : Noiembrie 27, 2008, 02:16:17 »

Buna treaba baieti  Applause
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Noiembrie 27, 2008, 18:41:53 »

Tare!  Ar merge anuntat pe blog.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 28, 2008, 22:40:45 »

Mai sunt cateva in lucru, sa vad cand il termina pe cel cu Treapuri Marius si atunci o sa anunt mai multe. Si Achim Ioan Alexandru a bagat ceva articole pe care nu le observasem.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 28, 2008, 23:04:30 »

Prima problema prezentata in partea I(cea cu acoperirea patratului de latura 2n, din care lipseste un patratzel, cu figuri in forma de L) este chiar problema Pav (merita incercata). Smile
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 28, 2008, 23:06:39 »

Smile stiu problema de prin 99 din culegerea lui Mircea Ganga care e si aia de prin 90 sau asa ceva. Deci probabil problema a fost mai intai de mate si a poi transformata la info.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 28, 2008, 23:16:08 »

Este si pe timus problema Tongue.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 28, 2008, 23:20:24 »

Pai e faina, dar din nou, intai a fost la un concurs de mate, probabil unu rusesc, si apoi a aparut peste tot.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 28, 2008, 23:30:38 »

Mie imi plac problemele astea de mate care pot fi adaptate la info. De obicei au o solutie foarte ingenioasa in spate.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 28, 2008, 23:44:51 »

Smile pai probabil e chestia ca in general e usor sa pui doi algoritmi cap la si sa scoti o problema de info si esti deja avansat in domeniul asta. Pe cand in mate nu stuntem asa tari si cand prindem o problema care se poate transforma in una de info e destul de originala.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 22, 2008, 15:19:28 »

Tare!  Ar merge anuntat pe blog.

Chiar ar merge. Zilele astea am aflat ca sunt pe infoarena niste articole de care nu stiam nimic. Si in plus, cei care au ajutat merita sa se faca cunoscuti. Smile Felicitari, Marius!  Applause
Memorat

Am zis Mr. Green
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Septembrie 29, 2009, 18:19:40 »

Am o întrebare la problema numărul 7 (Bugs). De exemplu din starea (N-1, j, config) în ce stare ajung? Și cum fac să obțin rezultatul in (N, M+1, 0), pentru că din ce am înțeles eu, din starea (i, j, config) pot ajunge in starea (i+1, j, config) dacă nu pun nimic, (i+3, j, config + ceva) dacă pun una orizontală și (i+2, j, config + ceva) dacă pun una verticală, deci teoretic în (N, M+1, 0) nu am nimic. Și încă o chestie, când trec de la o coloană la alta, eu nu cumva îmi pierd rezultatele obținute pe coloana precedentă?
« Ultima modificare: Septembrie 29, 2009, 18:52:22 de către Andrei Misarca » Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 01, 2009, 18:50:11 »

Am o întrebare la problema numărul 7 (Bugs). De exemplu din starea (N-1, j, config) în ce stare ajung? Și cum fac să obțin rezultatul in (N, M+1, 0), pentru că din ce am înțeles eu, din starea (i, j, config) pot ajunge in starea (i+1, j, config) dacă nu pun nimic, (i+3, j, config + ceva) dacă pun una orizontală și (i+2, j, config + ceva) dacă pun una verticală, deci teoretic în (N, M+1, 0) nu am nimic. Și încă o chestie, când trec de la o coloană la alta, eu nu cumva îmi pierd rezultatele obținute pe coloana precedentă?

Dacă nu am uitat, tu iterezi întâi cu j pe lungimea tablei, j = 1, 2, .., M, M+1, după care pentru un j fixat începi să pui dale pe înălțimea tablei. Poziția îți e dată de perechea (i, j). Soluția se găsește în (N, M+1, 0), pentru că, fiind pe coloana M+1 și pe ultima linie a tablei, nu ai voie să pui nicio dală, ceea ce e echivalent cu a avea configurația 0.

Mai poți așeza dalele cu un backtracking. Dacă vrei o sursă, îmi poți da un PM.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
APOCALYPTO
Nu mai tace
*****

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 250



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Noiembrie 29, 2009, 16:15:49 »

sub ce nume sunt cunoscute problemele de acoperire in literatura de specialitate internationala( in limba engleza) ? Confused
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines