Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Outliers  (Citit de 2588 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Noiembrie 24, 2008, 09:12:53 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/outliers
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 24, 2008, 13:04:22 »

După ce am citit review-ul din New York Times, nu cred că o să o citesc. Smile
http://www.nytimes.com/2008/11/18/books/18kaku.html
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Noiembrie 24, 2008, 13:05:05 »

Si mie imi place stilul lui Gladwell. Am citit Tipping Point si mi s-a parut foarte interesanta, urmeaza sa citesc si Blink si Outliers  Thumb up
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 24, 2008, 14:05:36 »

Vivi, vorbeam cu Mircea mai devreme ca, cartea are mai mult stil de roman desi te face sa crezi ca e o carte stiintifica. Imi place cartea, ma intretine si in acelasi timp ii da de lucru creierului. Cum spuneam in articol, nu iau tot ce zice omul de bun. Ai putea sa ii iei bibliografia si sa citesti studiile originale pe care isi bazeaza cartile si acolo macar nu ar fi trecuta informatia prin filtrul pentru prosti, da parca mai degraba prefer o lectura usoara.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 24, 2008, 14:47:14 »

Citat
Altii urasc acest stil considerand cartile lui Malcolm ca fiind adresate unor oameni ce nu citesc carti in mod obisnuit

nu vad de ce nu ti-ar place un astfel de stil, adica de ce nu ti-ar place o carte este accesibila mai multor oameni? mi se pare ca asta e o forma de snobism. Zic asta pentru ca eu nu sunt tocmai o persoana care a citit multe, chiar am citit f putine carti de altfel, insa de curand am dat peste niste pasaje dintr-o carte care erau atat de profunde incat trebuia sa citesc de vreo 5 ori o propozitie ca sa pot sa inteleg ce zice, propozitii destul de lungi incat ma faceau sa uit ideea care vroia autorul sa o comunice si sa ma faca sa ma gandesc la cu totul alte idei decat cea descrisa acolo. Si pe langa asta, trebuie sa mentionez ca acea carte era scrisa in limba romana, de catre un autor roman, si totusi existau acolo citate in franceza care nu erau traduse nicaieri, cartea devenind astfel accesibila persoanelor culte, care au citit destul de mult si care sunt in stare sa inteleaga ceea ce vroia autorul sa zica acolo, si sa isi pastreze atentia in timp ce citeau acele fraze, si pe deasupra trebuie sa mai stii si franceza. Chiar mi-ai trezit interesul pentru aceasta carte si sunt curios cum isi prezinta autorul ideile.
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 24, 2008, 15:24:15 »

Hmmm.... ce sa zic.Am citit si eu articolul ala din NY times si nu mi-ar parea o cine stie ce carte,si asta nu din cauza argumentelor negative aduse in acel articol.In primul rand ,nu cred in ipoteza emisa de el:cum ca ar conta mai mult lucrul,decat talentul innascut.Ambele sunt la fel de importante.

Si da,fiecare din noi are sansa sa ajunga acolo in top,cu putin noroc.Diferenta e ca omul obisnuit munceste 10000 de ore,geniul munceste 5000.Cineva munceste 1 saptamana sa rezolve o problema,unui geniu ii vine ideea in 1 ora.Asta ii toata smecheria...Nu ca nu s-ar putea ajunge sus.

Problema ,dupa parerea mea, este daca sa iti irosesti atata timp,in loc sa faci altceva,la care poate esti talentat,sau care iti place mai mult.

Degeaba ai un salar de 10 000 euro sa zicem,daca muncesti de dimineata pana seara(si nu ai cand sa cheltuiesti banii  Very Happy).Dupa cum vedeti timpul apare in aceste ecuatii
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 24, 2008, 18:15:04 »

Asta vara am terminat "Cearta cu filosofia" de Gabriel Liiceanu. Pe parcursul cartii, Liiceanu duce o cearta cu filosofia sistematica (a marilor clasici germani) si pe langa alte neajunsuri imputate el remarca specializarea, ermetismul si abstractizarea tipului acesta de discurs filosofic. La celalalt pol s-ar situa filosofii fragmentari precum Cioran. Si Liiceanu isi exprima dorinta unei filosofii mai pe intelesul lumii si de altfel lauda, inca din primul capitol, eforturile depuse de Noica in scrierea unor carti ce interpreteaza pe intelesul nostru diverse opere din filosofie si ne demonstreaza ca filosofia ne priveste -- personal n-am citit mai nimic din Noica dar planuiesc.

Ce are asta a face cu ce spui tu? Sunt de acord ca avem nevoie de carti pe care sa le intelegem si trebuie laudati acei scriitori ce stiu sa ne impartaseasca multe prin cuvinte simple. De altfel calitatea asta ar trebui s-o aiba nu numai scriitorii ci mai toata lumea care se adreseaza unui public larg (intelectualii in prelegeri/conferinte, profesorii la cursuri, economistii despre criza s.a.m.d.). Totusi, conteaza si CE transmiti nu numai CUM.

Eu nu ma pot pronunta in privinta lui Malcolm din simplu fapt ca n-am citit nimic de el. Dar nu e oare periculos sa-ti placa numai ce intelegi? Nu e periculos sa te feresti de carti "grele" pentru ca asa te modeleaza cercul in care te invarti (internet, bloguri, feed-uri rss, etc)?

Intr-un final ar trebui sa mentionez ca eu sunt de parere ca atentia si capacitatea de a citi carti ceva mai greu digerabile se antreneaza.

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 24, 2008, 18:39:30 »

Citat
Ce are asta a face cu ce spui tu? Sunt de acord ca avem nevoie de carti pe care sa le intelegem si trebuie laudati acei scriitori ce stiu sa ne impartaseasca multe prin cuvinte simple. De altfel calitatea asta ar trebui s-o aiba nu numai scriitorii ci mai toata lumea care se adreseaza unui public larg (intelectualii in prelegeri/conferinte, profesorii la cursuri, economistii despre criza s.a.m.d.). Totusi, conteaza si CE transmiti nu numai CUM.

pai in articol zicea acolo ca sunt unele persoane care nu agreeaza cartea tocmai din aceasta privinta, ca transmite mesajul prin cuvinte simple, accesibile si celor neantrenati.

Citat
Altii urasc acest stil considerand cartile lui Malcolm ca fiind adresate unor oameni ce nu citesc carti in mod obisnuit
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 24, 2008, 20:26:44 »

Iacob, daca citesti doar articolul care zice punctele negative ale cartii nu ma astept sa te entuziasmezi ca vei citi cartea Smile.
« Ultima modificare: Noiembrie 25, 2008, 06:03:51 de către Cosmin Negruseri » Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 24, 2008, 21:23:35 »

Da,ai dreptate la faza asta...
Dar oricum,am zis ca "am incercat", sa nu ma las influentat de ce zice acolo,ci pur si simplu am comentat ipoteza lui Malcolm.Evident e o concluzie pripita,corect ar fi sa citesc cartea. Cool
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Noiembrie 27, 2008, 18:30:50 »

Mie mi-au placut Tipping Point si Blink!, sunt pline de anecdote numai bune de povestit la bere. Smile   Pe acelasi stil e si Freakonomics, S. D. Levitt.

Sunt o lectura placuta si rapida, mai ales daca nu le iei in serios. Cine vrea sa demonteze argumentele autorilor nu trebuie sa caute prea mult. De exemplu, Freakonomics si Tipping Point se bat cap in cap incercand sa explice de ce a scazut rata criminalitatii in NYC la inceputul anilor '90. Nu doar ca ofera explicatii opuse, ba chiar rezerva fiecare cate o sectiune ca sa demonstreze de ce alte explicatii sunt incorecte.  Eh?

O carte asemanatoare cu cele de mai sus dar ceva mai convingatoare este Tim Harford, Undercover Economist. Pe asta o recomand si celor mai sceptici. Harford, un britanic ceva mai modest, nu cauta Sfantul Graal ci doar dezvaluie masinaria economica din spatele lucrurilor care ne inconjoara.

Citat din mesajul lui: Silviu
Noica [...] interpreteaza pe intelesul nostru diverse opere din filosofie si ne demonstreaza ca filosofia ne priveste.

Mie mi se pare ca filozofia e desperant de incalcita si subiectiva, desi aparent este mult mai riguroasa. Cineva ar crede ca un aparat academic cu o istorie mai lunga decat academia insasi poate sa ajunga la un consens macar in privinta unor chestiuni "de baza." Din pacate nu pare sa fie asa. Pentru orice tema clasica a filozofiei exista mai multe tabere, mai multe "pozitii."

La fel ca Gladwell, cred ca multi filozofi construiesc castele din carti de joc, isi ascund greselile de rationament in spatele unor formulari pretentioase si interpretabile. Ce pozitii poate sa sustina un neinitiat ca mine? Probabil numai pe acelea care mi-au trecut intamplator prin fata ochilor.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 28, 2008, 08:57:44 »

Am citit bucati din the Undercover ecomonist, si ce am citit era misto. Probabil o voi lua pe urmatorul zbor in Romania si o termin. Cheful sa o citesc mi-a pierit dupa ce am vazut cateva talkuri date de autor Smile. Ce mult conteaza sa faci o prezentare buna. Malcolm si Steve Levitt dau mult mai bine pe sticla.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines