Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: "Dubiosul" Windows  (Citit de 4966 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mindphobia
Vizitator
« : Martie 31, 2005, 17:38:02 »

"Dubiosul" Windows (ca sa-l citez pe un forumist de pe aici) este folosit si aici. Watch and learn.

Si daca asta nu va pune pe ganduri, poate asta o va face.

P.S. Amandoua ruleaza Windows (da, este vorba de acel Windows despre care voi cei multi spuneti ca "suckz").
Memorat
fbkk
Client obisnuit
**

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 14, 2005, 05:47:13 »

Din moment ce tahnologia folosita e proprietara din motive lesne de inteles, mi se pare corect sa fie pe Win, oricum nu cred ca MS are ceva impotriva, ca masinarii de mare precizie, sa "citeasca" "continut necertificat" cum nu cred ca MS o sa preia informatii personale despre masinile respective, "dubiosul" Win, cum am avut "inspiratia" sa-l denumesc mai demult, ridica mai mult o problema etica decat de performanta tehnica.

Nu-mi place sa ma repet dar likul asta chiar e amuzant :
MS Win

Oricum parca incheiasem discutia Lin vs. Win ?
Memorat

No one should have to code the same thing twice !
mindphobia
Vizitator
« Răspunde #2 : Aprilie 14, 2005, 10:40:44 »

Eu nu am inteles nimic din ce ai vrut sa zici. Poti sa fii mai explicit?
Memorat
ciuperca
Strain


Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 13, 2008, 13:37:55 »

Eu prefer Windows 
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 14, 2008, 17:18:17 »

Poti sami dai mai multe motive ? Chiar vrei sa dai banii pe ceva vechi de 7 ani, 7ani de debugging si tot la fel de daramat e ? Stiai ca Microsoft stie defiecare data cand ai calculatorul deschis ? Stiai ca WMP trimite recent playlistul .. etc ? Sunt sigur ca dezactivarea unor checkboxuri nu rezolva treaba asta... Urm versiune de windows va trimite trimite username-uri, parole ?

Ai incercat macar 5 minute o distributie linux ? Asa, sa vezi cum e.

Intotdeauna a existat o alternativa la ceva, pacat ca nu toti sunt informati cum trebuie. Sunt sigur ca inloc de microsoft office, yahoo messenger, winrar,photoshop,WMP , poti sa folosesti la fel de bine, si chiar mai multumit OpenOffice, Pidgin, 7zip,GIMP,amarok. Dar nha, traim de 7 ani incoace cu vechitura de Windows XP. Defapt Windows Vista a dus lumea inapoi la XP... lol

Ne batem joc de copyrightul&munca altora , oare cati dintre noi am simtit asta pe pielea nostra?

Too bad things happens today...

Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Septembrie 14, 2008, 18:37:22 »

Esti prea hotarat... Si eu am ajuns sa prefer Windows, il am platit; folosesc pidgin, 7zip si altele in Windows, chiar si amaroK am incercat candva (da, poti, fara masina virtuala). Trebuie sa recunosti ca sunt capitole la care "batranul" Windows XP se descurca mai bine: as zice partea audio. Pentru un egalizator "decent" in Linux foloseam Jack + un program de mixing, in Win foobar+un plugin imi e de ajuns. In Linux nu am parte de accelerare video de cele mai multe ori, ca sa o obtin trebuie sa duc la capat niste pasi indelungati la fiecare update, dar cand o am interfata "bate" orice am in Windows. Sunt plusuri si minusuri de ambele parti. Apelez la Linux in masina virtuala si, la fel, in Linux emulez unele programe de Windows in Wine.

Oricum, nevoile unui individ il determina sa aleaga o distributie, pe cealalta, sau, de ce nu?, pe amandoua. Esti de acord ca poti folosi la maxim partile bune din amandoua sistemele?
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Septembrie 14, 2008, 19:07:04 »

Dap, bine zis.

Partea cu accelararea video nu e vina linuxului in general. N-ai ce sa faci daca nvidia(nu stiu sigur daca si ATI) considera  propietate intelectuala driver-ul pentru linux... pacat.

Ultima versiune de drivere ATI & nVidia isi face treaba ok, desi inca mai sunt probleme, care se rezolva destul de incet...

Nu prea am folosit eu foobar, ai incercat totem,vlc,xmms,gxine ?

Eh, vremurile se mai schimba. Sunt sigur ca o ditributie recenta e mult mai user friendly decat una de acum 6 luni, 1 an. Cat despre updateuri eu nu am avut niciodata probleme. Nu a trebuit sa dau restart vreodata dupa updaturile de securitate...

N-am nimic cu Windows, si eu il am pe un card SDHC de 8GB doar ca sa arat prietenilor colegilor ca nu folosesc numai linux, si nu am habar deloc Windows. In schimb il am numai cu software-uri cel putin freeware, deci se poate trai si fara crack....
« Ultima modificare: Septembrie 14, 2008, 19:15:56 de către Harabula Adrian » Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Septembrie 14, 2008, 21:42:57 »

Poti sa sustii Windowsul sau poti sa sustii Linuxul. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Dar pentru niciunul nu merita sa strigi in gura mare ca toata lumea sa treaca la el. Am fost si eu linuxist declarat in care refuzam cu orice pret produse comerciale. Intre timp m-am mai desteptat si mi-am dat seama ca e mult mai comod pentru un programator la un soft complex sa foloseasca un Visual Studio bine pus la punct decat chestii opensource nedezvoltate inca suficient. Asa ca momentan le imbin: Linux ca desktop si operatii uzuale, Windows pentru programe mai pretentioase care ofera un pic de stabilitate si comoditate (Visual Studio, Photoshop etc.)
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Septembrie 14, 2008, 21:45:35 »

Da, mai nimic nu bate Visual Studio...
Memorat
ciuperca
Strain


Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Septembrie 14, 2008, 22:38:23 »

windowsul e buna la jocuri:)
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Septembrie 15, 2008, 06:42:44 »

windowsul e buna la jocuri:)

gaming sucks in linux.. Linux-u are toate pregatite. Problema e cu drivere ATI&nVidia dupa cum am mai zis, dar in rest e ok. Are nevoie de bani, timp pretios pe care nu oricine il poate acorda.

Eh asta e. Nu as spune ca Windows e pentru gaming...Vrei jocuri ? Iati o consola, e ma ieftina decat un calculator si sunt sigur ca te distrezi mai mult .... Wink

Cate jocuri ai cumparate ? Sau si alea crackuite ?
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Septembrie 15, 2008, 07:53:24 »

Nu prea am folosit eu foobar, ai incercat totem,vlc,xmms,gxine ?

vlc, xmms da... totem e de gnome, gxine nu are media library Smile Oricum, programe functionale care citesc tot exista, amarok imi citea chiar un fisier video (fara sa imi afiseze videoclipul, doar sonorul)... problema e ca am doar 2 boxe, dar cu un egalizator bine reglat poti sa treci peste neajunsul asta. Daca as fi avut procesor indeajuns de puternic (desi cred ca mi-ar trebui un quad core ca sa functioneze fara intreruperi) as fi folosit jack + jamin

gaming sucks in linux.. Linux-u are toate pregatite. Problema e cu drivere ATI&nVidia dupa cum am mai zis, dar in rest e ok. Are nevoie de bani, timp pretios pe care nu oricine il poate acorda.
Permite-mi sa te contrazic. Exista cel putin un joc in genul Quake3, si anume OpenArena (mai sunt si altele cred) care merg decent pe o placa de la Intel sau mai stiu eu care (una slaba, on-board) + drivere functionale. Asta daca ai nevoie de OpenGL. Daca renunti la efecte uimitoare, sunt jocuri interesante si de linux : Nethack, KConquest, Battle for Westnoth (tare in multiplayer pe internet), openTTD (idem, desi asta e pe jumatate free).


Subscriu la postul lui Stefan.
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Septembrie 15, 2008, 12:04:39 »

Si eu ma joc Counter-Strike licentiat pe linux sub wine... Mi-a placut foarte mult http://cubeengine.com/ , open-source. Faza e ca la cei mai multi care leam aratat jocurile astea nu prea au fost multumiti, mai deloc. Asa ca ma abtin de acum incolo.

Pe mine gamingul in linux  ma satisface, nu sunt un gamer inrautatit dar imi merge tot ce vreau...
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Septembrie 28, 2008, 16:05:54 »

Am sustinut de ceva vreme Windowsul si inca imi place.
Da, am incercat si Linux. Am facut ca jocurile mele favorite sa mearga pe Linux. Am "customizat" interfata la Linux sa fie cat mai pe placul meu. Am recompilat bucati din Linux ca sa aiba acel ceva sau altceva. Rezultatul final? Am pierdut vre-o 2 saptamani nefacand altceva decat sa "lucrez la Linux" si tot nu imi placea.
E dragut Linuxul, imi place, sta bine in masina virtuala si se deschide repede din snapshot cand am nevoie de el Tongue (doar sa nu ii instalezi toate cele 10000 de updateuri, ca iarasi nu fac nimic 2 saptamani)

Valentin -- happy Window VISTA x64 user/ admin
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Septembrie 28, 2008, 16:25:10 »

Eu n-am avut niciodată problemele cu updateurile. Nu mi-au încetinit niciodată calculatorul. De câteva luni mă tot macină să compilez un linux, cu un kernel modificat, busybox, AMP pentru un 486 de 66Mhz. Oare chiar merită timpul ? Eu cred că da, dar încă am dubii.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Septembrie 28, 2008, 18:38:37 »

Nu am zis ca incetinesc. Am vrut sa zic ca imi dau erori, imi schimba configuratiile greu facute si asa mai departe.
Am facut eu un update si m-am trezit fara interfata grafica si a trebuit sa reinstalez driverele video, sa modific configuratii de la xorg si alte chestii.. O zi pieduta. (e drept ca atunci aveam Gnome-ul putin modificat sa fie mai pe placul meu)

motto: Linux is free if you time is worthless. Wink
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Septembrie 28, 2008, 18:55:26 »

Ar trebui sa ma bucur ca nu ma deranjeaza interfata default Smile .
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines