Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Problema saptamanii - Probabilitati (solutie)  (Citit de 2361 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Noiembrie 20, 2008, 10:58:03 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/problema-saptamanii-probabilitati-solutie
Memorat
Stefan Ciobaca
Vizitator
« Răspunde #1 : Noiembrie 21, 2008, 23:39:24 »

Citat
Nu exista nici o modalitate prin care sa obtinem rezultate uniform aleatoare folosind un numar finit de aruncari pentru ca se poate intampla ca la orice aruncare a monedei sa obtinem cap la infinit si atunci nu avem cum sa obtinem rezultate diferite.

Ce-ai facut? La orice aruncare obtii cap la infinit? Hmmm...

Citat
Prima problema are mai mult de 50 de ani fiind rezolvata de unul dintre pionierii informaticii, John Von Neumann

La sfarsit de fraza se pune punct. Daca o problema e rezolvata de unul din pionierii informaticii inseamna neaparat ca are mai mult de 50 de ani?

Citat
A doua e interesanta in contextul generatoarelor de numere aleatoare.
Dar prima in ce domeniu sa fie interesanta?

Citat
De exemplu in C++ unii folosim, pentru a genera numere aleatoare de la 0 la n - 1, instructiunile rand() % n
Unii folosim? Ai ascultat prea multa politica la TV Wink
"rand() % n" e exact o expresie Wink

Citat
In java sau Python generatoarele aleatoare sunt mai bune.
Explica de ce!

Speaking of which, orice numar "generezi" tu pe calculatorul tau se cheama cel mult pseudoaleator, din motive interesante Wink

Citat
Care e numarul mediu maxim de numere aleatoare intre 0 si k - 1 pe care le putem obtine dintr-un stream de biti uniform aleatori.
Rephrase!
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 21, 2008, 23:45:08 »

Cu sfarsiturile de fraza, nu imi place sintaxa textile si e dubios cu caracterele speciale pe langa linkuri. Tre sa ma informez da nu am avut chef.

Prima e interesanta si din cauza ca e problema veche.

Neuman discuta problema intr-un paper care e cam de 50 de ani. Nu am data exacta.

Nu ma uit la tv de 2 ani.

Poti sa scrii si tu posturi daca scrii mai bine, oricum unele dintre ele imi iau destul de mult timp. Nu mi-a placut in liceu sa scriu eseuri si cred ca se vede dupa cum scriu.

Preferai sa ai solutiile mai repede si un post scris pe la 12 noaptea sau sa fac pauze de cate 2 saptamani pana imi aleg cuvintele perfect.




« Ultima modificare: Noiembrie 21, 2008, 23:59:30 de către Cosmin Negruseri » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines