Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Senatorii si Deputatii lucreaza part time  (Citit de 2377 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Noiembrie 18, 2008, 08:40:35 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/harta-politicii
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 18, 2008, 21:50:08 »

Dacă ar fi să adaug un lucru la ceea ce spune Cosmin, ar fi că distanța între a avea o idee și a o pune în aplicare este mică, dar surprinzător de puțini oameni o trec... iar voi sunteți în poziția unică în care vă este ușor să faceți asta și ar trebui să nu ezitați să o faceți mai des.

Așa cum zice și Cătălin, nici Harta Publicității, Harta Politicii sau OniByNet nu au avut provocări algoritmici. Sunt relativ simplu de făcut, trebuie doar niște răbdare pentru parsarea datelor și apoi generare de rapoarte. Mi-a luat două zile să fac prima versiune a hărții politicii, și în zilele alea m-am dus și la un party și la un film. Smile So... nu e greu. Dar, surprinzător, nimeni altcineva nu a făcut asta.

Îndrăzniți să faceți lucruri pe care nimeni altcineva nu le-a mai făcut chiar dacă par simple. Satisfacțiile sunt mari iar pentru voi, cei care știți programare și vă ia un weekend să faceți lucruri de genul ăsta, munca nu este multă.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 18, 2008, 22:27:43 »

Foarte misto replica Vivi. As fi vrut sa pot zice si eu asa ceva. Dar din pacate nu am proiecte personale prea mari decat poate articolele ce le-am scris prin ginfo si problemele care le-am propus la concursuri de programare.

Articolele au si ele o parte utila, pentru ca agregheaza informatie gasita in o gramada de parti si o grupeaza impreuna dupa un anumit criteriu.

Pare lung drumul intre o idee si punerea ei in practica, dar m-am ambitionat si voi pune mana sa lucrez la cateva chestii personale in viitorul apropiat.
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 21, 2008, 05:19:39 »

Cred că toată lumea care nu a comentat aici tace și face. Smile Să vezi Cosmin, în câteva săptămâni n-o să mai avem loc din cauza tuturor proiectelor făcute de comunitatea InfoArena. O să se umple internetul românesc proiecte cool. Smile Mă duc să mai fac ceva la proiectele mele, să îmi mențin avantajul de a fi fost primul. :-P
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 21, 2008, 07:24:27 »

Smile Mda, sau vorbesc singur, desi datele de trafic pentru blog sunt ok.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines