Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ratinguri  (Citit de 2394 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Octombrie 29, 2008, 09:56:37 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/ratinguri
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 29, 2008, 14:49:52 »

Cum nu sunt ratinguri în Economie? Poate nu le dă nimeni culori ca pe TopCoder culori economiştilor, dar e clar că una e să-l asculţi pe Jeffrey Sachs şi alta e să-l asculţi pe Nea Paulică de nu ştiu unde când îşi dă cu părerea. N-are nimeni cum să facă un clasament generalizat al economiştilor (e "dismal science", nu?) dar ar fi destul de stupid să se întâmple aşa ceva oricum...

Sunt ratinguri peste tot, numai să ştim să le citim. Smile
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 01, 2008, 10:55:41 »

Ce ziceam eu e ca nu sunt sisteme care sunt foarte usor de interpretat ca si cel de pe topcoder. Daca esti nou intr-un domeniu nu ai acces la informatia buna repede, trebuie sa stai putin in campul respectiv ca sa ajungi sa vezi care sunt sursele bune de informatie.

In carti de algoritmica stiu ca "Introducere in algoritmi" e cea mai buna sau printre cele mai bune carti, in concursuri de programare stiu ca infoarena si campion sunt concursuri foarte bune in romania si ca topcoder, acm.sgu.ru si acm.uva.es sunt cele mai tari internationale, dar in economie nu stiu care e cartea de baza sau care mi se potriveste si primesc recomandari diferite de la oameni diferiti. La fel in orice alt domeniu, de exemplu acum cu alegerile in SUA trebuie sa te informezi destul de mult pentru ca situatia e una complexa.

Cred ca ce as vrea eu e ca google sa mearga mult mai bine Smile si sa fie o inteligenta artificiala, care sa faca pragul de intrare intr-un domeniu sa fie mult mai jos, sa gandeasca intr-o anumita masura pentru tine si sa te trimita direct la informatia corecta. E cam idealista si periculoasa viziunea asta.

De aia imi place asa mult chestia cu ratingurile de pe topcoder, e un sistem curat si simplu care merge.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 01, 2008, 11:33:25 »

In curand vom avea si pe infoarena un sistem asemanator cu cel de pe topcoder Wink
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines