Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Canada programming vs Romania programmming  (Citit de 2833 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« : Octombrie 26, 2008, 13:34:31 »

Sunt elev in clasa a X-a in Satu Mare si s-ar putea sa am posibilitatea sa ma mut la o scoala canadiana si sunt interesat de nivelul la care voi putea face programare acolo...Ce opinii aveti despre scolile canadiene in privinta informaticii si mai ales in privinta olimpiadelor de informatica?
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 26, 2008, 13:55:28 »

Din cate stiu eu, programarea la nivel inalt se face doar in cateva centre in tarile de pe continentul nord-american.
Asta inseamna ca nu prea gasesti fosti olimpici internationali ( sau profesori foarte buni ) care sa antreneze elevi in orice liceu din Canada ...

Ca o perspectiva insa, cei de la Universitatea McGill din Montreal au o sectie de IT foarte apreciata ( din cate am inteles, o echipa de la ei proiecteaza trenul de aterizare pentru robotul trimis pe Marte sau ceva de genul asta ). Ar mai fi totodata si Universitatea Waterloo din Toronto care au un departament de engineering foarte bun. ( parca la ei se tine si IOI-ul de anul viitor ).

Iar ca viitoare tara de domiciliu, nu iti fa probleme, Canada e super !
 Rolling Eyes
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 26, 2008, 13:58:50 »

( parca la ei se tine si IOI-ul de anul viitor ).

Iar ca viitoare tara de domiciliu, nu iti fa probleme, Canada e super !
 Rolling Eyes

IOI 2009 va fi in Bulgaria ( http://www.ioi2009.org/index.htm )

De McGill auzisem si eu ca ar fi cea mai buna universitate din Montreal (poate si din Canada). Insa pe acolo e foarte frig, lumea se mai omoara din cauza asta (si a lipsei soarelui)  Rolling Eyes Bineinteles, daca poti sa treci peste asta, este ok Very Happy
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 26, 2008, 14:07:31 »

IOI 2009 va fi in Bulgaria ( http://www.ioi2009.org/index.htm )
Ai dreptate.
In 2010 va fi in Canada ( IOI 2010 )

Cat despre
De McGill auzisem si eu ca ar fi cea mai buna universitate din Montreal (poate si din Canada). Insa pe acolo e foarte frig, lumea se mai omoara din cauza asta (si a lipsei soarelui)  Rolling Eyes Bineinteles, daca poti sa treci peste asta, este ok Very Happy
Depinde foarte mult in ce zona te duci. Pe partea vestica, la Vancouver, ploua mai tot timpul.
In schimb, pe partea estica ( Montreal, Quebec City, etc ) vremea e variabila. Vara trecuta am prins in unele zile tornada, iar in altele temperaturi de 45 de grade  Shocked
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 26, 2008, 17:28:58 »

IOI 2009 va fi in Bulgaria ( http://www.ioi2009.org/index.htm )
Ai dreptate.
In 2010 va fi in Canada ( IOI 2010 )

Cat despre
De McGill auzisem si eu ca ar fi cea mai buna universitate din Montreal (poate si din Canada). Insa pe acolo e foarte frig, lumea se mai omoara din cauza asta (si a lipsei soarelui)  Rolling Eyes Bineinteles, daca poti sa treci peste asta, este ok Very Happy
Depinde foarte mult in ce zona te duci. Pe partea vestica, la Vancouver, ploua mai tot timpul.
In schimb, pe partea estica ( Montreal, Quebec City, etc ) vremea e variabila. Vara trecuta am prins in unele zile tornada, iar in altele temperaturi de 45 de grade  Shocked
Zona in care as putea merge eu ar fi Alberta,Edmonton.Am observat ca ai fost in Canada...De ce nu studiezi acolo?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 26, 2008, 17:59:36 »

Daca iti faci griji din punctul de vedere al pregatirii pentru concursurile de algoritmica (gen olimpiada), solutia este sa lucrezi de pe online judge-uri si topcoder. Mai mult ca sigur ca nu vrei primi mare ajutor in sensul asta din partea profesorilor de acolo. Infoarena e aici ca sa te ajute Weightlift Winner 1st place
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 26, 2008, 19:18:26 »

Zona in care as putea merge eu ar fi Alberta,Edmonton.Am observat ca ai fost in Canada...De ce nu studiezi acolo?
Zona in care mergi tu e cea mai frumoasa din Canada.
Eu am fost in vacanta.
In plus, nu as da Romania pe nimic !  Whistle
 Very Happy
Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 26, 2008, 21:00:34 »

In plus, nu as da Romania pe nimic !  Whistle
 Very Happy

Respect.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 26, 2008, 21:16:24 »

Daca iti faci griji din punctul de vedere al pregatirii pentru concursurile de algoritmica (gen olimpiada), solutia este sa lucrezi de pe online judge-uri si topcoder. Mai mult ca sigur ca nu vrei primi mare ajutor in sensul asta din partea profesorilor de acolo. Infoarena e aici ca sa te ajute Weightlift Winner 1st place
Adevarul e ca cel putin in Satu Mare nu primesc deloc ajutor din partea oricarui profesor din oras,daca as pleca pregatirea mea tot mai buna  ar fi decat ceea de aici,deoarece nu as pierde timpul 7-8 ore zilnic in scoli degeaba pe materii pe departe folositoare.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 26, 2008, 21:20:02 »

In plus, nu as da Romania pe nimic !  Whistle
 Very Happy

Respect.
Mda...depinde de pozitia in care te aflii...la noi si poate in mai multe alte tari nu e de ajuns sa ai ambitie,talent si altele,mai trebuie sa ai si pe cineva in spate(din pacate).
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines