Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Despre preONI  (Citit de 2235 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« : Martie 24, 2005, 10:39:49 »

Sal... As vrea sa imi exprim si eu parerea despre preONI ( asta din 2005 ).
   Subiectele: Au fost elegante si cam ca cele de ONI.
   S-au dat si rezolvarile oficiale deci a fost totu' ok.

   O mica observatie ( care nu a afectat calitatea concursului ): poate pe viitor o sa se faca teste 'specializate' Smile, adica sa se ia punctaje mai diferite pt. rezolvari diferite ( stiu k necesita mai multa munca... ). De exemplu, la Runda 3 la problema cifre... Majoritatea au rezolvat-o cu un for si numarau cifrele si au luat 40-50 pct. Eu am facut cum se facea ( cu dinamica aia inainte si tratam pe rand cifrele ) si am luat 60 pct ( uitasem sa tratez niste cazuri ). Parerea mea este ca ar trebui diferentiate rezolvarile mai mult ( adica un algoritm evident sa ia cam jumatate dintr-o dinamica rezolvata pe jumatate Smile : Dancing ....

                                              bubbleSORT ( vechi Filip b. )
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 24, 2005, 11:41:39 »

La cifre daca ratai niste cazuri atunci aveai sansa mare sa nimeresti rezultatul pentru ca rezultatul nu era numar intreg ci numar real cu patru zecimale, deci asa te-a lasat sa ai o marja de eroare si ti-a permis sa mai ratezi unele cazuri. La ONI de obicei se cere rezultat exact deci nu te iarta nimeni pentru ratarea de cazuri, eventual la unele teste mai intrii in timp, dar in nici un caz nu se da punctaj pentru raspunsuri incorecte.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines