Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Intalnire vineri, 4 iulie, la 2pm  (Citit de 2901 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mpatrascu
Strain


Karma: 85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« : Iulie 02, 2008, 23:17:59 »

Vineri 4 iulie, la 2pm, continuam seria de intalniri de cercetare cu episodul 3. Topicul probabil "Hash Tables".

Sala este aceeasi (etajul 2, Universitate).

S-a creat un grup de discutii cu oamenii interesati de astfel de lucruri din Bucuresti. Daca sunteti interesati, ar fi bine sa va abonati (numele grupului e CS Bucharest <[email protected]>; sau puteti sa-mi trimiteti mie un email <[email protected]>, si o sa-l trimit si eu mai departe la cineva care stie cum se adauga lumea pe grup Tongue). In curand, probabil ca anunturile si discutiile vor fi exclusiv pe grupul asta, si nu o sa mai bagam spam pe infroarena Smile

Mi s-a spus ca ultimul meu mesaj a fost un pic amenintator, asa ca incerc sa explic mai bine aici. Intalnirile astea de cercetare nu presupun un background, si sunt deschise oricui. De fapt, un scop important este ca participantii sa afle chestii de background interesante, sa incerce sa se gandeaca singuri la probleme, si sa vada daca le place sau nu. Aproape niciun participant nu are cunostiinte peste ce stie un participant bun la olimpiada (dar va capata).

Ce am spus data trecuta e ca intalnirile astea sunt inutile ca pregatire pt olimpiada, fie ea IOI sau ACM. Asta era un sfat ca sa nu va pierdeti timpul, nu fiindca vrem sa va speriem sau sa ne dam smecheri.

Problemele discutate sunt o continuare naturala (si interesanta, speram) a algoritmilor de la olimpiada, dar sunt la un alt nivel. Discutam de algoritmi randomizati, discutam de algoritmi prea avansati pentru a fi implementati in cateva ore (si uneori de algoritmi atat de avansati ca sunt pur teoretici Tongue ), discutam mult de analiza (cat de bun e algoritmul de fapt?). Daca veniti, trebuie sa aveti un interes (sau un potential interes) in algoritmi ca un scop in sine, ca "o problema fundamentala a omenirii" Smile. Daca veniti doar cu intrebarea "cum imi foloseste asta la concurs?" o sa plecati dezamagiti.

Asta e tot ce vroiam sa scriu data trecuta, sper ca acuma e mai clar.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines