Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sugestii  (Citit de 21148 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Martie 20, 2005, 16:56:42 »

Puneti aici sugestii pentru alte intrebari sau pentru alte optiuni la intrebarile deja existente  Whistle
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 20, 2005, 16:59:31 »

La pregatire, ati putea pune si USACO ca optiune....  Whistle
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Martie 20, 2005, 17:00:42 »

Citat din mesajul lui: bogdan2412
La pregatire, ati putea pune si USACO ca optiune....  Whistle


Da, uitasem
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 14, 2006, 16:03:08 »

pagina unei probleme unde ai linkul "liste de discutii" ar trebui sa te directioneaza catre pagina problemei respective, ptr ca nr de probleme este relativ mare (196) shi sa cauti printre 196+ topicuri cel care iti trebuie tie e cam complicat.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Martie 14, 2006, 20:27:42 »

true
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 10, 2006, 11:40:45 »

ash mai avea o sugestie : Dupa cum stim in momentul in care un program a depasit timpul maxim de executie impus de problema acesta este oprit iar in monitorul de evaluare va aparea timpul in care a fost "omorat" programul.

Iata si sugestia : programul ar trebui lasat sa mai ruleze un timp (0.5 secunde sau 1 secunda) si abia apoi sa fie omorat, ptr ca autorul sursei sa aiba o idee despre cum sa rezolve acel TLE. Adik sa incerce sa caute niste optimizari sau sa caute un alt algoritm.

Stiu ca sunteti ocupati cu alte modificari pe infoarena insa e doar o sugestie.
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Iulie 10, 2006, 12:30:38 »

mda, dar asta e o idee buna pentru problemele cu 0.1 - 0.5 timp de executie... ce te faci la cele cu 3 secunde? ca acolo e evident ca o complexitate un pic mai mare (eventual de la n^2 tu o scoti n^3) timpul de rulare creste mult...
ar putea fi incurajat schimbul de teste pe forum, eventual o evaluare gen topcoder (despre care doar am citit in regulament) si anume sa se evalueze sursele si cu testele utilizatorilor... sau macar o sectiune auxiliara unei probleme de teste mai solicitante

Citat
pagina unei probleme unde ai linkul "liste de discutii" ar trebui sa te directioneaza catre pagina problemei respective, ptr ca nr de probleme este relativ mare (196) shi sa cauti printre 196+ topicuri cel care iti trebuie tie e cam complicat.

asta e o idee care ar trebui implementata neaparat, desi stiu ca e greu sa schimbi linkurile de pe 200+ pagini de probleme... Very Happy
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 10, 2006, 12:35:15 »

intocmai la cele cu un timp de rulare mai mare ma refeream. Dak limita e de 3 secunde, si sa zicem complexitatea optima e n log n, si tu scoti n^2, si vezi acolo 3.01, ce faci?? Cauti un algoritm nou sau incerci sa cauti niste optimizari??

avand in vedere si faptul ca nu ne putem cronometra programele pe calculatoarele deoarece configuratiile difera.
Citat
Citat
pagina unei probleme unde ai linkul "liste de discutii" ar trebui sa te directioneaza catre pagina problemei respective, ptr ca nr de probleme este relativ mare (196) shi sa cauti printre 196+ topicuri cel care iti trebuie tie e cam complicat.

asta e o idee care ar trebui implementata neaparat, desi stiu ca e greu sa schimbi linkurile de pe 200+ pagini de probleme...

Ideea asta am scriso mai de mult, cand nu exista pe forum posibilitatea de a cauta. Akum poti sa cauti un anumit cuvant pe forum si daca ii introduci acolo numarul si numele problemei o vei gasi rapid.
« Ultima modificare: Iulie 10, 2006, 12:38:33 de către devilkind » Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Iulie 10, 2006, 12:56:02 »

stiu, asa fac... dar e mai simplu sa faci 1 click decat sa faci ... 5 clickuri cred (ca tre sa afli si numaru problemei)  Very Happy ma rog, e o idee buna si care ar trebui implementata, dar care cere muuuult timp si cred ca d-aia pica (cel putin nu stiu daca ar merge un script...)
Citat
intocmai la cele cu un timp de rulare mai mare ma refeream. Dak limita e de 3 secunde, si sa zicem complexitatea optima e n log n, si tu scoti n^2, si vezi acolo 3.01, ce faci?? Cauti un algoritm nou sau incerci sa cauti niste optimizari??

avand in vedere si faptul ca nu ne putem cronometra programele pe calculatoarele deoarece configuratiile difera.
ce sa fac... de obicei caut pe forum o complexitate sau o sugestie  Evil or Very Mad si daca nu o gasesc imi bat capul cu optimizari si pe urma cu un alt algoritm... sau depinde de problema Wink
cat despre timpi de rulare diferiti... cred ca pe calculatorul lor o sa dea un cu totul alt timp decat daca tu ai un Pentium 2 sau cine stie ce mostru de 3 ori mai puternic decat al lor...

nu ma intelege gresit, n-am nimica impotriva ideei de lasare a programului "inca un pic", chiar o gasesc utila (bineinteles, puncatrea se face daca intra in timp)... doar ca ar fi greu sa stabileasca o durata ... "optima" de prelungire Very Happy
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 10, 2006, 15:31:45 »

Parerea mea ca ai invata ceva mai bine daca ai gandi tu singur algoritmu decat sa cauti tot felu de sugestii pe forum, pe care nu le gasesti intotdeauna.

Citat
si daca nu o gasesc imi bat capul cu optimizari si pe urma cu un alt algoritm... sau depinde de problema 
Da numai ca ar fi putin mai simplu sa stii din prima ce trebuie sa faci decat sa pierzi timp optimizand, cand de fapt tre sa schimbi totul, timp pe care    l-ai putea folosi, pentru a cauta algoritmu optim.
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Iulie 10, 2006, 15:45:41 »

Very Happy eram sigur ca o sa "te iei" de ce am zis cu forumul... ei bine, daca ai face asa (nu recomand la nimeni), de cele mai multe ori ai gasi nu complexitatea si nici sugestii de rezolvare, ci detalii stil "nu am pus un punct la sfarsitul liniei" sau "nu intra in long long"... sunt utile ca sa nu iti bati capu cu tampenii d-astea. si raspunsul care a devenit clasic este "mai fa-ti niste teste, eventual mai maricele si ai sa vezi unde gresesti"... deci organizatorii nu ar vrea sa piarda timp evaluatoru cu rezolvarile noastre, ci noi sa ne dam seama unde gresim...
ca idee, la CEOI anul asta (cel putin la versiunea by net, desi si pe viu pot paria ca era la fel) puteai submita problema SI un test... mare, mic, rotund, frumos... nu conteaza ce test (parca sa nu fie mai mare de X kB) si iti dadea raspunsul evaluatorul... adica testau cu sursa ta si cu sursa lor si comparau si iti aratau punctele... parca asa era : asta ca ai adus aminte de diferenta dintre configuratiile de acasa si de pe infoarena
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iulie 10, 2006, 15:52:59 »

nu e vb ca m-am luat de tine, de fapt topicu acela a fost pe un ton foarte prietenos. Insa gandestete ca la ONI sau la alte concursuri nu iti zice nimeni sa ai grija sa pui punctu la sf de linie si chestii de genu asta. crede-ma din propie experienta iti zic, e bine sa citesti enuntul unei probleme de f multe ori si cu mare atentie, eu am patit-o de 2 ori la ONI si prima data am pierdut 150 de pct iar a doua oara am pierdut 100 pct. (si hai sa incheiem ca o dam in offtopic)

PS: tot la fel de prietenos e si acest topic
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iulie 10, 2006, 16:25:53 »

la ideea cu timp extra de rulare: nu trebuie sa fie fix inca X secunde, poate sa fie inca 10% din timpul maxim admis pentru rezolvare corecta pentru problema.
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #13 : Iulie 10, 2006, 16:49:13 »

Citat
Insa gandestete ca la ONI sau la alte concursuri nu iti zice nimeni sa ai grija sa pui punctu la sf de linie si chestii de genu asta.
stiu, dar... anyway, n-am detaliat ca citesc inca o data sau de doua ori textu si pe urma caut nimicurile pe forum, eventual o complexitate... stiu ca nu tre sa ma bazez pe el, dar este facut tocmai pentru a ne intr-ajutora.

Citat
la ideea cu timp extra de rulare: nu trebuie sa fie fix inca X secunde, poate sa fie inca 10% din timpul maxim admis pentru rezolvare corecta pentru problema.
stiu, cand ziceam x ma gandeam la un x%, eventual un X variabil in functie de timpul normal... nu imi dau seama cum ar putea alege acest x%... 10% din 3 secunde inseamna 0.3 si sa fim sinceri, evaluatorul nu opreste o executie FIX dupa cat zice in problema, uneori o ia muuuuult pe langa ( 0.01 pana la 0.1 ) ... deci ori o accepta asa, ori daca prelungeste nu se poate lamuri foarte bine cine citeste timpul... parerea mea, zisa pe un ton prietenos (apropo, nu ma suparasem Very Happy ) ca e complicat sa alegi o valoare care sa ii multumeasca pe toti...
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iulie 10, 2006, 17:33:26 »

Nu s-a cam deviat de la subiect? Imi suna parca e discutie pe mess... Raised eyebrow
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines