Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cum se downloadeaza o solutie... ?  (Citit de 3427 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
cosmin.nicula
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Mai 31, 2008, 13:39:07 »

Salutare,

As avea si eu de adresat o intrebare putin cam ciudata ( poate ): cum pot sa downloadez codul sursa/solutia unei probleme ? Dupa ce am gasit problema cautata ( http://infoarena.ro/problema/cutii ) m-am tot invartit, am dat click-uri, m-am uitat pe toate link-urile posibile si imposibile de pe pagini dar nu am gasit nicio metoda de a vizualiza/downloada solutia. Am dat click si pe "Vezi solutiile trimise", dar link-urile din acea lista nu fac decat sa ma duca de unde am venit  Brick wall .

Daca cineva poate sa ma ajute cu o succesiune de pasi in care sa-mi explice cum sa gasesc codul sursa la orice solutie, as fi recunoscator.

Multumesc.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 31, 2008, 13:42:16 »

Exista doar cateva probleme la care poti sa vezi toate sursele utilizatorilor. Pentru astea, dai click la "vezi solutiile trimise" si poti sa dai click pe marimea sursei pentru a o vedea. Pentru restul problemelor, poti sa vezi doar sursele tale, in acelasi mod.
Pentru problema Cutii nu sunt vizibile toate sursele, doar ale tale.
« Ultima modificare: Mai 31, 2008, 13:48:26 de către Bitis Gabriel » Memorat
cosmin.nicula
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 31, 2008, 14:04:05 »

Hmm...am cateva nelamuriri:

1.Pentru a putea avea acces la solutiile problemelor ( indiferent daca sunt publice sau nu ) trebuie sa indeplinesc vreo conditie, sau indiferent cine vrea sa vada vreo solutie ( chiar daca este membru vechi sau nu, cu post-uri multe sau nu ), regula este acceasi ?

2.Daca trebuie sa indeplinesc anumite conditii pentru a avea acces la codul sursa, care sunt acelea ?

Multumesc.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 31, 2008, 14:22:55 »

In principiu nu prea solutiile nu sunt publice. Ideea e sa le rezolvi singur ptr ca o sa te ajute mult mai mult decat daca ai citi solutia de-a gata. Dupa ce consideri ca te-ai gandit destul la o problema si ca nu o sa o scoti, poti sa ceri hinturi pe forum, in sectiunea arhiva de probleme unde fiecare problema are un topic special. Totusi la problemele care s-au dat in concursuri le poti gasi solutiile la sectiunea articole.
Memorat
cosmin.nicula
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 31, 2008, 14:46:59 »

Da, sunt de acord cu tine ca daca le rezolvi singur, iti sunt mai de folos, dar atunci cand esti in criza de timp, nu prea mai ai cum sa faci asta. Oricum am inteles in mare cum functioneaza acest website ( poate ca ar fi si mai bine daca sursele ar fi accesibile pentru vizualizare, indiferent daca sunt la sectiunea de arhiva sau probleme de la concursuri ) si mersi pentru raspuns.

P.S. Daca iei codul sursa copy+paste si il prezinti unde ai nevoie, e de inteles de ce s-ar restrictiona download-ul din arhiva ( ma-ndoiesc ca asta ar fi adevaratul motiv ), dar atunci cand faci debug linie cu linie si iti bati capul cu algoritmul respectiv, poate ca nu ar fi chiar asa de rau daca ar fi posibil download-ul.

Happy coding!
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 31, 2008, 17:03:59 »

A fost dezbatut destul de intens acest aspect. Si in final s-a ajuns la solutia de compromis cu doar cateva surse vizibile tocmai din acest motiv. Daca ai putea sa vezi toate sursele ai fi tentat tot timpul sa vezi cum au facut altii, si nu cred ca te ajuta.

In concluzie ar fi indicat sa te chinui in continuare, pentru ca nu te ajuta cu nimic daca vezi sursa altcuiva.

P.S.: Ca o precizare devilkind se refera la sursele altor useri, nicidecum la indicatii de rezolvare.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines