Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 713 Curent  (Citit de 1988 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« : Mai 24, 2008, 12:31:57 »

Aici puteţi discuta despre problema Curent.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 08, 2008, 17:26:02 »

In timpul concursului, am primit instiintare ca nu exista zile in care apar si update-uri si query-uri. Cred ca ar trebui completat enuntul problemei.
Memorat

Am zis Mr. Green
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 08, 2008, 18:30:31 »

Am modificat un pic o restrictie. Cred ca este ok asa.
Memorat
cip
Strain


Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 26, 2009, 15:49:48 »

Legat de aceasta problema...am si eu o mare nedumerire in legatura cu solutia oficiala. In aceasta solutie se face un arbore de intervale pentru Arsi pentru a vedea daca exista sau nu noduri arse pentru fiecare subarbore insa ce nu pricep eu este ce e cu acel "S". Este tot arbore de intervale ? pentru ca daca e tot arbore de intervale, nu pricep cum ai putea pleca de la un nod si actualiza pana la radacina... Desigur foarte simplu este sa parcurgi arborele dintr-un nod in radacina dar astfel nu se obtine log N in cel mai prost caz....poate cineva sa ma lamureasca si pe mine sa dea un detaliu ceva despre acest "S"  ?  Cry


PS: In solutie apare urmatoarea exprimare: ": pentru fiecare interval retinem numarul de noduri accesibile din nodul radacina corespunzator intervalului S[nod](dupa cum am precizat mai sus un interval din secventa este echivalent cu un subarbore din arborele dat la intrare) " .

Daca facem un arbore de intervale obisnuit ( [1...mij....N] ) , nu ai de unde sa stii pentru anumite intervale ce nod radacina au, pentru ca evident pot avea mai multe noduri radacina...

« Ultima modificare: Februarie 26, 2009, 16:29:16 de către Paduraru Ciprian - Ionut » Memorat

"concureaza cu tine insuti"
mihaionly
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 24, 2010, 14:50:26 »

Se pare că nu trec de 35 de puncte din cauza unui "Memory limit exceeded". Am încercat să fac tot felul de optimizări și degeaba..Am înlocuit mergesort-ul cu quciksort, am renunțat la vectorul de tați, la vectorul de vizite ptr. parcurgerea dfs, am reținut arborele ca graf orientat, dar se pare că tot nu e de ajuns.
Probabil problema stă în modul în care țin arborele de intervale. Folosesc o alocare dinamică iar fiecare nod are 2 int-uri și 2 pointeri spre arborii din st și din dreapta.
Mă poate lămuri cineva?
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 24, 2010, 15:01:35 »

Aloca arborele de intervale static. Dacă îl dai de 4*dimensiunea maximă ar trebui să fie suficient.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 25, 2011, 19:56:10 »

Cei care luati incorect pe testul 13 incercati sa mariti dimensiunile vectorilor Very Happy
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines