Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cum sa prezinti un proiect  (Citit de 8275 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« : Mai 18, 2008, 18:29:12 »


  Ai patit vreodata sa muncesti pentru un proiect si cand ai mers in concurs , sa fii dezamagit ca oamenii nu sunt in stare sa evalueze sau sa inteleaga utilitatea proiectului?

   Probabil ca la proiecte care ai muncit putin dar care erau mai placute vizual ai obtinut rezultate mai bune decat la cele mai muncite si mai utile dar care nu aveau un impact vizual asa mare.

   Eu am trecut prin asta de mai multe ori, si am tras concluzie ca este numai vina mea.
   Dupa ceva experienta observi ca prezentarea este cheia, si deeace consider ca ar fii important ca oamenii sa invete cum sa isi vanda mai bine marfa.
 
  >> Deaceea propun<<
   Sa facem un fel de brain storming si fiecare sa povesteasca din experietele pe care le-a avut.
  Pe langa prezentare consider ca este important si cum reactionezi la intrebari.

   >>Experiente din concursuri<<

   Am avut ocazia sa cunosc niste studenti din Bucuresti la un concurs in Petrosani, care m-au invatzat mai multe.
   Era un tip foarte arogant care tot punea intrebari si incepea sa faca misto de proiectele altora. La prezentarea mea m-a enervat si am reactionat pentru ca habar nu avea cu ce se manaca ,si punea tot felul de intrebari irelevante.
   Cand a prezentat Victor din Bucuresti in loc sa o intoarca cu aceeasi moneda , ii vorbea foarte politicos... Tipul a tot incercat sa il "intimideze" dar la un moment ajunsese intr-o situatie penibila pentru ca Victor ii raspundea tot mai politicos si dupa 3 intrebari a incetat , pentru ca se facuse de cacao.
   Mi se pare o solutie mult mai eficienta si nu creaza o stare negativa in sala.

   Ce era iarasi interesant la cei 2 Bucuresteni era faptul ca se miscau prin sala foarte degajati si interactionau cu publicul si juriul punand intrebari, astefel lumea nu se plictisea.

   Mi-au mai spus ca este important sa atragi atentia inca de la input, si asta o faci prin ceva amuzant. Mentionez ca amandoi au avut acest element in prezentarea lor chiar la inceput.
   Poate fi o gluma , o imagine haiosa , orice... amuzant sa fie.

   >>Alte lucruri care le observ la prezentari<<

    Foarte multi nu isi pregatesc o prezentarea si se incurca in timpul prezentarii, ceea ce nu este de dorit si ba chiar mai sare peste niste aspecte ale proiectului.
    Multi incep sa vorbeasca din ce in ce mai repede si nu isi dau seama, o mai patesc si eu dar incerc sa o controlez.
    Este important sa vorbesti tare ca sa fii auzit Tongue !
    Intr-un concurs mi-am facut niste mici desene pe o foaie care le asociam cu parti din prezentare.Astfel nu am uitat nimic din ce era de prezentat. Totusi ma gandesc ca ar trebuie sa pot prezenta si fara aceste foi.

    >>Intrebare<<

    Cat de important este sa ai prezentare proiectului scoasa pe foi ca sa o dai juriului?

    M-am gandit sa imi fac deacum prezentare power point da bine la ochi.
    Vreau sa ma filmez in timpul prezentarilor ca sa pot observa unde mai gresesc si ce pot imbunatatii.


     In concluzie sunt multe aspecte la o prezentare pe care nu le observam,
cei cu mai multa experienta cred ca pot da informatii foarte valoroare.
     In cazul in care se  strang suficiente informatii am putea incerca sa scriem si un aricol selectand cele mai bune idei.
     Ce parere aveti?
         

 Numai bine,
      Dobre
 

   
 
 

Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Iunie 03, 2008, 00:08:09 »

Cred ca e bine sa participi la cat mai multe concursuri de proiecte, sa profiti de orice ocazie pe care o ai sa prezinti ceva: InfoEducatie, InfoMatrix, Unirea, NoiInfo, Cupa Siveco, cercuri de informatica, zilele scolii etc...

"Glumita" la inceput de prezentare? Desigur, daca e in natura ta sa fii glumet, altfel poate fi caraghios, artificial. Daca reusesti sa faci o prezentare eficienta si sincera deja esti in top 10%. E frumos sa faci spectacol daca poti, insa nu e un factor dominant pentru o prezentare reusita.


Am vazut cateva sute de prezentari la concursuri de proiecte software. In general nu ai timp sa prezinti cu un slideshow, trebuie sa demonstrezi direct pe proiect. E foarte frustrant sa ti se "explice" mai intai pe slideshow si sa vezi programul dupa.
E bine sa lasi materiale de prezentare pentru juriu. In general le-am studiat in timpi morti, de exemplu atunci cand concurentul raspunde cuiva la o intrebare la care stiu deja raspunsul. Materiale trebuie sa fie suficient de scurte incat sa poata fi citite "tragand cu ochiul" in timpul prezentarii. Sa nu confunzi materialele complementare prezentarii cu documentatia proiectului.


Sa repeti prezentarea inainte si sa te inregistrezi... par sa fie sfaturi bune si recomandate de multa lume. Eu nu mi-am facut niciodata timp sa le urmez desi cred ca ajuta mult.
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 03, 2008, 22:16:02 »

  Credeam ca ii mort subiectul,ar fi trebuit sa il fac mult mai scurt... mersi ca ai avut rabdare sa il citesti si sa dai un raspuns Tongue .
Citat
Cred ca e bine sa participi la cat mai multe concursuri de proiecte, sa profiti de orice ocazie pe care o ai sa prezinti ceva   
  Intradevar, totul se invata prin experienta si asta mi-am propus.
Citat

Am vazut cateva sute de prezentari la concursuri de proiecte software. In general nu ai timp sa prezinti cu un slideshow.

  Sincer la concursurile care am fost eu nu prea erau prezentari power point. Acum aud de la tine ca este plicsititor, si cred ca ai dreptata.Mersi pentru info , nu constientizasem.


   Totusi ,ce m-am gandit sa fac eu intr-o prezentare power point ,sa imi spui parerea ta:
    1. Poza haioasa in tema cu proiectul, preferabil ceva cu care publicul sa se regaseasca.
    2. Titlu mare care sa atraga atentia, pentru a fi retinut...Ce gen de aplicatie este
    3. Ce am dorit sa realizez cu acest proiect: 
        Le enumar pe cele mai importante ( Scrise cat mai lizibil si cat mai concret)
    4. De ce este mai eficient decat...?
        O reprezentare grafica draguta care explica acest lucru cat mai simplu.     
    5. Ce facilitati are proiectul, enumerate si foarte scurta descriere +  o poza din proiect.
    6. Tutorial - Daca este text sau video...
     + Un design ingrijit si misto... sa nu para la repezeala.

    Aceasta este structura proiectului de atestat pe care l-am pregatit anul acesta. Deci vreo 6 slide-uri, nu cred ca dureaza mai mult de 2-3 minute.

    Vreau ca prezentarea PP sa transmita defapt mesajul punand accent pe 3 si 4. Vreau sa ii conving de eficienta. Ideea este sa impresioneze ce am de spus, si sa fie curiosi sa vada aplicatia in sine.
    De obicei uit sa spun niste lucruri care le consider importante, si prezentarea PP m-a ajuta sa nu uit.
   
    Ce parere ai?
    Iarasi am scris cam mult dar nu m-am putut abtine  Tongue.     
« Ultima modificare: Iunie 03, 2008, 23:22:48 de către Dobre Catalin Andrei » Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #3 : Iunie 06, 2008, 00:53:17 »

Sînt două lucruri care te fac să prezinți mai bine:

1. Prezintă mult.
2. Uită-te la ce îți place și la ce nu-ți place în prezentările altora, dar și în ale tale.

E cam ca la programare.

Off-topic PS: Cum îmi scot semnătura? Cred că am setat-o în InfoArena 1 și acum nu găsesc cum se editează Sad
« Ultima modificare: Iunie 06, 2008, 01:01:11 de către Radu Grigore » Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 07, 2008, 22:45:00 »

 Da cam asta ar fii, sa experimentez si sa invatz din greseli.
 Asta este reteta reusitei in orice.
 
 Am un link pentru cei interesati de prezentari http://www.ted.com/ .
 
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines