Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: A trecut si olimpiada  (Citit de 8385 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Mai 12, 2008, 09:00:26 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/a-trecut-si-olimpiada
Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 12, 2008, 11:12:43 »

De fapt, ca sa fim corecti, problemele mele cu ONI by Net erau mai multe: principalul era ca este o metoda de a scurtcircuita regulile si modalitatea de selectie de la olimpiada - puteai intra in baraj fara a participa la nici o faza on-site a olimpiadei. Pe de alta parte, sunt de acord, si sustin ideea, ca trebuie facute metode alternative pentru selectia in lot / pentru participarea la baraj (eu recomandam preONI si .campion). De asemenea tin sa subliniez ca nu eu m-am opus la organizarea by Net, ci cei de la organizarea locala nu au mai agreat acest concurs.

Cat despre faptulc a nu am participat la acest concurs, deci nu il inteleg, si ca asta ar fi motivul pentru care nu il agreez... ce sa zic... comentarii de umplut pagina.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 12, 2008, 12:01:16 »

Ideea la bynet era ca daca nu reuseai sa treci de OJI (din diverse motive) puteai sa prinzi totusi concursurile internationale. Eu am privit tot timpul bynetul ca o "completare" a olimpiadei. Dan Spatarel in clasa a XI-a nu a reusit sa se califice la ONI, totusi in acel an a prins BOI si a luat argint din cate tin minte.

Si ce daca intri la baraj scrutcircuitand drumul? Daca esti varza oricum nu faci nimic. In schimb, daca te-a busit borlandul la OJI, poti sa iti dovedesti valoarea in continuare.

Un an pentru un olimpic inseamna enorm. Mai ales intr-a XI-a sau a XII-a. Poate ca bynetul nu era cea mai potrivita metoda alternativa de selectie pentru baraj, insa era mai buna decat metodele (inexistente) din acest an.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 12, 2008, 13:00:47 »

Dupa cum spuneam e ok sa ai metode alternative (concursuri) de a te califica la baraj. Ar fi bine sa existe cat mai multe, dar macar una din fazele acelor concursuri sa fie on-site.. nu merge sa faci totul on-line. Oricum, parerea mea conteaza prea putin: nu eu am decis nici sa nu mai fie by Net, si nici nu o sa mai decid nimic la olimpiada.

Ceea ce este foarte frustrant este insa felul in care are fiecare cate o parere despre ce ar trebui facut... Trebuie inteles ca olimpiada este ceva ce este organizat de ministerul educatiei, si de inspectoratele din judete. Deci ei decid ce se intampla si cum se intampla. Noi am facut doar o comisie stiintifica si am incercat sa dam probleme cum trebuie. Degeaba voi zice eu ca e ok by Net sau ca nu e ok by Net, degeaba este X dispus sa faca by Net... pana la urma tot cum vrea inspectoratul organizator, si ministerul, se face. Putem incerca sa ii convingem pe oamenii de acolo, dar adesea e un dialog cu peretii. Am mai spus asta si pe blogul meu, si de fiecare data cand am fost intrebat (deci, Cosmin, e irelevant ce cred eu despre by Net - nu am avut nici un cuvant de spus in directia asta, nici pro nici contra). In plus, e bine de stiut ca nici macar toti profesorii implicati in olimpiada nu agreau by Net (nu mai intru in detalii, ca nu are rost).

Nu in ultimul rand majoritatea celor de pe acest forum vede olimpiada fie ca un prilej sa rezolve probleme, fie ca un prilej sa dea probleme. Evident ca eu as fi vrut sa fie asa si pt mine, dar functia de "presedinte al comisiei stiintifice" te pune in alta pozitie: aceea de a impaca si capra si varza, aceea de a asigura conditii pentru ca cei din comisie sa nu fie afectati de cine stie ce decizii "bune" din minister, aceea de a asigura ca elevii isi pot vedea de concurs in conditii ok. Presedintele e prins la mijloc, si are doua variante: fie se implica si isi face o gramada de nervi, se loveste de o gramada de aiureli, fie nu ii pasa, si lucrurile trec cum trec... Cum eu am ales prima varianta, ceea ce mi-a aratat doar fata neplacuta a olimpiadei, am renuntat la impresionanta functie, si va veni altcineva in locul meu; poate va lua decizii mai inspirate, poate va reusi sa isi impuna punctul de vedere in mai multe cazuri: succes!.
« Ultima modificare: Mai 12, 2008, 14:48:11 de către Florin Manea » Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 12, 2008, 15:26:28 »

Parerea mea este ca atata timp cat la oji o sa se mai foloseasca borlandul, existenta variantei by net a oniului, cu calificare la baraj este esentiala.
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 12, 2008, 15:27:11 »

Abia acum aflu ca nu s-a facut byNet. Sad E tare pacat ca nu a fost suport si sustinere pentru asta, insa il inteleg pe Florin si este drept ca uneori byNet avea un rol secundar si trebuia sa fie cineva care sa chiar vrea sa faca asta si sa faca lucrurile sa se intample.

De cele mai multe ori (in ultimii ani cand am fost eu acolo) comisia a fost insa foarte supportive si de acord cu byNet, sunt un pic surprins ca anul acesta au fost oameni care au fost impotriva. Sa fi fost o problema 'politica' legata de oameni mai degraba decat de idee?

Btw, prin byNet nu puteai sa intri in lot, ci doar sa participi la baraje, ceea ce mi se pare mai mult decat ok. Castigai sansa de a participa la o selectie si cred ca toata lumea (participanti si concurenti) a fost foarte receptiva la asta (si a avut si beneficii foarte masurabile, vezi exemplul cu Spatarel).

Am muncit mult sa aduc ONIbyNet la statutul pe care il avea, e pacat ca acum se fac pasi inapoi.
Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 12, 2008, 15:43:48 »

Din pacate au fost mai multi pasi inapoi: a lipsit si olimpiada.info anul acesta, si probabil nu va reintra in circuit prea curand... Iar raspunsul la intrebarea cu problemele politice este Da! astea sunt problemele de care te lovesti: prea putine sunt legate de principii! (si majoritatea acestor probleme vin de la oameni care au prea putin de a face cu olimpiada ... cei din minister si din inspectorate...)

Referitor la partea cu borlandul: sa speram ca va intra si la oji evaluarea sub linux.
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 12, 2008, 16:06:09 »

Judeteana facuta prin olimpiada.info permitea o deschidere care fara ea nu este posibila si dadea acces la statistici, rezultate centralizate pe tara, pagini de genul asteia care te ajutau sa vezi cat de grea a fost fiecare problema, raportarea judetelor intre ele, dadea vizibilitate unei olimpiade altfel destul de opace.

Si pentru olimpiada.info am muncit mult sa o aduc la statutul la care era. Sad Trist. Sad
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 12, 2008, 17:21:59 »

In ciuda pasilor inapoi, Vivi a depus o munca extraordinara pentru care toata lumea sunt sigur ca ii multumeste!  Pray

Sunt de parere ca pe parcursul anilor vor aparea elevi (deveniti studenti) dornici sa ajute comisia nationala prin implicarea in aceste aspecte - olimpiada.info si ONI ByNet - si cred ca nimeni nu s-ar putea impotrivi (din diverse motive de ordin material sau "de princpii") dorintei lor de a-i ajuta pe cei care inca au placerea sa concureze!
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 12, 2008, 18:31:41 »

Sima, din pacate nu e asa de simplu. Mi-ar placea sa fiu la fel de optimist ca tine. Smile

Trebuie cineva cu multa hotarare, rabdare si perseverenta pentru asta pentru ca, asa cum spune Florin, multe din deciziile astea sunt politice (si nu ma refer la politici de partid, ci la politici interumane - decizii bazate pe alte motive decat interesul olimpiadei).

In unul din ani de exemplu, presedintele comisiei voia sa reimplementeze partea de judeteana de pe olimpiada.info doar ca sa aiba control asupra ei (sau mai bine zis, ca sa o ia din mainile mele).

Am cheltuit foarte multa energie in a ii convinge pe organizatori sa nu faca asta pentru ca este o irosire de resurse, pentru ca sistemul era deja testat si pus la punct de cativa ani, pentru ca avea sens sa existe un loc in care olimpiada sa se desfasoare consistent de la an la an si sa poata fi refolosit de la an la an. Dar a fost al naibii de greu.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 12, 2008, 20:15:14 »

Florine, eu eram entuziast cand se organiza un ONI by Net si entuziasmul ala nu cred ca il poti simti daca nu participi o data. Nu era deloc comentariu de umplut pagina. Nu am zis ca e vina ta, doar ca imi pare rau ca si tu ai avut o parere negativa legata de ONI by Net.

Cat despre calificarea la baraj, pentru mine nu prea avea relevanta, si in primii ani nici nu era vorba de asa ceva. Daca era problema ca se scurtcircuiteaza faze ale olimpiadei normale, puteati pur si simplu sa eliminati regula respectiva. Dar anul asta in loc sa se adauge ceva bun ca aproape in fiecare an, s-a eliminat o chestie buna. Totusi per total pentru ca s-au adaugat si medalii olimpiada a facut un pas bun inainte.
« Ultima modificare: Mai 12, 2008, 20:24:16 de către Cosmin Negruseri » Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 12, 2008, 20:29:18 »

Ca o parere concluziva din partea mea referitor la by Net: nu ma apucam sa schimb ceva ce mergea si care aducea "audienta" olimpiadei doar pentru ca eu nu eram de acord cu chestia respectiva. La fel si cu olimpiada.info:  cand am fost rugat sa accept sa fiu presedinte era deja luata decizia eliminarii site-ului respectiv din decor (la nivel de inspectorat general...). Greseala a fost ca am acceptat sa lucrez in aceste conditii.
Memorat
sciobaca
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 14, 2008, 00:12:42 »

Problemele de la judeteana nu sunt la fel de bune ca cele de la nationala. Pentru ca nu se uita la fel de multa lume la ele. Si nu la fel de mult timp. Rezultatul este ca problemele pot sa aiba scapari, sa  contina exprimari gresite, cateodata sa fie prost definite Wink, sa aiba parte de teste slabe, alteori sa fie pur si simplu gresite. Timpul de lucru este mic si se dau putine probleme, ce trebuie rezolvate in Borland, in conditii cateodata neprielnice (calculatoare virusate, taste lipsa, configurari idioate, profi supraveghetori care habar n-au ce-i cu ei, sau profi de mate/info care incearca sa ajute unii concurenti/descurajeze pe altii etc).

Este in concluzie foarte usor sa gresesti din motive "tehnice", ce nu au legatura cu faptul ca esti sau nu bine pregatit. Mai mult, toate cele de mai sus asigura o doza de stres suplimentar concurentilor, doza de stres de care nu are nevoie nimeni. Tocmai din acest motive mi se parea mie Oni by net foarte potrivit: reducerea stresului la judeteana. Daca ratezi din motive idioate mai ai o sansa la by net. Si daca esti bun, sigur ajungi la baraj. Anii trecuti nu a fost greu.

Alt lucru important era ca puteau participa elevi de clase mai mici "in direct". As fi curios sa aud daca cineva in aceasta situatia a simtit ca a profitat cu adevarat de by net. Cum zicea si Cosmin, una e sa rezolvi probleme de arhiva, si alta e cand simti ca participi la un concurs. Corectarea la oni by net nu punea probleme mari. Se evaluau mai intai concurentii de la fata locului si apoi cei de la by net (nu cerea efort mare din partea comisiei).

Impartirea elevilor in trei centre este o eroare mare. Mai ales cand esti intr-un oras necunoscut si habar n-ai ce-i cu tine si unde trebuie sa mergi, daca ai luat autobuzul bun sau nu, etc..., e mai dificil... In plus, se presupune ca elevii respectivi, fiind minori, trebuie insotiti de "profesorul insotitor" tot timpul, nu? Very Happy
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #13 : Mai 14, 2008, 10:23:39 »

Impartirea elevilor in trei centre este o eroare mare. Mai ales cand esti intr-un oras necunoscut si habar n-ai ce-i cu tine si unde trebuie sa mergi, daca ai luat autobuzul bun sau nu, etc..., e mai dificil... In plus, se presupune ca elevii respectivi, fiind minori, trebuie insotiti de "profesorul insotitor" tot timpul, nu? Very Happy

Sa nu exageram Smile Din cate stiu, nu s-a putut face un singur centru, deoarece in Ploiesti nu exista licee care sa aiba atatea calculatoare&laboratoare cat pentru 300 de oameni. Cred ca organizatorii locali au ales cea mai buna solutie, in coditiile date. In plus, cele 3 centre erau la maxim 15 minute de mers pe jos unul de altul, nu s-a pus problema sa mergi cu autobuzul, si ma indoiesc ca s-a ratacit cineva. Peace
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines