Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: domenii ale informaticii  (Citit de 5583 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
razyelx
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« : Aprilie 28, 2008, 16:18:53 »

Sincer tot am cautat, dar nu am gasit ce subdomenii poti urma dupa ce termini o facultate de informatica cu diferite specializari. Adica mai concret ce poti deveni si unde poti lucra. Ar fi interesant de dezbatut aceasta problema deoarece sunt multi ca mine care nu stiu unde e linia orizontului. Think
Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 29, 2008, 08:08:07 »

In facultatea de Matematica si Informatica din Universitate s-au discutat acum planurile de invatamant pentru programele de master din anii ce vor urma. S-a ajuns la o structura care poate fi un raspuns la intrebarea ta: unele sunt domenii in care poti avea o cariera in industrie, altele sunt domenii in care te poti manifesta in cercetare. Cele 6 mastere de info sunt: Baze de date si dezvoltare web, Inginerie software, Inteligenta artificiala, Limbaje de programare declarativa si metode matematice in informatica, Algoritmi si bioinformatica, Sisteme distribuite calcul performant si securitate.
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 29, 2008, 09:28:04 »

Din cate am inteles, la ora actuala, domeniile cautate in Romania sunt retelistica si bazele de date (Oracle, in special).
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
razyelx
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 29, 2008, 10:35:19 »

bun acum ca stim care sunt ramurile pe care ne putem deplasa, nu ar fi rau daca am afla cu ce se mananca fiecare si diferentele. Puteti mentiona in cateva linii sugestiv. Pe cei care ii intereseaza mai mult vor cauta sigur in detaliu pe unul dintre motoarele de cautare.
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 08, 2008, 17:08:52 »

Citat
Cele 6 mastere de info sunt: Baze de date si dezvoltare web, Inginerie software, Inteligenta artificiala, Limbaje de programare declarativa si metode matematice in informatica, Algoritmi si bioinformatica, Sisteme distribuite calcul performant si securitate.
Nu stiti unde as putea gasi cateva cuvinte despre fiecare domeniu enumerat?... ma refer la ceva comparativ... Multumesc! peacefingers
« Ultima modificare: Mai 08, 2008, 17:14:07 de către Emanuel Cinca » Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 08, 2008, 17:48:11 »

Uite aici un document din care te poti lamuri ce se intelege prin titlurile programelor respective de master in Facultatea de Matematica si Informatica:
http://fmi.unibuc.ro/ro/pdf/2008/curs_master/informatica/InformatiiHomePage.pdf

Trebuie insa sa stii ca programele respective au fost facute in mare graba (s-au cerut de conducerea universitatii de azi pe maine) si deci e posibil sa aiba multe lipsuri. Totusi e un punct de start pentru niste masterate ok, cred eu.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines