Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Prima data la ONI:)>>?  (Citit de 2448 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
zbarni
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« : Aprilie 20, 2008, 14:45:18 »

Buna:) m-am calificat si eu anul acesta la ONI, pentru prima data Banana , si, mai fiind o saptamana, as dori sa ii intreb cate ceva pe cei care au mai fost:
folosesc borlandc++ 3.1 ( acela vechi ), si mi-am dat seama citind si prin forum si si din experienta ca compilatorul este cam slab. as dori sa intreb ce compilatoare exista la oni, si daca compilatorul c++ se blocheaza la un a[50000][50000] (da eroare si la mai putin Brick wall ) atunci prin GNU C++ nu-i nici o problema? (asta daca se foloseste gnu la nationale)  Surprised.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 20, 2008, 15:11:20 »

pai o matrice a[50000][50000] inseamna 2.500.000.000 de elemente imparti prin 1024^2 ca sa afli cati Mb ocupa, in cazul tau e vb de aprox 2500 de MB adik 2 Gb jumate. In concluzie nu poti sa declari atat. Anu trecut la oni tin minte ca limita de memorie era de 2 Mb.  Iti poti calcula usor memoria in felul in care am calculat-o si eu mai sus si sa iti dai seama daca o sa iti mearga sau nu.

Borlandul din cate stiu suporta doar 640 kb de memorie, daca vrei mai mult tre sa schimbi borlandu.
Memorat
zbarni
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 20, 2008, 15:30:04 »

inteleg:) a fost doar un exemplu, dar mersi oricum. Embarassed
Memorat
amadaeus
Client obisnuit
**

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 93



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 20, 2008, 16:13:27 »

Despre compilatoare si diferentele dintre Borland si gcc, respectiv g++ s-a mai discutat, poti cauta pe forum si in documentatie. In esenta, daca o sursa compileaza pe infoarena, va compila si la ONI. Daca ai folosit pana acum doar Borland citeste postul lui Andrei de aici, referitor la functiile de input/output. Incearca sa rezolvi cateva probleme aici si te vei lamuri singur cum sta treaba cu compilatoarele folosite la ONI.

Cat despre temele si ideile de pregatire, training-path-ul pus la punct de Cosmin este o resursa excelenta. Succes in continuare!  wink
Memorat

"one of these days I'm going to cut you into little pieces..."
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 20, 2008, 18:22:58 »

Anu trecut la oni tin minte ca limita de memorie era de 2 Mb.

Limita standard la ONI nu e de 16 Mb?
Memorat

Am zis Mr. Green
alecman
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 20, 2008, 18:25:49 »

Teoretic ar trebui sa fie de 16 mb, dar din ce tin minte de anul trecut, mare parte din probleme erau limitate la 2 mb sad
Memorat
astronomy
Nu mai tace
*****

Karma: 204
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 20, 2008, 18:46:11 »

Cred ca erau limitari de memorie in special la clasele 9-10 unde se face evaluarea si sub windows, din cate tin minte daca nu se specifica vreo limita de memorie se considera implicit 16mb.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines