Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: HELP!  (Citit de 13024 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Dark_Raxvan
Strain


Karma: -14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Mai 11, 2005, 15:50:22 »

Sa explic:
Windows foloseste adaptorul grafic pentru a initializa un mod grafic mai avansat (800x600x16 1024x768x24 ... etc). Am reusit sa fac asa ceva in Borlandc adik sa folosesc adaptorul rentru chestii mai avansate. Problema este ca in Borlandc se pot forma doar aplicatii pe 16 bits ( maximum de variabile globale este de 640 de kilo).Djgpp foloseste GCC si poate sa faca aplicatii de 32 bits (maxim de 4 GB de variabile globale) dar codurile pe care le folosesc la Borlandc nu fuctioneaza si in Djgpp.
Merge sa initializez orice mod grafic fara erori dar orice metoda de a desena pe ecran nu merge.

Astept sugestii si pe   [email protected]
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Mai 11, 2005, 15:59:48 »

In BorlanC, poti sa tii mai multe variabile globale folosind huge:
int huge test[100000];

Apoi tu, ai rulat programul compilat cu gcc din rhide? Ai incercat sa executabilul?
Daca adaptorul tau este pentru dos, ai incercat sa il rulezi din DOS (compilat cu gcc)? s-ar putea sa nu-i placa Windowsului ceva la programul compilat cu gcc...
Memorat
cavendish
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #27 : Mai 11, 2005, 20:04:46 »

Nu inteleg daca ai probleme cu compilatorul sau cu codul tau, dar poti sa incerci si cu Dev-C++:
www.bloodshed.net/devcpp.html
Memorat
Dark_Raxvan
Strain


Karma: -14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Mai 11, 2005, 20:14:35 »

Think Cred k singura solutie este pana la urma dev C++ cu care am mai incercat .Problema este k acolo totul trebuie rescris in limbaj de asamblare si dupa ce scriu mai mult de 100 de randuri de asa ceva ma ia cu dureri de cap si imi vine sa Brick wall  oricum 10x
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Mai 12, 2005, 07:41:13 »

Eu tot n-am inteles de ce in dev C++ trebuie sa scrii in assembler!?
Sigur nu folosesti niste functii care tin doar de BorlandC?
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #30 : Mai 13, 2005, 22:55:16 »

Citat din mesajul lui: dark_raxvan
Sa explic:
Windows foloseste adaptorul grafic pentru a initializa un mod grafic mai avansat (800x600x16 1024x768x24 ... etc). Am reusit sa fac asa ceva in Borlandc adik sa folosesc adaptorul rentru chestii mai avansate. Problema este ca in Borlandc se pot forma doar aplicatii pe 16 bits ( maximum de variabile globale este de 640 de kilo).Djgpp foloseste GCC si poate sa faca aplicatii de 32 bits (maxim de 4 GB de variabile globale) dar codurile pe care le folosesc la Borlandc nu fuctioneaza si in Djgpp.
Merge sa initializez orice mod grafic fara erori dar orice metoda de a desena pe ecran nu merge.

Astept sugestii si pe   [email protected]

Se pot face multe chestii chiar si in DOS.
Pentru Borland Pascal spre ex. exista o librarie (OBJGFX) capabila sa faca lucruri extraordinare in materie de grafica 2D - incepand cu bitblt-uri + canal de transparenta, operatii pe imagini raster si terminand cu import din PCX, GIF etc. Aplicatiile trebuiau compilate in real-mode.
Din cate stiu existau si variante pentru BorlandC.

Exista si librarii de neworking (Netbios, IPX mostly).

Insa e o mare lab* trista sa pierzi vremea cu antichitati din astea in timp ce in jurul tau lumea foloseste Avalon, SVG, DirectX si OpenGL.
Succes in continuare in folosirea adaptorului grafic rentru chestii mai avansate!
Memorat
Chris
Vizitator
« Răspunde #31 : Mai 13, 2005, 23:20:29 »

O alta biblioteca foarte buna pentru grafica in DOS este Grafx2. Este pentru Borland Pascal 7.0 (Protected Mode). Stie grafica pe 15/16/24/32 biti + multe efecte + formate imagini & animatii (BMP, PCX, PNG, GIF, FLC, JPEG) + cod optimizat (stie si MMX Wink) + suport si pentru ecran virtual (tratarea memoriei ca si ecran - chestie tare daca nu vrei sa-ti palpie ecranul cand faci animatii) + driver mouse/tastatura, etc.
Foloseste o biblioteca NewFrontier cu care poti aloca teoretic 4Gb (practic esti limitat la 64 Mb). (o gasesti la : www.crossfire-designs.de , sectiunea coding).
Memorat
Dark_Raxvan
Strain


Karma: -14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Mai 14, 2005, 21:41:11 »

10x pentru informatzie.
Memorat
Stilgar
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Septembrie 20, 2005, 22:40:02 »

in general am progresat dde unu singur dar cand vine vorba de cate o teorema sau algorim mai nou sau mai necunoscut chiar nu stiu ce sa fac .chiar vreau sa lucrez da nu stiu unde sa caut (si din cate stiu multa lume se afla in postura mea)  ati putea sa-mi dati asa o lista cu link-uri sau ceva culegeri sau ce credeti ca sa mai aflu shi io cate ceva.

pls  Smile
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #34 : Septembrie 21, 2005, 16:59:57 »

Citat din mesajul lui: stilgar
in general am progresat dde unu singur dar cand vine vorba de cate o teorema sau algorim mai nou sau mai necunoscut chiar nu stiu ce sa fac .chiar vreau sa lucrez da nu stiu unde sa caut (si din cate stiu multa lume se afla in postura mea)  ati putea sa-mi dati asa o lista cu link-uri sau ceva culegeri sau ce credeti ca sa mai aflu shi io cate ceva.

pls  Smile


Intra pe info.devnet.ro si vei gasi o groaza de link-uri utile la "Resurse".
Memorat
Stilgar
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Ianuarie 19, 2006, 19:34:18 »

am o nelamurire: De ce contul meu stilgar pe infoarena nu-mi mai merge.... nu are parola gresita sau ca nu exista ci pur si simplu se intoarce din nou la pagina de start.... am facut ceva ce nu trebuia si ma-ti izgonit? Eh?
Memorat
cristy
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Ianuarie 19, 2006, 23:02:17 »

si eu am patit aceasi kestie...daca instalam windowsu mergea...sau...daca asteptam cateva zile...mergea din nou...apoi iar se oprea...si tot asa...
Memorat

... lipsa de inspiratie ...
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Ianuarie 20, 2006, 16:05:25 »

incearca cu mai multe browsere sa vezi daca face la fel
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #38 : Ianuarie 20, 2006, 23:38:35 »

Memorat
Stilgar
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Martie 28, 2006, 23:00:57 »

am o problema:m-am chinuit destul de mult sa inteleg si sa implementez un articol din ginfo am observat ca nu merge....
ii vorba de "cuplaj maxim de valoare minima intr-un graf bipatit" de ilie vieru, martie 2005(se poate downloada de pe ginfo.ro vol 15/3). zice ca algoritmu ii citez:"algoritm original, rapid si foarte usor de implementat" da r l-am implementat pentru problema adapost din arhiva si chiar pentru exemplul de acolo se observa (si pe hartie pas cu pas)ca ajunge la un rezultat gresit.
  Intrebarea mea este: nu am inteles eu algoritmul sau chiar nu ii un algoritm eficient?
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Martie 28, 2006, 23:03:30 »

E busit

http://greco.lx.ro/Asupra%20unui%20articol%20din%20Ginfo.pdf
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
Stilgar
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Martie 28, 2006, 23:08:13 »

vreau sa stiu daca algoritmu din ginfo depre cuplaj maxim de cost minim(martie 2005 vol15/3) ii defapt corect. l-am aplicat pentru pr adapost din arhiva si pt exemplu nu da rez. corect.....
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Martie 29, 2006, 05:58:39 »

E busit / gresit / prost Tongue
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines