Pagini: [1] 2 3 ... 9   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 002 Jocul Flip  (Citit de 85903 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« : Martie 08, 2004, 19:51:45 »

Aici puteţi discuta despre problema Jocul Flip.
Memorat
itrocan
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 16, 2004, 19:17:10 »

N-ar strica sa dati mai multe exemple...
Memorat

We will either find a way or make one.
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 27, 2004, 15:50:31 »

Problema lui Mircea e buna.. desi e simpla.. trebuie sa fie si probleme de astea pe site pentru cei mai slabi care nu pot face chestii avansate.. poate nu-ti place tie dintr-un mod pur personal, nu stiu.. Sincer eu nu agreez problemele de formule si nu ca nu m-as prinde... ci pentru ca nu consider aceste probleme de 'informatica'.. tot ce trebuie sa faci e sa gasesti formula si apoi sa bagi repede numerele mari (eventual).. total inutil .. sincer eu nu as da la un baraj pentru IOI o asa problema.. decat daca e se rezolva cu dinamica (vezi gardx a lui Andreica de la loturile din 2002, x=4 sau 5).. sa-mi spuneti si mie cand vedeti la IOI o problema de formula, la americani sau mai stiu eu pe unde.. as spune ca e spefic romaneasca faza cu formulele...
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
itrocan
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 28, 2004, 08:25:50 »

Cum putem propune probleme? As avea cateva sugestii...

Intr-adevar, sunt prea multe probleme cu formule. Anul trecut, la clasa a VIII-a, prima problema cred ca a fost facuta mai degraba plecand de la formula...
Memorat

We will either find a way or make one.
Figure09
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 28, 2004, 12:13:33 »

chiaaaaaaaaar... cum putem propune probleme...  Very Happy
Memorat
DreamWorks
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10


Pana-de-vultur


Vezi Profilul WWW
« Răspunde #5 : Martie 29, 2004, 21:00:14 »

Asta-i o problema cu formula ? Eu am facut-o prin comparatii intre suma nr negative si suma nr pozitive dintr-o coloana respectiv linie. Impropriu spus "am facut-o" pentru ca evaluatorul nu mi-a dat decat 40 pcte ! Insa chiar nu vad unde-i greseala in rationament ! Este pur si simplu logic ! Si totusi evaluatorul pare sa aiba o problema cu rezolvarea asta. De-asta am apelat la acest forum...
Eu tot fac flip pana cand suma numerelor negative (in valoare absoluta) devine mai mica decat suma nr pozitive de pe orice coloana si linie...]

Any other ideas where I've been missing out ?  Sad
Memorat

wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Martie 30, 2004, 02:09:43 »

Citat
Eu tot fac flip pana cand suma numerelor negative (in valoare absoluta) devine mai mica decat suma nr pozitive de pe orice coloana si linie...]


pai nu trebuie sa fie doar mai mica ci cat mai mica intrucat iti cere suma totala maxima

nu stiu exact ce si cum faci dar poate te ajuta sa-ti spun ca problema se face cu backtracking in complexitate O(2^N). succes!
Memorat
ciprycus
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 29, 2004, 22:03:09 »

ce se pune in stiva?
Memorat

ciprycus
SergiuH
Strain


Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Septembrie 29, 2004, 16:52:34 »

O linie sau o coloana se poate inmulti o singura data cu -1?  Sau putem sa le inmultim de cate ori ne taie capu?
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #9 : Octombrie 03, 2004, 11:49:17 »

Citat din mesajul lui: SergiuH
O linie sau o coloana se poate inmulti o singura data cu -1?  Sau putem sa le inmultim de cate ori ne taie capu?


De cate ori vrei, dar are vreun sens sa faci de mai multe ori?  Question
Memorat
adi_nm
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 17, 2005, 09:08:43 »

Fac flip pe coloane de suma negativa si obtin o suma imbunatatita.
Fac flip pe linii de suma negativa si obtin o suma imbunatatita.

Daca ma opresc aici, evaluatorul imi da 20 de puncte.

Daca reiau procesul de calcul, pana cand nu mai am sume negative pe linii sau pe coloane evaluatorul imi da 30 de puncte.

Si ma asteptam matematic ca problema sa mearga.

Unde poate fi problema?
Memorat
VladS
Vizitator
« Răspunde #11 : Ianuarie 27, 2005, 20:48:03 »

Pentru a lua 100 trebuie optimizata operatia de calcul al sumei?
Cam ce complexitate e recomandata (pentru aceasta operatie)?  :lol:
Memorat
mcbrood
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 09, 2005, 08:06:08 »

a zis cineva ceva de o formula...sunt curios de o idee asupra formulei dc exista. o sa implementez un back sa vad cate puncte ia si mai postez aici rezultatele.
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 09, 2005, 14:04:32 »

Nu e nici o formula la mijloc. Se foloseste tehnica backtracking.. totusi backtracking-ul direct nu va lua prea multe puncte. El se poate optimiza daca observi un lucru destul de simplu. Mai posteaza daca ai nevoie de ajutor Wink.
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
llucky
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 21, 2005, 11:27:02 »

deci... am incercat sa o rezolv fara backtracking si nu inteleg unde gresesc.... eu am gandit in felul urmator... fac o parcugere pe coloane, si daca pe vreo coloana suma elementelor este mai mica decat zero ... o intorc.... dupa care fac o parcurgere pe linii si la fel daca gasesc vreo suma mai mica ca 0 o intorc si reiau parcurgerea matricii pe coloane...... si totusi am obtinut 0 puncte... nu vad cum sar putea face cu back... mati putea lumina va rog? Smile

[later edit]
sau ati putea macar sami mai dati niste teste? sa vad unde gresesc cu logica mea? multumesc Smile
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 21, 2005, 11:47:11 »

Nu am timp sa creez un test pe care "logica ta" sa pice. Ai incredere in mine si crede-ma pe cuvant ca nu este corecta. Dar cum aschia nu sare departe de trunchi, extinzand un pic ideea ta, ce-ar fi daca ai genera toate posibilitatile de a inmulti cu 1/-1 pe coloane si apoi sa faci ceva pentru linii ? Te ajuta cu ceva sugestia mea ?
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
llucky
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 21, 2005, 11:54:31 »

am sa incerc... nu imi trebuie neaparat sa creezi un test... macar cele de la evaluator pt ca acelea lea picat... oricum.. o sa vad ce pot face... sper sa imi iasa Smile

[later edit]
poate is mai incet eu de minte... deci sa bag un backtracking in care in stiva sa retin care coloana am inmultito cu -1 si apoi sa mai bag unu pt linii? asta nu ar depasi timpul de executie?  Smile
Memorat
Figure09
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 22, 2005, 10:44:54 »

Citat din mesajul lui: llucky
am sa incerc... nu imi trebuie neaparat sa creezi un test... macar cele de la evaluator pt ca acelea lea picat... oricum.. o sa vad ce pot face... sper sa imi iasa Smile

[later edit]
poate is mai incet eu de minte... deci sa bag un backtracking in care in stiva sa retin care coloana am inmultito cu -1 si apoi sa mai bag unu pt linii? asta nu ar depasi timpul de executie?  Smile


ideea e ca tu faci back doar pe linii, in 2^N (n<=16) si verifici ceva pe coloane, shi ai complexitate totala O(N*2^N) care itzi intra lejer in timp.
Memorat
calinux
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Aprilie 12, 2005, 10:51:45 »

Eu am incercat pana acum un back destul de simplu in care tineam o stiva (m+n), deci si pt. linii si pt. coloane. Drept urmare nu am luat decat 40 de puncte. Dar citind posturile mi-am dat seama ca nu am abordarea corecta. Dar totusi, nu prea imi dau seama cum as putea face. Embarassed Deci pt. fiecare coloana fac un back pe linii si verific ceva pe coloane? Dar totusi ce? Am incercat sa iau fiecare coloana si sa ii fac flip si sa fac back pe coloane pt. ea iar apoi sa iau suma maxima, dar nici asa nu a mers. Poate ati putea sa-mi dati un sfat.
Memorat

"And all that is now,
And all that is gone,
And all that's to come,
And everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon"
The Dark Side of The Moon - Pink Floyd
pirosl
Strain
*

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Aprilie 12, 2005, 12:04:19 »

Citat din mesajul lui: calinux
Deci pt. fiecare coloana fac un back pe linii si verific ceva pe coloane? Dar totusi ce?


Poti sa verifici daca suma pe coloane nu e mai mica decat 0 ?!;)
Memorat
VladS
Vizitator
« Răspunde #20 : Aprilie 12, 2005, 17:32:40 »

Ai putea citi solutiile problemelor de la ONI 2002 clasa a IX-a. Poate te ajuta.
Succes.
Memorat
calinux
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Aprilie 12, 2005, 22:20:16 »

Gata ... am reusit si eu .... Multumesc tuturor care mi-au raspuns la post..... Sunteti cei mai tari!  wink

 Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy
Memorat

"And all that is now,
And all that is gone,
And all that's to come,
And everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon"
The Dark Side of The Moon - Pink Floyd
hitmann
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Decembrie 26, 2005, 01:50:12 »

Citat din mesajul lui: calinux
Eu am incercat pana acum un back destul de simplu in care tineam o stiva (m+n), deci si pt. linii si pt. coloane. Drept urmare nu am luat decat 40 de puncte. Dar citind posturile mi-am dat seama ca nu am abordarea corecta. Dar totusi, nu prea imi dau seama cum as putea face. Embarassed Deci pt. fiecare coloana fac un back pe linii si verific ceva pe coloane? Dar totusi ce? Am incercat sa iau fiecare coloana si sa ii fac flip si sa fac back pe coloane pt. ea iar apoi sa iau suma maxima, dar nici asa nu a mers. Poate ati putea sa-mi dati un sfat.


M+N sau m*n ? explica te rog putin raspunsul
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Decembrie 26, 2005, 14:09:36 »

Complexitatea optima e O((2^m) * n). De aici e destul de evident cum se face...

[Later edit]: calinux se referea ca tine o stiva de lungime (m+n) adica genera toate posibilitatile de a face flip la linii si coloane intr-o matrice MxN ( genera toate submultimile linii si coloane )
Memorat
Crusher
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 15, 2006, 13:25:18 »

Imi explica cineva ce ii cu RUN ERROR - SIGKILL ca tot asta o primesc la fiecare test! Brick wall  Brick wall
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 9   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines