Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ubuntu...  (Citit de 4212 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Sycron
Client obisnuit
**

Karma: -141
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« : Martie 08, 2008, 23:41:45 »

Acum câteva zile, mi-a fost recomandat Ubuntu (de câtre un membru infoarena) ...
Mai întâi mi-am zis să o las baltă ... că n-am şanse ... am mai încercat asta acum 3 ani, acum 2 ani... şi mi se părea o interfaţa destul de dificilă (am încercat Slackwave , FreeBSD , SuseLinux).

În ultimile 2 zile m-am confruntat cu probleme serioase... WinXP mergea ca naiba... după ce lam reinstalat de 47ori ...  şi am făcut urât de tot... am auzit de Ubuntu pe forumul infoarena...

Motive să scap de WinXP .. aveam destule.
Plictisit de BUG-urile lui , Genuine Validation (nu aveam licenţă) ... mergea f greu (deşi erau instalate numai driverele audio, video,motherboard ,messenger, dc++, PGP, NOD32).

Google este prietenul meu , am căutat Ubuntu ... am găsit linkul şi l-am downloadat ....
 LiveCD ... a fost ceva „tentant” ... am crezut că nu este decât o impresie ... dar nu a fost aşa...

Sunt perfect mulţumit de el ... merge de 2.4 ori mai repede decât WinXP , este freeware , interfaţă OK!
Înainte .. când auzeam de Linux îmi puneam întrebarea „Ce merge pe WinXP şi nu merge pe Linux” ....
Acuma mă întreb invers ... Totul merge atât de simplu ... atât de eficient ...

Merg OK :  TV & radio tunner , Messenger&irc (Pidgin) , driver audio , driver video , reţea wireless , bluetooth , linuxdc++ , openoffice.
Ceea ce ma uimit a fost uşurinţa cu care mă pot conecta pe un cont ftp ... fără niciun software instalat ... să nu mai vorbesc despre acele tools indispensabile (inexistente in windows) cum ar fi pdf viewer ,  text editor (cu interfaţa aplauzibilă) , g++ .

Apoi la categoria servere (în special WebServer) ... Nu am ce comenta. Sunt extrem de fericit că folosesc Ubuntu.

Spre deosebire de Microsoft Windows XP care vine în dotare cu „mâinile în fund” (în plus mai ocupă şi 4GB) .. Ubuntu odată instalat „pune” la dispoziţia programatorului tot ceea ce are nevoie pentru a se desfăşura.(OpenSource , zerocost (freeware) , etc.)

OK! Acuma să trec la subiect.
De ce toata lumea are de gând să ajungă la un standard Microsoft... de ce Microsoft ? (costă , „miroase” , BUG-uri etc.)
De ce la olimpiade sunt „obligat” să folosesc WinXP(şi implicit BC 3.1 , că alta alternativa n-am decât notepad lor) .. de unde ştiu că pe respectivul calculator nu e un keylog (nu conteaza daca e sau nu antivirus pe calculator .. cine vrea să mă exploateze reuşeşte.)
de unde ştiu eu că nimeni din sală nu are acces la sursa mea.. şi implicit să mi-o copie/ modifice ...
de unde ştiu ca în sală nu sunt instalate RATuri ( Remote Administration Tool ) ... sunt paranoic mă gândesc la orice .. câteodată exagerez.. dar nu fac altceva decât să-mi asigur spatele şi totodată sămi protejez datele personale.

Deci ... de ce nu am voie să vin cu UbuntuLiveCD la Olimpiadă Huh


Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 08, 2008, 23:55:24 »

De ce iti faci atatea probleme? Daca vrei sa fii atat de izolat de restul concurentilor, iti poti scoate cablul de retea din calculator. Nu vei mai avea de-a face cu RAT-uri si alte chestii care te sperie! (ca sa nu mai zic ca se poate sa ai placuta surpriza sa fie deja scos datorita regulamentului Wink )
Ce date personale o sa ai in calculator in timpul / dupa olimpiada de info? Doua surse, zic eu... Asta daca nu iti lasi tu alte date scrise intr-un fisier; iar daca nu le scrii in calc nu are niciun keylogger cum sa te afecteze.  Huh Apropo: ce voiai sa zici cu:
Citat
"de unde ştiu că pe respectivul calculator nu e un keylog (nu conteaza daca e sau nu antivirus pe calculator .. cine vrea să mă exploateze reuşeşte.)"
Eu zic ca nu te poate exploata nimeni pe tine cu un logger.

Totusi, si eu mi-as dori linux (tot Ubuntu daca se poate) la OJI... cu toate astea mai e un topic pe tema asta care cere pentru inceput trecerea la alte compilatoare Smile Cred ca ar fi bine sa il citesti si pe acela si sa iti expui in acel cadru punctul de vedere...
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 09, 2008, 00:32:23 »

de unde ştiu că pe respectivul calculator nu e un keylog (nu conteaza daca e sau nu antivirus pe calculator .. cine vrea să mă exploateze reuşeşte.)
de unde ştiu eu că nimeni din sală nu are acces la sursa mea.. şi implicit să mi-o copie/ modifice ...
de unde ştiu ca în sală nu sunt instalate RATuri ( Remote Administration Tool )
Olimpiada judeteana, ca orice alt concurs, se bazeaza pe incredere in organizatori. Daca nu iti convine ceva sau incepi sa suspectezi aiurea, poti sa nu participi. E alegerea ta. Thumb up
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Sycron
Client obisnuit
**

Karma: -141
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 09, 2008, 10:59:07 »

OK! , am exagerat un pic (mai mult) ... Eh?

Acuma mai e ceva... am la dispoziţie Microsoft Windows (XP probabil)  , BC 3.1 , notepad .

Când pun BC în bară (îl minimizez) de ce CPU este utilizat 100% Huh
Dacă organizatorii au bani de licenţă pentru WindowsXP ... de ce nu au şi pentru TameDOS.

Altă alternativă (ca să nu mai minimizez BC) ar fi să ma duc în consola DOS (din BC) şi să încep ...

copy con blabla.in
type blabla.in

etc...

E OK! acasă ... dar la olimpiadă consumă timp... şi timpul este preţios...

Apoi anul trecut ... la problema paritate  , la restricţii este precizat:
Citat
# Textul transmis are cel mult 60000 caractere.

... am rezolvat problema... într-un vector memoram cate un caracter.. (decodat) ... şi dacă la dimensiunea vectorului puneam 60.000 nu luam 100pct .... daca puneam 70.000 tot nu luam .... dar dacă puneam 100.000 ... scorul era 100pct ... dc ? D-zeu ştie...


Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 09, 2008, 11:53:15 »

Eu zic sa nu mai fi asa stresat si sa o lasi mai moale. La olimpiada rezolvam probleme, nu hackuim site-uri.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 09, 2008, 12:43:26 »

Offtopic:


Apoi anul trecut ... la problema paritate  , la restricţii este precizat:
Citat
# Textul transmis are cel mult 60000 caractere.

... am rezolvat problema... într-un vector memoram cate un caracter.. (decodat) ... şi dacă la dimensiunea vectorului puneam 60.000 nu luam 100pct .... daca puneam 70.000 tot nu luam .... dar dacă puneam 100.000 ... scorul era 100pct ... dc ? D-zeu ştie...


S-a mai discutat pe topicul problemei .. 60000 caractere inseamna 60000 octeti. Adica 60000*8 biti
Memorat
Sycron
Client obisnuit
**

Karma: -141
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 09, 2008, 15:26:33 »

citeam 8 caractere(biti)(din .in). memoram intr-un vector numarul ASCII (transformat din baza 2 in baza 10) ... .. si deci in vectorul meu era un caracter... (nu o secventa de biti)....

Eh? Huh Brick wall
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 09, 2008, 16:15:39 »

@sycron: Din intamplare ma uitam prin sursele tale, si am observat o chestie foarte interesanta pe 22 februarie, si anume peste 10 surse in max o juma de ora cu 100 la prima submisie....iar acum apare intrebarea de ce te-ar deranja un keylogger, pe calculatoare, sau orice alt program de acel tip(parerea mea e ca se pare ca pe tine, personal, te-ar ajuta)Huh Dupa cum vad eu nici macar nu te-ai chinuit sa intelegi ce scrie acolo, doar copy paste in disperare.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 09, 2008, 16:22:04 »

Probabil a vrut sa testeze evaluatorul... daca pe surse identice primeste acelasi punctaj Smile, sa vada daca infoarena nu poate fi hackuita. Initiativa eroica din partea baiatului, nu ar trebui sa il descurajezi Wink

Deja suntem offtopic  Whistle
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Sycron
Client obisnuit
**

Karma: -141
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 09, 2008, 18:47:51 »

... le-am dat copy paste doar ca sa salvez sursele la mine in calculator.... :/ ... atata tot .. asta e contul "standard" ...

mai am un cont pe care rezolv cat pot (punctajul meu real) ...

doar nu-s but sa mentin contu' asta cu karma -80

P.S. : daca as uploada o sursa cpp malitioasa.. ar avea efect ??. Very Happy ..
Ce masuri de securitate aveti ?

ar trebui o modificata sursa infoaarena...
un utilizator sa nu poata posta mai mult de 2 surse (la probleme diferite) intro ora

Daca va dau 10 coduri de incarcare vodafone (100$) faceti modificarea Very Happy ? .. aaa si plus la karma (dar asta-i partea 2)
ma bucur ca bat recordul la karma  Yahoo!
« Ultima modificare: Martie 09, 2008, 18:53:43 de către Harabula Adrian » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 09, 2008, 18:58:12 »

Asta demonstreaza caracterul tau. Dar deja cum spunea si wefgef, suntem offtopic cu mult.
Memorat
Sycron
Client obisnuit
**

Karma: -141
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 09, 2008, 19:02:39 »

Admin.. BAN me!!! plz ..do me that favor
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 09, 2008, 19:20:07 »

Bine.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines