Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: IAP #7: Community Ladder  (Citit de 13095 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« : Martie 04, 2008, 00:35:32 »

Aici puteti baga feedback pentru IAP #7: Community Ladder.
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 27, 2009, 01:52:29 »

Am recitit IAP-ul si am cateva sugestii:

* in loc de stele sa avem coifuri:
  - un coif mic, reprezinta un utilizator nou, neimplicat
  - un coif cu fata spre trecut (remember Tongue) pentru un utilizator vechi neimplicat (sau un coif prafuit, something like that)
  - coifuri din ce in ce mai multe si mai mari in functie de implicare
  - coif meseriash pentru cei de pe ultima treapta si echipa infoarena

* nu cred ca trebuie sa tratam special pe cei nou veniti ci mai degraba sa rezolvam treaba din badge/profil; oricum, good point: trebuie sa diferentiem cumva utilizatorii neimplicati

* pentru punctele initiale putem aborda urmatoarea solutie: stabilim cat valoreaza o problema adaugata in arhiva, un articol etc. si apoi punem pe utilizatori sa isi revendice punctele Smile Fiecare responsabil de proiect verifica si da sau nu punctele; e interesant sa vedem cate puncte acumuleaza fiecare membru infoarena dupa algoritmul asta :p

* cred ca ar fi o idee sa avem un hall of fame: cu cei mai implicati membri in infoarena si un dashboard cu cei mai implicati in ultima perioada

Cam atat pentru moment,

Silviu

Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 27, 2009, 20:39:47 »

* pentru punctele initiale putem aborda urmatoarea solutie: stabilim cat valoreaza o problema adaugata in arhiva, un articol etc. si apoi punem pe utilizatori sa isi revendice punctele Smile Fiecare responsabil de proiect verifica si da sau nu punctele; e interesant sa vedem cate puncte acumuleaza fiecare membru infoarena dupa algoritmul asta :p

E ok sa luam asta ca punct de start, dar ma gandesc ca e bine sa putem acorda si puncte partiale in functie de calitatea muncii unui utilizator. Oricum, chestia asta va fi manuala, nu?
Memorat

Am zis Mr. Green
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 28, 2009, 00:48:34 »

Oricum, chestia asta va fi manuala, nu?

Da, noi gandeam procesul de dat puncte ca fiind manual Smile Cand dai puncte, dai credit celor care s-au implicat in proiectul de care raspunzi. Sa vezi ce-or sa mai bage oamenii probleme in arhiva educationala pentru "coifuri" pe infoarena  Boxing

Tu vezi vreo solutie "automatizata" de acordare a punctelor sau de calculare a punctajului initial?
« Ultima modificare: Ianuarie 28, 2009, 03:43:00 de către Silviu-Ionut Ganceanu » Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Ianuarie 28, 2009, 14:36:18 »

Oricum, chestia asta va fi manuala, nu?

Da, mă gândeam că va fi manuală, însă măcar va fi distribuită. O să „împuternicim” șefii de proiecte să dea coifuri la contribuitori. Dacă ai o idee de automatizare bagă pe thread! Smile

* nu cred ca trebuie sa tratam special pe cei nou veniti ci mai degraba sa rezolvam treaba din badge/profil; oricum, good point: trebuie sa diferentiem cumva utilizatorii neimplicati

Cei noi trebuie convinși să se implice în comunitate. E o diferență între un membru vechi neimplicat și un membru nou neimplicat. Cel din urmă e un potențial contribuitor infoarena, trebuie remarcat și îndrumat.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines