Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sprijina Asociatia infoarena! Directioneaza catre noi 2% din impozitul pe venit  (Citit de 38706 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« : Februarie 18, 2008, 15:06:54 »

In conformitate cu prevederile Codului Fiscal, art. 84 puteti directiona 2% din impozitul pe venit datorat la stat catre o entitate non-profit (i.e. Asociatia infoarena Smile ).

Cititi aceasta pagina pentru mai multe informatii: Sprijina Asociatia infoarena.

Pe acest thread asteptam intrebari si sugestii legate de acest subiect. Nu uitati ca termenul limita de depunere a declaratiilor este 15 mai 2008.
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 21, 2008, 12:09:54 »

Vreau din toata inima sa sprijin Asociatia infoarena si voi depune declaratiile corespunzatoare. Am insa o neliniste: exista vreo posibilitate de a verifica daca optiunea mea de a directiona cei 2% din impozit spre infoarena va fi respectata de cei de la circa financiara ?
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Februarie 21, 2008, 19:55:12 »

Vreau din toata inima sa sprijin Asociatia infoarena si voi depune declaratiile corespunzatoare. Am insa o neliniste: exista vreo posibilitate de a verifica daca optiunea mea de a directiona cei 2% din impozit spre infoarena va fi respectata de cei de la circa financiara ?

Va multumim pentru sprijin!

Nu stiu cum ati putea verifica ...  Think si nici nu stiu daca putem confirma ca am primit banii directionati de dvs.  Sper sa putem afla numele contribuabililor (poate din extrasele bancare?) dar inca nu stiu daca si cum se poate face acest lucru.

Vom anunta cel putin suma totala directionata.


Din cate am inteles declaratia se completeaza in doua exemplare din care unul ramane la dvs.  Presupun (dar nu sunt sigur!) ca la directia financiara va semna cineva pe exemplarul dvs. deci veti avea macar o dovada ca ati inregistrat declaratia.
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 22, 2008, 10:19:43 »

Am sunat la circa financiara pentru lamuriri suplimentare. Au fost foarte amabili si mi-au spus asa: cererile se depun pana la 15 mai 2008, se prelucreaza pana la 30 septembrie 2008 si apoi va incepe virarea banilor. Destinatarii vor sti de unde le vin banii, deci va exista posibilitatea verificarii.
Succes in tot ceea ce v-ati propus sa faceti !
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Februarie 22, 2008, 12:11:42 »

Super!  Multumim pentru informatii!
Memorat
coderninu
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 02, 2008, 21:52:37 »

Parintii mei au o societate comerciala si sunt de acord sa sprijine infoarena, dar declaratia 200 si 230 sunt doar pentru persoane fizice.Daca se poate sa puneti si un formular pentru persoane juridice.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Martie 03, 2008, 10:52:56 »

Parintii mei au o societate comerciala si sunt de acord sa sprijine infoarena, dar declaratia 200 si 230 sunt doar pentru persoane fizice.Daca se poate sa puneti si un formular pentru persoane juridice.

Parintii tai pot sprijini Asociatia infoarena printr-un contract de sponsorizare.  Contacteaza-ma la [email protected] pentru mai multe informatii.

Sistemul "2%" este numai pentru contribuabili persoane fizice.  Desi au firma, ar putea sa completeze acele declaratii in calitate de persoane fizice, eventual cu venituri din dividende.
Memorat
irene_m
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 17, 2008, 20:43:48 »

Ati putea sa puneti un formular 230 pentru anul 2008?
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 17, 2008, 23:17:15 »

Exista deja un link catre acel formular. Il gasesti aici: http://www.doilasuta.ro/doilasuta/Resurse_files/decl_230_2008.pdf
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 29, 2008, 11:24:17 »

Sarbatori fericite tuturor !

E aproape sfarsitul anului si sunt curioasa daca s-a intamplat sau nu intrarea vreunei sume in contul Asociatiei infoarena, conform citatului de mai jos:

Am sunat la circa financiara pentru lamuriri suplimentare. Au fost foarte amabili si mi-au spus asa: cererile se depun pana la 15 mai 2008, se prelucreaza pana la 30 septembrie 2008 si apoi va incepe virarea banilor.

Altfel spus, sunt curioasa daca banii nostri chiar au ajuns unde am vrut noi sau trebuie sa ne interesam la circa financiara de situatia lor.

Un an nou fericit tuturor, cu sanatate, bucurii si multe realizari frumoase !
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Decembrie 30, 2008, 16:08:03 »

Sarbatori fericite tuturor !

E aproape sfarsitul anului si sunt curioasa daca s-a intamplat sau nu intrarea vreunei sume in contul Asociatiei infoarena, conform citatului de mai jos:

Am sunat la circa financiara pentru lamuriri suplimentare. Au fost foarte amabili si mi-au spus asa: cererile se depun pana la 15 mai 2008, se prelucreaza pana la 30 septembrie 2008 si apoi va incepe virarea banilor.

Altfel spus, sunt curioasa daca banii nostri chiar au ajuns unde am vrut noi sau trebuie sa ne interesam la circa financiara de situatia lor.

Un an nou fericit tuturor, cu sanatate, bucurii si multe realizari frumoase !


Un an fericit si pentru dvs.!

Din 3 nov. am inceput sa primim viramente de la bugetul de stat si de la mai multe trezorerii din teritoriu. Chiar ieri am fost la banca si am vazut ca ultimul virament a fost pe 22 Nov. Nu stiu daca urmeaza sa mai primim si altele.

Din pacate nu primesc si o lista nominala cu toti cei care au directionat 2% din impozit. Am numai niste sume totale. Din ce pot deslusi din extrase, avem viramente de la AF Plopeni, Bugetul de Stat, Ministerul de Finante, Trez. Sibiu, Sector 1, 3, 5, 6, Trez. Slatina, Trez. Galati. Va incadrati la una dintre aceste grupe?

Astept sa vad daca se "opresc" viramentele. Pana atunci insa, va multumim pentru sprijin! Ma bucur ca apreciati munca pe care o depunem.


Cristian
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 31, 2008, 14:24:42 »

E OK, inseamna ca sistemul functioneaza, lista nominala nu mai conteaza in conditiile astea  Smile . Raspunsul la intrebare este: Da, ma incadrez la sectorul 3.

Inca o data un an nou fericit si plin de succese tuturor !

Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 03, 2009, 14:39:38 »

Sistemul a functionat in 2008! Iata raportul: http://infoarena.ro/blog/doi-la-suta-2008-raport

Speram sa primim sprijinul vostru si in 2009!

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
nparfene2004
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 81



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 01, 2011, 20:01:33 »

Se poate contribui si anul acesta cu 2% la voi? Anul acesta sor-mea, angajata, doreste sa dea cuiva care face ceva cu banii. Nu vad nimic pe aici legat de contributii pe 2011.
Spor va doresc!
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Aprilie 17, 2011, 18:50:42 »

Se poate contribui şi anul acesta, procedura este aceeaşi. Pentru mai multe detalii vezi blog post-ul dedicat şi pagina cu detalii. Sperăm că nu e prea târziu în cazul surorii tale!

Mulţumim pentru ajutor!
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Ianuarie 30, 2013, 11:28:25 »

Se apropie momentul depunerii declaratiilor pentru directionarea a 2% din impozitul pe venit conform dorintei fiecarui contribuabil, astfel incat m-am gandit ca ar fi util un post aici pentru a reaminti acest subiect tuturor sustinatorilor infoarena.
Cu atat mai mult cu cat am observat ca, in primele luni ale ultimilor doi ani, in cercul meu de cunostinte s-au inmultit exponential intrebarile de genul: “Ai directionat 2% ? Daca nu, n-ai vrea sa directionezi catre …. ?” . Vreau sa spun ca e util si lobby-ul, pentru ca unii inca nu au aflat de posibilitate, altii au uitat de ea, altii o ignora, etc.… Smile
Intrebare: pentru infoarena sistemul a functionat anul trecut, respectiv au fost intrari de fonduri pe aceasta cale ?
Toate cele bune tuturor !
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Aprilie 07, 2016, 09:15:22 »

Pentru toti cei care apreciaza infoarena:
Nu mai e mult pana la 15 mai 2016, asa incat m-am gandit ca ar fi util sa reamintim mesajul : "Sprijina Asociatia infoarena ! Directioneaza catre noi 2% din impozitul pe venit !" si indemnul "Faceti lobby pe langa rude si prieteni care au venituri pentru care platesc impozit, rugati-i sa completeze Declaratia 230 !"
Succes !
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines