Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Schimbarea unei matrici patratice  (Citit de 4673 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Claudiugeorge
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« : Februarie 12, 2008, 20:45:08 »

Salut!Va rog frumos care vreti sa ma ajutati  si pe mine.Am asa:o problema(data de dirigu')care spune sa interschimbam o matrice patratica de genul   
  1 2 3 4                                                                     1 2 3 4
  5 6 7 8                                                                        8 12 11 10
  9 10 11 12.....in urmatorul mod                                        9 5 6 7 
        .Cred ca asta se numeste parcurgere in spirala .Mentionez inca un lucru.Eu lucrez in Turbo Pascal .Parerea mea este ca prima matrice trebuie inregistrata intrun vector dar dupa aia nu mai stiu.
Eu nu am descris asa ,dar MATRICELE SUNT PATRATICE(nxn).V-as fi recunoscator dak m-ati putea ajuta.Macar sugestii. Very Happy
                                                                                                                                                                                                                                                                                   
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 12, 2008, 20:49:46 »

Pai..matricea initiala o retii ca o matrice.  Very Happy Parcurgi matricea data in spirala, si pui intr`un vector elementele, in ordinea in care le parcurgi. Apoi, nu trebuie decat sa afisezi vectorul ala, avand grija ca atunci knd i%n==0 sa afisezi un '\n'.

Parcurgerea in spirala iese usor cu patru for-uri... pt fiecare directie posibila..  Succes! Thumb up
Memorat
Claudiugeorge
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 12, 2008, 21:02:13 »

ms mult
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines