Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Vine Olimpiada  (Citit de 4472 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Ianuarie 26, 2008, 15:30:53 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/vine-olimpiada
Memorat
-Stefan Ciobaca-
Vizitator
« Răspunde #1 : Ianuarie 26, 2008, 16:36:46 »

Rece articolul. Sunt de acord cu toate din sfaturile pe care le debiteaza Cosmin Wink Si fiindca a scris asa articol de dragut, intr-un stil intamplator similar cu cel al lui Yegge, il iertam pentru perioada de vacanta in care a tras chiulul.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 26, 2008, 16:40:34 »

In loc sa fi bucuros ca zic de Suceava, hai ca stiu ca te-a atins la suflet.
Memorat
rss1987
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 26, 2008, 17:11:51 »

Faine vremurile alea...
Tin minte ca eram pe la sfarsitul lui 2004 si participam pentru a treia oara la .Campion, insa cautam si ceva nou.
Algoritmus aparuse recent, si venea cu ceva inedit, faptul ca eram motivati de mici premii.
Rundele erau faine pentru ca erau  6 probleme care acopereau cam toata materia (geometrie, grafuri, PD + ceva euristici)
Tot pe atunci am zis sa ma apuc serios de infoarena, pana la judeteana faceam cam 6-7 probleme pe zi (era norma).
Memorat

RSS
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 26, 2008, 17:14:30 »

Mie mi se parea ca dadeam probleme mai dure ca la campion, dar se poate sa fiu subiectiv Smile.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 26, 2008, 17:42:47 »

Parca as fi citit o lectie de istorie. Smile  Mie imi place foarte mult sa aflu cum au evoluat unii olimpici, unii din ei avand un salt spectaculos iar altii "putin mai" constant. Sunt sigur ca "ii vom rupe pe chinezi", dupa cum zicea Silviu Ganceanu.

Pe langa toate articolele si toate #;({ mai e nevoie si de putina "literatura" pe blog care sa iti arate daca busola ta arata drumul corect. Deci, felicitari!  Cool
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 26, 2008, 17:46:09 »

Tin minte ca savuram textele din gazeta de info despre olimpicii mai mari si concursurile la care mergeau, deci acuma cred ca scriu blogul care mi-ar fi placut sa il citesc cand eram in liceu.
Memorat
rss1987
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 26, 2008, 18:08:03 »

La Algoritmus erau bine realizate enunturile, desene clare, si erau intradevar mai dificile, in special cele de geometrie. Tin minte ca la o runda s-a dat o problema cunoscuta NP ( niste obiecte ce trebuiau puse in mai multi rucsaci), deci cu rezolvare euristica. Tot aveam impresia ca e simpla si se rezolva in timp polinomial, si implementasem o dinamica "norocoasa" de vreo 60% din punctaj Very Happy
Memorat

RSS
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 26, 2008, 18:26:06 »

Foarte tare articolul!  Applause

Si mie imi placea sa citesc in ginfo despre olimpicii internationali romani si rezultatele lor cand eram mai mic.

Oricum, trebuie sa tragi tare de tot toamna, iarna pana-n OJI, si dupaia sa vezi cand ai concursurile si sa-ti programezi perioade scurte de relaxare.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #9 : Ianuarie 26, 2008, 19:42:41 »

Hehe... ce post fain!  Bravo Cosmin!
M-am regasit in anecdotele tale.  Parca am facut o calatorie in timp.  Smile

M-a facut sa rad "problema cu musca".  Smile  Mai stii cumva enuntul?


Era seara dinaintea primei zile de ONI 2003.  Aveam pe masa un Cormen si repetam, dintr-un motiv care imi scapa acum, arbori R-N... Aha  Mirosea a cartea noua iar arborii R-N erau un skill proaspat invatat.  Pentru ca citisem recent toate cazurile reuseam sa implementez operatiile de baza, inclusiv stergerea unui nod, in ~20min.  Eram tare multumit de mine si dimineata urmatoare, la proba de concurs, surpriza!

Daca va aduceti aminte, in ziua I la ONI 2003 s-a dat o problema numita "cautare".  Cuvinte cheie:  arbori binari, cautare, optimizare/echilibrare.
Privind inapoi... nici macar nu e nevoie sa citesti problema ca sa iti dai seama ca SIGUR nu are legatura cu arbori R-N.  Eu insa eram in transa!
Cu multa imaginatie, vointa si wishful thinking m-am convins ca se rezolva cu arbori R-N.  Eram atat de convins incat am refuzat sa incerc macar exemplul de pe foaie.  Deja ma gandeam la discutiile de dupa cu Ganci.  Deja ma gandeam la cum o sa-mi ramana mie vreo 3h si ceva pentru celelalte probleme.  Deja eram in lot! Smile

O ora si ceva mai tarziu incepeam sa observ muntele de prostie din capul meu insa eram prea ocupat cu depanarea arborilor R-N.  Nu-mi mai iesea implementarea in 20min...
Dupa doua ore am renuntat.  Nu mai stiu daca am renuntat sa mai depanez la R-N sau daca am terminat implementarea si am constatat - surpriza! - ca nu rezolva nici macar exemplul de pe foaie.  Aha

Cert e ca am luat fix zero puncte pe o sursa la care am lucrat doua ore.



Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 26, 2008, 20:09:49 »

Marfa articolul  Applause

Toate sfaturile date de Cosmin au fost valabile si in cazul meu, cumva decalate in timp. Totusi, daca aplici aceasta "reteta a succesului" si nici asa nu iese, nu trebuie sa disperi. La ONI 2003, rememorat de Mort (aka Wickedman), desi am iesit pe primul loc la a 11-a am dat-o tare in bara la Baraje. Pentru ca inca nu eram copt indeajuns sa tratez concursul cu sange rece si pentru ca nu stiam sa implementez k-lumea numerele mari si flux-ul  Brick wall Esecul respectiv m-a motivat si mai tare si am lucrat "in draci" pe tot parcusul anului urmator.

As putea spune ca daca esti pasionat, esecurile te motiveaza. Normal, daca nu sunt rezultate, incepe sa te lase pasiunea Very Happy

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #11 : Ianuarie 26, 2008, 20:42:50 »

Foarte tare, desi cam lung Smile Mai baga posturi de genul asta.
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Ianuarie 26, 2008, 20:59:38 »

Fain de tot. Mi`a placut. Kiar nu conteaza cat de lung e. Ideea de baza, e cat mai multa munca - pregatire constanta.  Smile
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Ianuarie 26, 2008, 21:05:29 »

Misto articolul.
Am o intrebare...Cum de ai putut face si mate si info in liceu ? Ca din cate tin minte ai luat si Premiu III pe la ceva ONM ....si totusi si locul I la ONI in clasa XII ...

Cum ai avut timp de amandoua ?   Eh?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Ianuarie 26, 2008, 21:27:58 »

Tomasz Kulczyński a iesit in 2007 primul la IOI si a luat bronz la IMO.

Reid Barton a iesit primul la IMO si la IOI in 2001.

Deci se poate Wink.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Ianuarie 26, 2008, 22:51:08 »

Mai era si Eric Price(USA) parca...
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Ianuarie 26, 2008, 23:08:04 »

Astia din State in general participa si la IMO si la IOI.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
mars
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Ianuarie 27, 2008, 05:32:20 »

Pentru Cristi si problema "cautare". Eu am dat problema aia  Very Happy

Pentru mine era altfel. Probabil din cauza varstei si locatiei.
In Bucuresti, in secolul trecut, ne antrenam in fiecare sambata. Eram un grup de 10 oameni din care stiai ca 4-5 o sa fie in lot.
Era foarte mult voluntariat. Plateam doar sala in care stateam. Aveam diversi fosti olimpici care veneau si prezentau diverse chestii. Acolo s-a nascut "smenul lui Batog". Bodgan a fost primul care ne-a aratat ce se poate face cu sqrt(N). Tin sa mentionez ca domna profesoara Rodica Pintea s-a ocupat de organizarea acelor antrenamente si nu numai.
Eu nu prea ma antrenam acasa (nu implementam), insa imi placea cu altii.
Discutam probleme, ne si ajutam intre noi insa era multa competitie si ambitie. Si beri la fiecare final de antrenament, dupa niste quake, bineinteles.

Pe atunci erau concursuri online, insa nu prea multe si nimic in Romania. Iar problemele de la rusi nu se dadeau la noi. Noi ne antrenam cu ce s-a dat in anii trecuti. S-ar putea zice ca ne antrenam pentru problemele profesorilor. Iar scopul era intratul in lot.

Cat despre pregatirea psihica pentru concursuri prefer sa nu dau detalii Very Happy
Oricum sunt de acord cu luatul unei pauze inainte de concurs.
Nu sunt de acord insa cu un somn prea lung inainte de runda de concurs.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Ianuarie 27, 2008, 10:24:51 »

@cristi in problema cu musca se cerea drumul minim pe care il poate parcurge o musca plimbandu-se pe peretii unui paralelipiped pentru a ajunge de la un punct de plecare la un punct final, si solutia se baza pe desfasurarea paralelipipedului in plan

@tabara in a 8-a am luat premiu la mate pt ca lucram pentru admitere si eram destul de pregatit, apoi prin liceu m-am ocupat mai ales de info, dar de exemplu Mugurel parca in a 11-a era tare si la info si luase locu intai pe municipiu, deci se poate sa le faci si in acelasi timp Smile.
« Ultima modificare: Ianuarie 27, 2008, 13:02:23 de către Cosmin Negruseri » Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Ianuarie 27, 2008, 13:00:53 »

Iata ca s-a dublat lungimea paginii. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
efer
Strain


Karma: 9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 21



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Ianuarie 27, 2008, 15:46:47 »

Salut postul lui Cosmin si consider ca ar trebui sa fie lectura obligatorie pentru toti elevii care se pregatesc de olimpiada!  Vreau sa subliniez si eu, din experienta proprie, punctele cele mai importante pe care le desprind din postul lui Cosmin:

1) Pregatirea de genul "ingrasarea porcului in ajun" vs. pregatirea continua din pasiune: aici am trecut prin ambele faze.  Prima dintre ele in timpul liceului, pe cand participam in special la mate, si consideram ca sunt suficiente 2-3 saptamani inainte de olimpiada pentru a ma pregati.  Rezultatul a fost ca obtineam in jur de 10-13 puncte la nationala (ceea ce inseamna mai putin de 2 probleme rezolvate!).  Privind in urma regret acum acel sentiment de multumire cu putin.  La info, rezultatul a fost si mai slab, calificandu-ma o singura data la ONI (intr-a 10-a, probabil entuziasmat fiind de cercul de pregatire organizat de doamna profesoara Rodica Pintea, mentionat de Marius mai sus, care pentru mine a insemnat si primul contact serios cu informatica).  Lucrurile au inceput sa se schimbe chiar intr-a 12-a, cand am dat peste concursul organizat de GInfo, la care am participat la fiecare runda.  Tot atunci am dat si peste TopCoder, care a avut o contributie importanta in pregatirea mea.  Ajuta foarte mult sa vezi implementarile si ideile coderilor high-rated, sa observi trucurile prin care acestia reduc dimensiunea solutiei, sa incerci sa scrii un cod cat mai clar si cat mai scurt.  Acesta a fost momentul in care am inceput sa fiu efectiv pasionat de algoritmica.  Cu toate nu mai aveam nici o motivatie legata de participarea la olimpiade, rezolvam probleme mai mult pentru un sentiment de multumire personala.  Este foarte important ca exista resurse de acest gen: info-arena (felicitari pe aceasta cale echipei info-arena pentru ce au realizat, au si vor mai avea un cuvant greu de spus in pregatirea generatiilor de olimpici), TopCoder, alte siteuri de pregatire ca sgu, timus, uva, etc.  Incercati sa profitati din plin de ele!

2) Importanta mentorilor cu experienta: din acest punct de vedere pot spune ca am fost norocos, cunoscand persoane ca doamna profesoara Rodica Pintea si Daniel Dumitran, care au pus mult suflet in trezirea interesului elevilor fata de informatica.  Regret ca nu am fost mai interesat si nu am profitat mai mult de acele momente.  Tot pe TopCoder l-am cunoscut apoi si pe Cosmin, care a fost un moment cheie in pregatirea mea personala.  In afara de problemele pe care le-am discutat si ideile noi pe care le-am aflat de la Cosmin, cel mai important a fost ca a reusit sa ma motiveze si sa ma aduca pe directia corecta in pregatire.  Multumesc, Cosmin! Smile

3)  Gasirea unui (sau a mai multi) "sparing partner(s)":  pentru mine un sparing partner pe durata liceului si mai ales pe parcursul concursului GInfo a fost Marius Dumitran.  In mod cert, competivitatea dintre noi a condus la dezvoltarea noastra personala in informatica.  Rezultatul a fost ca amandoi ne-am calificat in acel an la finala concursului.  Tot aici merita mentionata si competitivitatea de pe Top Coder, care da nastere la ambitia de a avea un rating cat mai bun.

O sa ma opresc aici, pentru ca m-am intins cam mult cu acest post si nu vreau sa rivalizez din acest punct de vedere cu postul lui Cosmin. Tongue
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines