Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sunt disperat  (Citit de 3161 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
BigMazilu
Strain


Karma: -32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« : Ianuarie 03, 2008, 08:40:51 »

Imi place foarte mult programarea...
La scoala invat in Borland C++.
Problema mea este urmatoarea...As vrea sa ma preagatesc ptr olimpiada...dar vad ca voi aici la infoarena..rezolvati problemele cu alt cod fata de cel din Borland C++...ce as putea face..sa continui in Borland sau sa invat altceva..sunt foarte dezorientat...nu mai inteleg nimica....plus ca vreau sa rezolv si problemele de pe infoarena... ..
Mentionez ca am 17 ani.. am mai avut contact cu linuxu..am avut ubuntu..pe calculator si daca e nevoie il instalez din nou..am niste notiuni de baza despre functionarea linuxului..mai mult in interfata grafica....va rog frumos sa-mi spuneti ce as putea face..cum sa rezolv problemele de pe site si cum sa ma pregatesc ptr olimpiada?...
Nu vreau sa par absurd...dar imi place foarte mult informatica si programarea si daca ar fi sa ajung undeva mai sus la olimpiada... tot in Borland se programeaza???
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 03, 2008, 09:24:35 »

Pai...la olimpiada judeteana se foloseste Borland-ul. Daca vrei sa te pregatesti strict pt olimpiada, poti continua in Borland, insa e cam varza... Very Happy Oricum, codul din Borland, merge perfect si pe compilatorul de pe infoarena. Singura chestie care tre sa o modifici, e sa pui in loc de "void main", "int main" si apoi, la sfarsitul programului, "return 0;". Asta cam trebuie schimbat, ca sa iti mearga si pe infoarena...in rest, sunt foarte putine lucruri de modificat, insa care nu au mare importanta. Insa ar fi bine sa utilizezi si altceva in afara de Borland. Vei vedea ca se blocheaza foarte des...memoria disponibila e foarte mica, etc. Iti recomand rhide sau dev-cpp.
Memorat
BigMazilu
Strain


Karma: -32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 03, 2008, 10:07:27 »

Inca o intrebare..am trimis doua raspunsuri gresite..pot sa mai trimit din nou..alte fisiere?
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 03, 2008, 10:10:37 »

Da. Poti trimite cate surse vrei tu.  Ok
Memorat
BigMazilu
Strain


Karma: -32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 03, 2008, 13:02:14 »

Inca ceva..am vazut la altii ca ziceau ca dupa ce au trimis sursa.. le dadea nu stiu ce eroare. Mie nu-mi apare decat "Solutia a fost salvata" si daca am gresit nu-mi apare decat X-ul ala rosu la arhiva de probleme. Vreau sa stiu si eu ce nu merge... sa vad si eu erorile despre care se tot vorbeste pe aici.. Brick wall
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 03, 2008, 13:14:48 »

Te uiti in Monitorul de evaluare. Nu ar strica sa incerci sa devii mai familiar cu siteul inainte sa pui atatea intrebari. Nu cred ca iti ia mai mult de 30 de minute.
Memorat

Am zis Mr. Green
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 03, 2008, 13:17:26 »

Nu cred ca poti sa faci fata la nationala in borland. Eu iti recomand sa iti pui ubuntu si sa folosesti rhide. Borlandul e folosit doar la locala si judeteana.

Citat
in rest, sunt foarte putine lucruri de modificat, insa care nu au mare importanta. Insa ar fi bine sa utilizezi si altceva in afara de Borland. Vei vedea ca se blocheaza foarte des...memoria disponibila e foarte mica, etc. Iti recomand rhide sau dev-cpp.

Mie problema cu memoria mi se pare destul e importanta. La faze superioare ale olimpiadei chiar se cere.
« Ultima modificare: Ianuarie 03, 2008, 13:22:51 de către Savin Tiberiu » Memorat
BigMazilu
Strain


Karma: -32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 03, 2008, 13:21:58 »

Deci, trebuie sa invat din nou altfel de programare ptr. nationala? Nu va suparati, dar nu mai nteleg nimic! In ubuntu foloseam geany... si programele le compilam cu "g++ -Wno-deprecated"  din consola si le rulam cu "./nume_prog" tot din consola.
« Ultima modificare: Ianuarie 03, 2008, 13:24:32 de către Mazilu Victor » Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 03, 2008, 13:28:44 »

nu e altfel de programare. Rhide si Borland C++ folosesc compilatoare diferite, dar ambele recunosc cod C/C++. Diferentele de cod sunt minime, insa in rhide diferenta care o sa ti se para "wow" este ca poti sa declari ceva de genul:

 long int a[100000];
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Ianuarie 03, 2008, 13:29:50 »

Deci, trebuie sa invat din nou altfel de programare ptr. nationala? Nu va suparati, dar nu mai nteleg nimic! In ubuntu foloseam geany... si programele le compilam cu "g++ -Wno-deprecated"  din consola si le rulam cu "./nume_prog" tot din consola.

La geany puteai compila/rula/ cu combinatii de taste, fara sa mai scri in consola. In borland ai mult mai putina memorie, merge mai greu, dar cum zicea si devilkind sintaxa este cam aceiasi.
« Ultima modificare: Ianuarie 03, 2008, 13:31:24 de către Bondane Cosmin » Memorat

vid...
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 03, 2008, 16:47:18 »

http://infoarena.ro/documentatie

Te-ar putea ajuta daca ai citi documentatia.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines