Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Concursuri Private  (Citit de 36340 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« : Decembrie 22, 2007, 15:01:30 »

Mie mi s-ar parea util sa pot descarca problema in format PDF, sa se poata submita cod !
In plus, interesant ar fi sa existe o optiune de sortare a utilizatorilor care au rezolvat problema in functie de timpul de executie, numarul de trimiteri, s.a.m.d. !
Ar fi super sa devina oficiala "treaba cu pokemonii", antrenorii sa poata organiza concursuri in urma carora sa isi selecteze o echipa de pokemoni, iar sursele trimise de acestia sa fie vizibile doar pentru antrenor. Sa existe un mic grup de discutii pentru o astfel de asociere, sa se dezbata diverse probleme legate de algoritmica, gradul de optimizare al solutiilor s.a.m.d. !

Felicitari celor din echipa infoarena pentru munca pe care o depun in sprijinul comunitatii !  Ok
« Ultima modificare: Decembrie 22, 2007, 15:04:41 de către Codrea Marcel » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 22, 2007, 18:01:00 »

Nu mi se pare o idee buna formarea unor "organizatii" in interiorul comunitatii infoarena. In ultimul timp mi se pare ca am devenit o comunitate in care fiecare are impresia ca progreseaza mai mult daca ia de la altii si nu ofera nimic... Ar trebui sa isi revizuiasca atitudinea unii membri si sa isi dea seama ca progresul pe termen lung se face altfel.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 22, 2007, 18:39:49 »

Atitudinea unor membrii in ceea ce priveste publicare surselor este normala si se datoreaza sistemului de invatamant actual care pune acccent doar pe lucru individual si nu pe munca in echipa. Si nici mie nu mi se pare normal sa fie organizate concursuri private, daca tot ar fi faza ca sa poti organiza un concurs sa fie public.
Memorat

vid...
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 22, 2007, 19:01:37 »

E binecunoscut faptul ca a luat amploare fenomenul Pokemon in cercurile informatice, printre membrii infoarena si ca o simpla declaratie a persoanei x care descurajeaza un astfel de comportament nu va schimba nimic.
Daca e sa fac o analogie, vorbim de legalizarea prostitutiei, e clar ca are loc,e nociva pentru societate in cazul in care nu e controlata strict, se stie unde, cine, cand insa nu se ia o masura pentru a o ingradi si pentru a o transforma in ceva oarecum pozitiv. ("Nimeni nu vrea sa auda de voi, dar toata lumea va stie adresa"  Smile).Pokemonii de nivel 2 pot fi obligati de maestru la randul lor sa ia alti 2-3 pokemoni de varste mai mici, mai putin pregatiti formandu-se astfel o structura arborescenta. Ar putea fi lansate provocari intre diferiti antrenori, si in plus infoarena ar deveni astfel nu numai o arhiva, care gazduieste concursuri, ar avea si o latura dinamica, una de formare, pregatire.
Eu nu cred in pregatirea de masa, trebuie sa existe o structura ierarhica,informatia sa se transmita pe un nivel imediat inferior, un incepator intr-ale algoritmicii nu va gasi site-ul deloc atractiv pentru ca pe forum probabil nu intelege o mare parte din termeni, articolele sunt in mare parte SF pentru el, a 3-a problema din arhiva foloseste ca metoda de rezolvare backtracking s.a.m.d.
Daca ar avea un indrumator, care la randul lui ar avea un indrumator eu cred ca ar avea mult mai mult de castigat.


« Ultima modificare: Decembrie 22, 2007, 19:08:30 de către Codrea Marcel » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 22, 2007, 19:10:03 »

Poate se iau pokemonii la bataie cand se intalnesc intr'un concurs live Smile)
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 23, 2007, 00:26:32 »

E binecunoscut faptul ca a luat amploare fenomenul Pokemon in cercurile informatice, printre membrii infoarena si ca o simpla declaratie a persoanei x care descurajeaza un astfel de comportament nu va schimba nimic.

M-a pus dracu sa incep chestia asta cu pokemonii.

In orice caz, hai ca deviem de la subiect.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 23, 2007, 20:56:43 »

Si nici mie nu mi se pare normal sa fie organizate concursuri private, daca tot ar fi faza ca sa poti organiza un concurs sa fie public.
   eu cred ca tot ar trebui sa existe si concursuri private, daca unii utilizatori mai putin experimentati vor sa faca un concurs asa intre ei si se baga unu mai destept numa sa se afle in treaba, le strica tot clasamentul si utilizatorii aia nu cred ca o sa mai faca concursuri. Ii ca si cand vrei sa joci cu prietenii un conterstrike pe net ,nu pui parola pe server , intra neinvitat un fps_doug si va da headshot la toti, ceea ce nui prea placut si iti piere chefu de joc, parerea mea  Whistle
   Si daca tot poate oricine sa faca un concurs atunci poti sa faci un concurs pe acelasi set de probleme si sa-i inviti pe toti  Very Happy
   
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 23, 2007, 21:19:50 »

Citat
eu cred ca tot ar trebui sa existe si concursuri private

In nici un caz pe infoarena. Tot continutul e public. Cum ar fi sa imi spuna mie ca nu am acces la o problema? Ca e concurs privat? E inadmisibil! Pregatire in particular se poate face acasa, sau pe messenger, sau pe mail, sau printr-o gramada de alte metode. Si daca se baga unu mai destept ce? Voi va faceti concursul pe care il vreti voi, luati punctaje si va comparati intre voi. IMPORTANT ESTE SA INVATATI CEVA!
Si comparatia cu counterstrike e foarte foarte proasta. Infoarena nu e un joc. E un proiect serios in care munca e indreptata catre comunitate si fiecare trebuie sa aiba ceva de invatat din arena! Infoarena nu e "privata". Daca era, multi dintre voi se pregateau in continuare cu profii de clasa si (eventual) cu siteurile straine. Faptul ca infoarena e deschisa catre comunitate nu inseamna ca fiecare poate sa faca ce vrea. Daca eu vreau sa fac un concurs doar pentru doi prieteni de-ai mei, fii convins ca nu o sa il fac pe infoarena fara sa iti dau si tie dreptul sa vezi problemele! In fond cu ce te deranjeaza daca vad si altii ce lucrezi tu? Nu e (foarte) egoist? Infoarena ti-a pus totul pe tava si acum tu vrei sa faci ceva doar pentru tine?
Mai ganditi-va. Invatati sa dati si ceva inapoi, nu numai sa beneficiati. Altii va invata pe voi pe site, sunteti liberi sa invatati pe altii, la vedere!

Citat
daca unii utilizatori mai putin experimentati vor sa faca un concurs asa intre ei si se baga unu mai destept numa sa se afle in treaba

Si daca se baga unu care are 4 medalii de aur la IOI si va ia ce? Iti strica tie tot clasamentul? El oricum iti va face problemele in cateva minute si pleaca. Daca altii se chinuie si invata ceva din problemele tale atunci ti-ai atins scopul de a transmite si tu la randul tau ceva mai departe.
Cat despre concursuri care sa fie si la nivelul juniorilor, s-au organizat si daca vreti se vor mai organiza. Pentru toti, public!
« Ultima modificare: Decembrie 23, 2007, 22:24:21 de către Filip Cristian Buruiana » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 23, 2007, 22:15:18 »

intra neinvitat un fps_doug si va da headshot la toti   
Eu cred ca tu esti suparat ca ti s-a intamplat asta recent Tongue. Cat despre analogie...nu prea isi are locul dintr-un considerent foarte evident: cs este un joc ca si dota s.a.m.d. la care conteaza interactiunea cu ceilalti
"concurenti", pe cand la concursurile de info...nu prea vad cu ce te deranjeaza daca in loc sa participe 5 participa 5000, iti strica concentrarea? Cat despre clasamentul concursului...nu prea cred ca e nevoie sa existe o pagina cu doar 5 useri sortati descrescator(ca ma gandesc ca fiind privat nu puneti anunt la tv sa participe lume, deci in esenta pe tine te intereseaza ce faci in raport cu prietenii tai, iar o conferinta pe mess e mai mult decat de ajuns)
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 23, 2007, 23:07:41 »

 Surrender ok, my bad
imi cer scuze ca am comparat un concurs infoarena cu un joc la care nici numele nu stiu sal scriu bine si prin cuvantul "destept" nu voiam sa ma refer la olimpici cu 4 medalii la IOI(  Pray ) , doar la persoanele care participa la concursuri cu grupe de varsta si nu apartin acelei grupe, da pana la urma nu trebuia sa ma leg nici de ei pt ca fiecare participa unde vrea...
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 23, 2007, 23:15:43 »

Cel mai important e ca cineva sa invete ceva dintr-un concurs, in special din cele online. Clasamentul e mai putin important Smile. Mai ales daca lipsesc premiile...
Daca ar fi fost ceva privat pe site, unii utilizatori puteau sa se simta ofensati. Public se pot face nenumarate concursuri pentru orice nivel. Voluntari sa fie. Thumb up
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 23, 2007, 23:59:18 »

Incercati sa nu puneti asa mare pret pe clasamentele la concursurile online. Scopul trebuie sa fie imbogatirea cunostintelor pentru prestatiile live (singurele care conteaza Thumb up)
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 24, 2007, 00:38:16 »

Scopul e sa fii mai bun decat tine, nu decat ceilalti.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Binary_Fire
Client obisnuit
**

Karma: 82
Deconectat Deconectat

Mesaje: 87



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 24, 2007, 17:38:34 »

Mie mi se pare ca lumea s-a uitat prea mult la filme cu hackeri ... dupa cum zice si Wef e important sa te intreci pe tine insuti , batalia data e cu tine , cu problemele , nu cu concurentii.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines