Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 056 Rubarba  (Citit de 5121 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Februarie 24, 2005, 21:00:34 »

Aici puteţi discuta despre problema Rubarba.
Memorat
stifmeister
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 21, 2005, 23:30:18 »

In articolul cu solutiile pentru runda #2 cls XI-XII era mentionata o tehnica de programare numita "Rotating Calipers" (http://cgm.cs.mcgill.ca/~orm/rotcal.html ).
Articolul este deosebit de interesant dar nu am avut nici o idee buna ca sa pot sa-l implementez. A incercat cineva sa foloseasca aceasta tehnica pentru problema "Rubarba" sau pentru alte probleme care accepta o astfel de rezolvare? Am mare nevoie de ajutor. ( de fapt, nu stiu cum sa compar 2 unghiuri determinate fiecare de cate 2 drepte).
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 21, 2005, 23:49:40 »

La Rotating Calipers din cate tin eu minte nu ai nevoie decat de produs scalar a doi vectori si eventual de functia distanta, unghiul dintre doua drepte nu apare nicaieri ... De asemenea daca nu stii chestii de baza in geometrie poti sa te uiti peste linkurile de aici http://info.devnet.ro/forum/viewtopic.php?t=236 . Mai bine sa stii bazele si sa iti iasa in O(h^2) problema si dupaia sa te bagi la chestii de finete.
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 12, 2005, 14:20:32 »

La problema asta iau 70 pct, pt. k pe 3 teste primesc WA. Cum am facut eu: dupa ce am construit infasuratoarea convexa, am luat fiecare segment de pe infasuratoare ca dreapta suport d pt. una din laturile dreptunghiului. Aflam din punctele ramase ale poligonului care este cel mai departat de dreapta d ( prin acest punct duceam || la d, care era directia celui de-al doilea segment al dreptunghiului ). Apoi aflam si punctele M si N din cele ramase din care, daca ducem perpendiculara pe directia aleasa, intersecteaza dreapta suport cel mai sus ( respectiv cel mai jos ), si aflam si ultimele doua directii. Cel mai de sus punct de pe dreapta suport initiala era considerat a fi cel care are ordonata (y) cea mai mare, si pentru y egali, x-ul cel mai mare.
  As vrea sa stiu daca rationamentul este corect.  
  Daca este corect, pot aparea erori de la precizie? Am lucrat pe double.

                             Filip b.
Memorat
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 21, 2005, 20:15:16 »

same problem. Numai ca iau 50 de p. La afisare tre sa rotunjim rezultatul sau trebuie afisat nerotunjit? (am trimis o sursa cu rezultat rotunjit si am luat 50 p, apoi am trimis cu rezultat nerotunjit si am luat 30 p).
Memorat

Vlad Berteanu
spatarel
Strain
*

Karma: 31
Deconectat Deconectat

Mesaje: 37



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #5 : Octombrie 30, 2005, 16:10:28 »

S-a gandit cineva ca poate ati gresit la infasuratoarea convexa? (pot exista si puncte coliniare)

Incercati testul asta:
8
0 0
0 1
0 2
1 2
2 2
2 1
2 0
1 0

raspuns: 4
Memorat

Atat am avut de spus
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 30, 2005, 18:30:02 »

Din pacate imi da si mie 4... Spun din pacate pt. k daca nu imi dadea asa, descoperam unde e greseala...  :cry:
Memorat
vladii
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 19, 2010, 22:22:34 »

Salut!
Iau 80 - 90pcte pe problema asta si chiar nu inteleg ce gresesc. Am modificat afisarea, am pus long double in loc de double, am incercat tot ce se poate incerca si tot nu reusesc sa iau 100pcte.  Cry
Am vazut ca sunt destui baieti care luau 80 (incorect pe testul 7 si 9) si care apoi au luat 100. Vreau sa stiu si eu ce ati modificat.
Multumesc!

LE: Am luat 100 punind rezultatul pe double si tratind separat cazul cind pantele sunt infinite. M-am chinuit ceva, oricum, frumoasa problema Smile
« Ultima modificare: Mai 20, 2010, 08:52:20 de către Ionescu Vlad » Memorat
ionutz32
Strain


Karma: 16
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 04, 2010, 23:55:30 »

Desenul de la explicatie nu este corect.
Dreptunghiul cu aria 50.32 e asta:

Memorat
narcyyssss
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 09, 2010, 19:05:17 »

asa e cum zice Ionut,desenul lor nu e corect Thumb down
Memorat
Anonymouslegion
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 28, 2013, 23:33:20 »

wow , such wrong answer, how get not wrong answer?
Memorat
matei_c
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Septembrie 29, 2014, 18:44:29 »

Salutare

Poate cineva care are acces la teste sa imi zica si mie testul 2 ? Nu reusesc sa iau suta si chiar nu ma prind de ce...  Brick wall

Daca si cei care au 100 si-ar putea da seama ce gresesc, as aprecia foarte mult.

http://www.infoarena.ro/job_detail/1235441

Multumesc
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines