Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: IAP #3: infoarena 3.0  (Citit de 12597 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« : Noiembrie 28, 2007, 22:58:11 »

Asteptam feedback pentru IAP #3: infoarena 3.0
« Ultima modificare: Noiembrie 29, 2007, 13:01:15 de către Cristian George Strat » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Noiembrie 29, 2007, 13:00:28 »

Votez PENTRU.


Deocamdata facem demo-uri si invatam sa folosim tehnologii.  O sa mai dureze pana ajungem sa facem ceva decent in Python.
Memorat
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 01, 2007, 14:28:57 »

S-a discutat destul de mult asupra acestei propuneri la sedinta din 28/10. Mie personal discutia nu mi s-a parut foarte productiva; ar fi mai eficiem sa discutam in continuare pe forum (aici). Rezumatul sedintei:

1) Vali nu este de acord, si considera ca ar fi mai bine sa scriem documentatie pentru infoarena2. De asemenea a ridicat problema ca sunt mai multi oameni dispusi sa invete PHP decat python.

Consider ca am raspuns adecvat la asta in IAP. Nu vreau sa ma repet si nu am nimic de adaugat.

2) Silviu si Cristi au ridicat problema ca nu avem suficienti oameni pentru a duce infoarena3 la capat, si ca avem nevoie de un mod de atrage alti oameni. S-au propus diverse idei blue-sky de a motiva programatori.

Eu cred ca suntem destui oameni in interiorul echipei, si ca nu este neaparat nevoie de un program special de adus oameni. Daca cineva doreste sa ne ajute, poate sa ne contacteze si sa trimita patch-uri. Problema de a aduna programatori pentru ceva open-source este foarte foarte dificila si nu cred ca poate fi rezolvata complet. There is no silver bullet here.

Silviu si Cristi pot continua sa se gandeasca la un mod de a aduce oameni pentru development. Ar fi grozav daca ar gasi o solutie, dar eu sunt foarte pesimist. Este un proiect oarecum independent de IAP3.

Nu avem un plan complet de la cap la coada pentru infoarena3, si nu cred ca putem face un astfel de plan. IAP3 este deja prea mare si nu vreau sa mai adaug. Vreau doar sa aprobam ideea de rescriere si sa cadem de acord ca are sens sa alocam resurse pentru acest proiect. Mai exact:

  • Declaram ca Infoarena2 e in maintenance-only mode.
  • Inchidem wiki-ul din hackers (sau il declaram obsolete).
  • Incepem sa bagam chestii de infoarena3 pe wiki in infoarena.ro/development
  • Facem clean-up in tichete, si punem tichete de IA3.
  • Incepem sa punem responsabili pe tichete (see IAP).
  • Eu continui sa lucrez la demo-ul in python.
  • Mircea scrie un document complet de cerinte, cu bullet-point-uri.
  • Cine are timp si e interesat de python poate sa faca un demo.
Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 20, 2009, 08:43:31 »

Acest IAP a fost respins in sedinta din 16 februarie 2009 (http://infoarena.ro/planificare/sedinta-20090216).
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines