Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Happy Coding 2007  (Citit de 6506 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« : Noiembrie 19, 2007, 00:39:29 »

Concursul Happy Coding 2007 s-a incheiat (dupa mai bine de 8 zile si jumatate de programat cu zambetul pe buze.. speram  Very Happy ). Suntem curiosi sa aflam parerile voastre referitoare la probleme, organizare, desfasurare, etc. Nu va abtineti sa evidentiati atat elementele pozitive, cat si pe cele negative.


ps: Felicitari celor care s-au clasat pe primele locuri !  Applause
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 19, 2007, 00:59:05 »

Felicitari si propunatorilor! Applause Nu-i de colea sa aduni atatea probleme care sa te tina in priza o saptamana. E primul Happy Coding la care chiar am insistat asupra unor probleme mult timp dupa ce nu a mers prima idee. E bine ca problemele au fost variate, de la simple la grele, de la frumoase (Bitmap, Permavg, Multimi) la foarte urate (Kboard). De altfel, Kboard cred ca e cea mai urata problema pe care am rezolvat-o pana acu. Very Happy Si cred ca la Tramvai limita de timp e un pic cam stransa. Tot aveam o solutie care la doua submituri succesive lua ba 100, ba 0 cu un TLE. Smile
In rest, un Happy Coding pe an face bine. Weightlift
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 19, 2007, 09:15:33 »

Cel mai misto concurs dpdv al lungimii surselor Smile Cred ca am avut cele mai scurte surse din ultimii 2 ani si asta m-a facut sa zambesc atunci cand scriam Smile

Felicitari si organizatorilor si primilor clasati!  Winner 1st place

PS: Un articol cu solutii o sa apara?... Ar fi interesant de stiut rezolvarile problemelor Smile
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 19, 2007, 10:38:39 »

buna treaba happy coding asta  Very Happy au fost probleme marfa (eh, poate doar cu o exceptie: puteri2  Angry) felicitari organizatorilor si in special lui Mugurel  Thumb up
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 19, 2007, 11:17:55 »

Uhu... Applause

Felicitari pentru organizare. O singura remarca, puneti la toate pb mai mult de un test(bineinteles grupate toate), cam atat. Sper ca o sa mai fie concursuri de genul asta.  Smile
Memorat

vid...
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 19, 2007, 11:18:59 »

Felicitari pentru organizare ! Applause

Data viitoare poate ies mai multe  Embarassed !

 Ok

P.S. [ hai cu totii cu '+' la Karma la Mugurel  Very Happy ]
« Ultima modificare: Noiembrie 19, 2007, 12:31:58 de către Tabara Mihai » Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 19, 2007, 12:01:29 »

Bazat concursu Smile Cascaval e smen Smile

Pacat ca a crescut putin ratingu
« Ultima modificare: Noiembrie 19, 2007, 14:59:01 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : Noiembrie 19, 2007, 12:43:24 »

Bravo, Mugurel!

Bagati karma+ la baiat.  Smile

Memorat
c_sebi
Client obisnuit
**

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 19, 2007, 14:09:08 »

Felicitarile mele lui Mugurel si celor care au organizat concursul, si de asemenea tuturor celor care au participat si au programat cu zambetul pe buze Very Happy

Applause



« Ultima modificare: Noiembrie 19, 2007, 14:15:37 de către Sebi Crisan » Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 19, 2007, 15:24:57 »

Felicitari tuturor, mai ales organizatorilor! Super concursul! Mi-a placut mult faptul k in monitorul de evaluare erau doar punctaje de 0 si 100.  Very Happy Ar fi interesant un concurs de genu` asta, insa in care sa nu existe teste grupate, adica sa nu fie "totul sau nimic". Very Happy Fain de tot concursul! Bravo!  Applause
Memorat
raula_san
Strain
*

Karma: -23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 19, 2007, 15:44:35 »

Sooper marpha concursu, la fel cum zicea Cristi si Mihai bagati '+' la karma pt Mugurel...

Felicitari organizatorilor si mai ales lui Mugurel; mie mi-a placut faptul ca au fost probleme variate, de la medii pana la 'ruperi', si de

asemenea frumoase, nu e chiar asa usor sa origanizezi un concurs cu 25 de probleme...
Memorat

{oo}
   |
/\/\/\
\/\/\/
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 19, 2007, 16:24:40 »

Felicitari si din partea mea Smile Cel mai tare concurs de pana acum pt mine Winner 1st place
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Noiembrie 20, 2007, 00:10:37 »

Bravo baieti  Applause
A fost chiar tare concursul asta, mi-a placut ideea de 0 sau 100 Weightlift
Multimi si permavg au fost tari Very Happy
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Noiembrie 20, 2007, 01:05:45 »

Felicitari lui Mugurel si echipei infoarena atat pentru problemele interesante, cat si pentru articolul foarte instructiv.
Ah si ... Mugurel, ce ai vrut cu Optic ?   Shocked
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Noiembrie 20, 2007, 01:25:41 »

Hm.. nu inteleg. cum adica ce am vrut cu "optic" ? Sa o rezolvati, bineinteles  Very Happy

Istoria problemei "optic" e cam asa. Cautam acum cateva luni (prin martie) niste articole pentru un proiect la care lucram la doctorat. Intr-unul din ele am gasit, la "related work", ca se poate rezolva in O(N^3) problema de broadcast pe arbori orientati (cu restrictiile astea). Si am inceput sa ma gandesc cum as face asta.. am trecut prin cateva idei care n-au condus la mai nimic si, pe urma, cand eram in tren si ma intorceam de la ONI (Cluj) spre Bucuresti, neavand altceva ce face, am inceput sa ma gandesc la problema. Si dupa vreo 2 ore la care m-am tot gandit la ea, a iesit (cu toate demonstratia care este si in articolul cu solutii). Singura parte care a iesit mai tarziu (dupa ce mi-am implementat deja solutia) a fost partea de care vorbesc la finalul solutiei, cu ordonarea lexicografica...

Anyway.. eu ma gandeam chiar sa o propun la un baraj din cadrul lotului de informatica anul acesta, dar am intampinat rezistenta Smile  (si pe buna dreptate.. n-ar fi rezolvat-o nimeni si atunci nu si-ar fi avut sensul). Singurul concurs la care merge data o astfel de problema este unul gen Happy Coding (sau gen o runda de pregatire de la .campion).

Deci, pana la urma, ideea a fost ca daca mie mi-a iesit rezolvarea, m-am gandit ca poate i-o mai iesi si altcuiva Smile  (dar poate ca era cam greu chiar si in 8 zile si jumatate, din cauza ca au fost destul de multe probleme).
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Noiembrie 20, 2007, 11:13:46 »

@Mugurel, e impresionant articolul cu solutii, keep it up. Ti-am mai zis ar trebui sa facem o carte Smile
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #16 : Noiembrie 21, 2007, 20:34:36 »

Super problema Optic. Eu m-am chinuit vreo patru zile la ea. Partea de care nu m-am prins (si care e esentiala) este ca nu trebuie sa te uiti la toate variantele de a taia subarbori ci numai sa tai subarborii dupa primele j mutari optime. E surprinzator, cred, ca o solutie care pur si simplu face:
Cod:
rezolva(x)
  sol = infinit
  pentru toate nodurile y din (sub)arborele lui x
    sol = min(sol, 1 + max(rezolva(x din care tai subarborele y), rezolva(y)))
  return sol
merge cam intr-o secunda pentru pana pe la 100 noduri, cel putin la mine pe calculator. (Dar ajunge pe la 1 minut pentru 300 de noduri.)
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines