Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce va enerveaza la infoarena 2.0 ?  (Citit de 46214 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Noiembrie 17, 2007, 22:11:24 »

In caz ca nu stiati, planuim o noua versiune a site-ului, mai buna si mai frumoasa. Puteti citi mai multe despre infoarena 3 aici. Ca sa evitam multe din greselile pe care le-am facut in versiunea 2.0, as vrea sa facem o lista cu lucrurile proaste din infoarena 2.0. Sa dau cateva exemple:
  • ar trebui sa poti vedea usor ce probleme a rezolvat fiecare la un concurs
  • ar trebui ca atunci cand se desfasoara un concurs evaluatorul sa nu fie oprit si pentru arhiva
  • ar trebui ca atunci cand reevaluezi surse sa nu se suprascrie scorurile daca s-au mai trimis si alte surse (vezi Happy Coding 2007)
Scopul acestei liste este sa stablim un set de cerinte minime pentru infoarena 3.0, deci chestii de genu "ar trebui implementata feature-ul X pentru ca este cool" s-ar potrivi mai bine la Feature request. Deci, pe voi ce va enerveaza la infoarena 2.0?  Smile
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 17, 2007, 22:19:51 »

Ar trebui ca in timpul unui concurs, sursele sa fie evaluate pe masura ce se trimit, iar punctajele si alte detalii sa nu fie afisate decat la sfarsit. Asa s-ar reduce timpul mare de asteptare a rezultatelor de la sfarsitul rundei. Smile
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Noiembrie 17, 2007, 22:23:33 »

Mai am cateva:
  • cand se evalueaza o sursa ar trebui sa scrie la ce test s-a ajuns (ca in infoarena 1.0)
  • ar trebui sa poti schimba ordinea in care apar probleme intr-un concurs (si arhiva)
Memorat
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 17, 2007, 22:24:46 »

Cand este un concurs organizat de comunitate (vezi Autumn Warmup) sa poata testa problemele intre ei(helperii nu doar adminii).
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 17, 2007, 22:33:05 »

Sa fie statistici pentru probleme (pe punctaje, cea mai rapida solutie), sa poti sa-ti schimbi informatiile de pe forum (semnatura, id..), eventual cand se reevalueaza cateva surse sa se acorde prioritate surselor noi trimise, modertorii sa nu-si piarda drepturile cand se updateaza ratingul.

Interfata pentru monitor Smile vad ca merge filtrat dupa score_begin, score_end, status Smile

Intr-un concurs sursele trimise sa fie compilate si testate pe exemple
« Ultima modificare: Noiembrie 18, 2007, 10:19:20 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 17, 2007, 22:47:08 »

Este ok sa punet si feature request-uri; atat timp cat nu sunt prea "blue-sky". Ideea ar fi sa facem o lista de cerinte minime pentru site care nu trebuie sa ne scape. Ce vreau eu da la infoarena3:

  • Sintaxa de textila revizuita si bine documentata. Sa fie mai logica interpretarea de bold/italic etc.
  • Sa poti sa pui un macro in bold sau intr-un span.
  • Comentariu la orice revizie de wiki (get "revert", "spelling")
  • Diff intre oricare 2 versiuni.
  • Move si delete cu istorie, accesibile tuturor.
  • Atasamente cu istorie ca in wiki, accesibile tuturor.
  • Editare pe paragraf ca in wikipedia; sa nu dai scroll mereu.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 18, 2007, 06:29:16 »

Sa suporte mai multe tipuri de concursuri, inclusiv acm, pentru mine asta e cel mai important.

Restul sunt chestii mici fara de care se poate trai, dar featureul asta ar face ca siteul sa poata evolua in unul si pentru studenti nu doar pentru elevi.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : Noiembrie 19, 2007, 13:01:15 »


* i18n
* statistici
* user-created, invitation-based contests

Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 19, 2007, 22:34:27 »

Poate ca ar trebui sa postez la celalalt topic cu infoarena3..dar intreb totusi aici.

In momentul in care se va trece la infoarena3, in afara de modificarile suferite de evaluator si etc:

1) Se vor pastra sursele trimise in timpul infoarena 2.0 ?
2) Se va schimba designul site-ului ? [ nu de alta, dar mie imi place mult cum arata acuma  Ok ]

 Thumb up
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #9 : Noiembrie 19, 2007, 22:48:57 »

Poate ca ar trebui sa postez la celalalt topic cu infoarena3..dar intreb totusi aici.

In momentul in care se va trece la infoarena3, in afara de modificarile suferite de evaluator si etc:

1) Se vor pastra sursele trimise in timpul infoarena 2.0 ?
2) Se va schimba designul site-ului ? [ nu de alta, dar mie imi place mult cum arata acuma  Ok ]

 Thumb up

1) da
2) nu
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 19, 2007, 23:18:11 »

Super atunci ...spor la treaba!
 Thumb up
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 25, 2007, 13:26:38 »

Nu mai stiu daca s-a mai zis, dar pe mine ma deranjeaza ca o problema este evaluata de 2 ori daca ea apartine la 2 grupe de varsta diferite... si in afara de asta, mai e nasol ca apari in ambele clasamente...
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Noiembrie 25, 2007, 13:28:23 »

Subscriu  Whistle
Memorat
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Noiembrie 25, 2007, 14:05:37 »

Nu mai stiu daca s-a mai zis, dar pe mine ma deranjeaza ca o problema este evaluata de 2 ori daca ea apartine la 2 grupe de varsta diferite... si in afara de asta, mai e nasol ca apari in ambele clasamente...
Acum o sursa este trimisa la un task pentru o anumita runda. Daca vrei sa trimiti la mai multe runde trebuie sa trimiti de mai multe ori. Si mie mi se pare confuz. Poti sa explici in detaliu ce ai vrea sa se intample cu problemele care apartin de mai multe runde?
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Noiembrie 25, 2007, 14:09:27 »

Nu ma refer la runde diferite. Ma refer la grupe de varsta. De exemplu, la runda 1 @ preONI2008 exista problema Pairs, care e si la clasa 10 si la clasele 11-12... problema apare de 2 ori trimisa, si la clasa 10, si la 11-12, este eval de 2 ori si esti bagat in ambele clasamente...

Daca rundele sunt diferite in sens ca runda de la clasa a 10-a nu e aceeasi cu runda de la 11-12 atunci nu stiu de ce ar aparea de 2 ori... dar eu la asta ma refer, ca o data ce ai deschis problema din fereastra de 11-12, sa o trimita la 11-12... sau oricum sa fie evaluata o data si punctajul trimis la ambele grupe de varsta macar...
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Noiembrie 28, 2007, 13:41:01 »

Diff-ul intre doua versiuni ale unei pagini e jalnic (paragraph based).
« Ultima modificare: Noiembrie 28, 2007, 13:43:26 de către Silviu-Ionut Ganceanu » Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Noiembrie 30, 2007, 21:48:12 »

In pagina de profil, la statistici-concursuri la care a participat userul X, e scris si concursul la care nu s-a inscris, dar la care a trimis surse [din motivul ca aceeasi problema a fost data la 2 grupe de varsta]. Cred k ar trebui remediata chestia asta...
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Noiembrie 30, 2007, 23:08:17 »

  • Diff intre oricare 2 versiuni.

Asta se poate si in IA2, modificand putin URL-ul Whistle
vezi rev_from=XX & rev_to=XX

Interfata pentru asa ceva, subscriu!
Memorat
tudalex
Strain
*

Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 03, 2009, 21:31:51 »

  • securitatea legata de schimbarea adresei de mail, practic daca cineva ti-a prins parola cu un keylogger de pe la scoala apoi poate sa schimbe si email-ul fara sa imi fie mie trimis pe mail un mesaj de confirmare sau fara sa raspunda la o eventuala parola secreta.
  • asta nu e o chestie care imi displace dar ar putea fi facut login-ul sa foloseasca ajax si sa ofere astfel o interfata mai dragutza site-ului, ne trebuind sa se reincarce pagina dupa ce ai facut login-ul
Memorat

"Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, dar de prima inca nu sunt sigur" Albert Einstein
PavelRazvan
Strain
*

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 11, 2010, 19:30:49 »

Am si eu o sugestie legata de design pentru infoarena 3 :
  * fiecare utilizator sa aiba posibilitatea de a pune flash-uri pe pagina sa de utilizator

1) Se poate ?
2) Se va face ?
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 11, 2010, 19:50:15 »

Ti-am facut un update pe celalalt thread (aparent poti adauga video-uri de pe youtube si de pe trilulilu). Cat despre intrebarile tale.

1) Da, se poate face.
2) Nu se stie Tongue 
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 17, 2010, 19:57:09 »

Am si eu o sugestie legata de design pentru infoarena 3 :
  * fiecare utilizator sa aiba posibilitatea de a pune flash-uri pe pagina sa de utilizator

1) Se poate ?
2) Se va face ?
Eu as propune solutia mai simpla si mai eficienta:
  * fiecare utilizator sa-si puna link catre hi5
Memorat
Prostu
Nu mai tace
*****

Karma: 134
Deconectat Deconectat

Mesaje: 323



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 18, 2010, 21:42:41 »

Am si eu o sugestie legata de design pentru infoarena 3 :
  * fiecare utilizator sa aiba posibilitatea de a pune flash-uri pe pagina sa de utilizator

1) Se poate ?
2) Se va face ?
Eu as propune solutia mai simpla si mai eficienta:
  * fiecare utilizator sa-si puna link catre hi5

Hi5 e asa de anul trecut, facebook este noul smecher in cartier.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines