Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: o mica problema la evaluator  (Citit de 10994 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
kimhio
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Noiembrie 17, 2007, 12:58:22 »

salut.
am o mica problema. cu evaluatorul. am expediat recent o sursa pt problema cerc2 (care printre altele e o problema de erori de numere reale cu zecimale, ceea ce scade putin probilitatea de reusita) . limita de timp pt problema asta e la 3 sec. dar pentru sursa mea totul se opreste dupa 2.3 sec cu mesajul Wall TLE. nu e prima data cand se intampla. zilele trecute am expediat o sursa pt problema permavg. am luat 4 teste si pt restul TLE. dupa 3 ore am expediat aceeasi sursa si am luat 100. iar timpul de executie era cu mult mai mic. stiu ca evaluatorul nu masoara timpul foarte exact , dar o eroare 0.6 0.7 sec e cam mult. ce e de facut?
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 17, 2007, 13:08:46 »

La treaba cu WTLE la cerc2 vezi daca nu cumva faci double=long/double, ca eu de aia primeam.
Si eu am o problema cu asta, iau wtle la zvon si ma scoate din sarite.  Angry Ati putea sa ne dati o mana de ajutor??
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 17, 2007, 14:42:32 »

Cand iei wtle inseamna ca tu rulezi ceva functie aiurea.

Spre exemplu la abc2, eu citeam cu fgets pana dadeam de enter pe ult linie...insa pe ult linie nu era niciodata un enter si practic imi rula aiurea.
Memorat

vid...
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 17, 2007, 15:08:11 »

Nu este nici o problema cu evaluatorul.

Wall time limit exceded apare din alte motive. ( Un exemplu de care imi amintesc acum este la citire in pascal cand se specifica un alt format decat ar este in fisier, se citesc mai multe numere decat sunt in fisier sau se face readln de prea multe ori, chestii de-astea).
Memorat
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 17, 2007, 17:08:57 »

E pascalu' jegos si face prea multe syscall-uri.

Am marit limita de walltime si acum iei 100, cu 2.8 secunde timp

Am bagat si o reeevaluare pe alte surse care luau wall time limit exceeded si s-ar putea sa fie evaluatorul un pic ocupat. Probabil ca multe surse nu o sa castige puncte oricum.
Memorat
raula_san
Strain
*

Karma: -23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 17, 2007, 17:31:51 »

Ce are evaluatorul ? S-a cam blocat.
Scuze ca sunt cam off-topic dar dak tot e vorba de eval ...
Memorat

{oo}
   |
/\/\/\
\/\/\/
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 17, 2007, 17:32:56 »

Am bagat si o reeevaluare pe alte surse care luau wall time limit exceeded si s-ar putea sa fie evaluatorul un pic ocupat.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
raula_san
Strain
*

Karma: -23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 17, 2007, 17:45:16 »

Ms, chiar mesajul ala nu il citisem ... Tongue  d'oh!
« Ultima modificare: Noiembrie 17, 2007, 17:49:18 de către Chis Raoul » Memorat

{oo}
   |
/\/\/\
\/\/\/
paliuca
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 17, 2007, 17:52:51 »

multumesc
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 17, 2007, 18:36:14 »

Aveam si eu la un moment dat un Wall time limit exceeded la Flori2, dar pe care l-am rezolvat si luasem 100. Dupa reevaluarea la sursa respectiva (cea cu WTLE) a fost nevoie sa dau resubmit (la sursa corecta) pentru ca nu se considera punctajul de la ultima sursa trimisa, ci de la ultima sursa evaluata. Asa functioneaza evaluatorul?
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Noiembrie 17, 2007, 21:55:24 »

Aveam si eu la un moment dat un Wall time limit exceeded la Flori2, dar pe care l-am rezolvat si luasem 100. Dupa reevaluarea la sursa respectiva (cea cu WTLE) a fost nevoie sa dau resubmit (la sursa corecta) pentru ca nu se considera punctajul de la ultima sursa trimisa, ci de la ultima sursa evaluata. Asa functioneaza evaluatorul?

Da, asa functioneaza si nu prea e bine Smile Incercam sa reparam  Weightlift
Memorat
raula_san
Strain
*

Karma: -23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 18, 2007, 13:01:09 »

Presupun ca acum se reevalueaza sursele care au avut ieri probleme cu WTLE, nu ?  Whistle
Memorat

{oo}
   |
/\/\/\
\/\/\/
polica
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Ianuarie 04, 2008, 22:36:58 »

salut.
am o mica problema. cu evaluatorul. am expediat recent o sursa pt problema cerc2 (care printre altele e o problema de erori de numere reale cu zecimale, ceea ce scade putin probilitatea de reusita) . limita de timp pt problema asta e la 3 sec. dar pentru sursa mea totul se opreste dupa 2.3 sec cu mesajul Wall TLE. nu e prima data cand se intampla. zilele trecute am expediat o sursa pt problema permavg. am luat 4 teste si pt restul TLE. dupa 3 ore am expediat aceeasi sursa si am luat 100. iar timpul de executie era cu mult mai mic. stiu ca evaluatorul nu masoara timpul foarte exact , dar o eroare 0.6 0.7 sec e cam mult. ce e de facut?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines