Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Salarii in IT  (Citit de 8440 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Noiembrie 12, 2007, 12:41:22 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/salarii-in-it
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Noiembrie 12, 2007, 16:03:35 »

La Google cum sunt salariile?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 12, 2007, 16:33:32 »

La Google cum sunt salariile?

Probabil ca sunt confidentiale =)).
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
thecata
Strain


Karma: 15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 13, 2007, 09:36:58 »

banuiesc ca cosmin se referea doar la salariile de pe meleagurile noastre... daca asa ar fi salariile si prin alte parti, atunci nu m-as mai gandi la emigrare Wink
Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 13, 2007, 14:53:24 »

in primul rand felicitari pentru blog Thumb up
apoi...ma gandeam ca cineva bine documentat ar putea face un articol despre meseriile amintite in blog, dand mai multe detalii despre ele (nu numai salariul) si ca ar fi foarte folositor  Smile
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 14, 2007, 04:13:48 »

Incerc sa bag o explicatie:

 technical analyst - nu stiu exact
 software architect - un om ce are viziune asupra unor proiecte mari, si a modului cum interactioneaza componentele lor, poate sa dea sfaturi la inceputul unui proiect pentru ca vede problemele ce pot aparea mai bine.

 software developer - palmasul care scrie codul, are responsabilitate pe o bucata mica a lui care si-o stie bine, poate sa faca treaba si mai cere ajutor din cand in cand, de obicei poate invata orice tehnologie sau limbaj si se poate adapta.

 team leader - sef peste cativa oameni 5 - 15, sef peste un proiect mai mic sau un feature, poate sa isi faca treaba singur si sa ii ajute pe altii, e responsabil pe intreaga echipa.

 programator web - un software developer specializat pe tehnologii web, astia nu sunt asa flexibili ca un software developer in general da pe web isi fac treaba bine

 database developer - din nou un developer specializat pe baze de date, la noi se cer mult pentru ca majoritatea proiectelor de outsourcing sunt orientate puternic pe baze de date, dar nu v-as sugera sa incercati sa deveniti asa ceva, pentru ca acolo ramaneti Smile

 tester - testeaza aplicatiile facute de developeri, de mana sau folosind unele scripturi sau programele scrise de ei, de obicei la angajare trebuie doar sa stie ce e ala un calculator, nu trebuie sa fi urmat cursuri de profil neaparat.

 quality assurance manager - sefu astora de mai sus, probabil stie si mai multa programare si cum sa ii puna la treaba

 project manager - seful peste toti oamenii din proiect, are grija ca team leaderii sa isi faca treaba si proiectul sa se termine la timp, interactioneaza cu oamenii si probabil ia decizii de mariri de salariu si mai stiu eu ce

 software developer manager - probabil un sef peste project manageri, are responsabilitate peste modul cum merg mai multe proiecte.
Memorat
dubludi
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 14, 2007, 20:20:57 »

sumele sunt destul de interesante...pt romania Winner 3rd place
dar in afara tot pt acelasi servici,ore de munca se castiga cred eu mult mai bine... Winner 1st place
mai ales k in romania nu exista spiritul de echipa.  Brick wall
dar ar fi mai ridicate sumele zic eu Read This!...k ar merita romania...dar in momentul de fata NU MERITA Fighting

ps: "Am luat pus in imaginea"
« Ultima modificare: Noiembrie 14, 2007, 20:24:38 de către dubludi didi » Memorat
manuelciosici
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 15, 2007, 19:56:32 »

sa nu uitam ca din cauza faptului ca suntem membrii ai uniunii europene in viitorii ani salariile o sa creasca (nu numai in IT)
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Noiembrie 15, 2007, 22:05:19 »

dar in afara tot pt acelasi servici,ore de munca se castiga cred eu mult mai bine...
Pe de alta parte si chiria e mult mai mare. (Eu am acum cam de doua ori cat aveam in Romania si ma simt de parca as avea jumate.)
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 16, 2007, 09:22:04 »

Cat e chiria in Dublin? In CA e cam 1500 usd un apartament cu un dormitor si camera mare.
Memorat
haelix
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 16, 2007, 15:47:12 »

In Cluj te intretii cu 500 de euro, chirie 100 euro inclus.
Deci salarii bune.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 16, 2007, 23:07:58 »

In Dublin, o locuinta decenta e ceva mai mult de 2000 E. Daca te multumesti cu o singura camera, cu posibili gandaci, atunci te va costa doar 800 E. Am inteles ca e printre cele mai scumpe capitale.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #12 : Noiembrie 17, 2007, 21:51:42 »

Si eu care credeam ca in Bucuresti sunt mari chiriile  Shocked Vara asta cat am stat in Redmond plateam 625$ de persoana si stateam intr-un apartament foarte misto cu 2 camere, 2 bai si bucatarie (In plus venea cineva la 2 saptamani si ne facea curatenie  Whistle)
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines