Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme cu gnu++  (Citit de 4364 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Stifmeister
Vizitator
« : Martie 06, 2004, 23:40:11 »

M-am inscris de curand la acest concurs si am incercat sa trimit rezolvarea la o problema. La evaluare am avut probleme la compilare. Functia "strrev" din Borland C++ nu este recunoscuta. Nu am avut niciodata probleme cu aceasta functie si acasa programul merge perfect!
(folosesc Windows XP si un compilator Borland C++ 3.1 care se foloseste la toate olimpiadele si concursurile de informatica!!!) Vreau sa stiu cum pot scapa de aceasta problema, mai ales ca nu am Linux acasa si nu am folosit niciodata GNU++.
Memorat
sjulean
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 07, 2004, 18:47:16 »

Citat din mesajul lui: Stifmeister
Functia "strrev" din Borland C++ nu este recunoscuta.

Functia strrev nu e standard, e probabil o extensie Borland. Vezi aceasta discutie pentru detalii.
Citat din mesajul lui: Stifmeister
compilator Borland C++ 3.1 care se foloseste la toate olimpiadele

Nu chiar, la IOI s-a renuntat la el in favoarea gcc (din cate stiu eu), iar la ONI ai de ales intre cele doua.
Citat din mesajul lui: Stifmeister
cum pot scapa de aceasta problema

Implementezi functia.
Citat din mesajul lui: Stifmeister
nu am Linux

Exista gcc de Windows, vezi DJGPP.
Citat din mesajul lui: Stifmeister
nu am folosit niciodata GNU++.

Pacat, e un compilator bun (poate cel mai bun compilator de C folosit pe scara larga). Doar faptul ca e pe 32 de biti conteaza enorm de mult.
Memorat
thelittleprog
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 22, 2004, 23:14:16 »

Am participat si la .campion dar acolo nu am avut probleme cu compilatorul de C si C++. de cand m-am inscris la infoarena(care tre sa recunoastem ca numele fain a iesit in evidenta si m-a facut curios) am dat in problema in problema cu compilatorul. nu ar putea adminu' oare sa compileze cu aceeasi parametri ca la .campion? asta o spun in numele multilor participanti care si-au tocat nervii cu compilarea.
Memorat
Anonymous
Vizitator
« Răspunde #3 : Martie 23, 2004, 00:51:48 »

Citat din mesajul lui: thelittleprog
aceeasi parametri ca la .campion

Citez din regulamentul .campion:
Citat

pentru o sursa C: gcc -lm -Wall -O2 -static -o numefisier
pentru o sursa C++: g++ -lm -Wall -O2 -static -o numefisier

Ai avut probleme de inexistenta a functiilor matematice? Daca nu, nu vad de ce crezi ca ar putea sa apara probleme de la linia de comanda folosita, pentru ca -lm este singurul parametru care afecteaza in mod serios compilarea (si -static, dar sunt aproape sigur ca asa se compileaza si aici).
Daca esti de acord ca eventualele probleme nu tin de parametri, ci poate de modul in care e instalat gcc (sau chiar glibc), atunci intreaba-i tu pe cei de la .campion ce setari "neobisnuite" au folosit.
Serios vorbind, ar fi mult mai util sa spui de ce probleme te-ai lovit - altfel nu va putea nimeni sa le repare.
Apropo, ai incercat sa compilezi acasa cu gcc?
Memorat
sjulean
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 23, 2004, 01:16:27 »

Scuze, eu eram cu postul anterior (am uitat sa dau login.)
Nu am vazut ca ai scris la topicul cu RUN ERROR (era picat serverul de mail si n-am primit reply notification), deci stiu ca ai incercat sa compilezi cu gcc, si stiu ca ai spus de ce problema te-ai lovit. Inca odata scuze pentru un post nefondat.
Memorat
thelittleprog
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 23, 2004, 16:46:07 »

am avut mari probleme cu citirea/scrierea in fisier. Am trimis vreo 10 surse diferite pt citirea din fisier dar nici una nu s-a putut compila. Am trimis o sursa de la o problema de la .campion pe care am luat 100 p Very Happy dar pe infoarena nu s-a compilat nici in ruptu' capului  :cry: Asa ca m-am gandit ca ar fi mai bine sa se compileze cu aceeasi parametri ca la .campion.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Martie 24, 2004, 10:39:11 »

fii mai explicit. da un paste la sursa ta sa vedem de ce nu iti compileaza. te lamurim, numai arata-ne.
optiunile de compilare sunt aceleasi insa exista o diferenta intre versiunile de gcc folosite. poate aici apar probleme.
Memorat
zackk
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 11, 2004, 11:53:20 »

De unde putem lua gnu++?
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 11, 2004, 12:15:45 »

GNU GCC pentru Windows gasesti la http://www.delorie.com/djgpp/
iar in Linux se instaleaza odata cu sistemul.

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines