Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ONI-uri mai vechi  (Citit de 27114 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« : Octombrie 03, 2007, 23:17:49 »

Salut. Am pus la sectiunea 'Downloads' arhive cu probleme de la ONI0uri mai vechi (din 1991 pana in 2001). Problema este ca, in mare parte, sunt incomplete. De prin '95 pana in 2001 sunt in zip-uri cam toate problemele, dar lipsesc multe teste. Din perioada '91-'94 lipsesc si o mare parte din probleme (sau poate nu o parte asa mare, caci nici macar nu stiu cate probleme se dadeau atunci).

Oricum, ideea ar fi urmatoarea.. Daca cineva mai are materiale de la ONI-urile astea mai vechi, ar prinde bine daca le-ar adauga la arhiva pusa pe site (adica daca ar lua arhiva din sectiunea Downloads, ar pune si materialele proprii si apoi ar re-upload-a arhiva, poate cu alt nume.. eu am pus si un numar de versiune la sfarsitul numelui arhivei.. toate sunt acum versiunea 1.0 ; si apoi ar edita pagina ca sa puna link catre arhiva nou upload-ata).

Este posibil sa mai pun si probleme de la loturi mai vechi si/sau de la OJI-uri mai vechi. Si pentru aceste arhive pe care le voi pune pe site, rugamintea este aceeasi [ daca aveti materiale suplimentare de la concursurile respective, ... ].
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 04, 2007, 20:31:59 »

Dupa cum puteti vedea la sectiunea 'Downloads', am pus probleme de la ONI-uri, OJI-uri si loturi mai vechi. De asemenea, am pus si probleme de la cele 2 loturi din 2006 (Ploiesti, Alba), insa la una din problema ('drept') testele erau foarte mari (>70 MB), asa ca am pus numai o parte din teste.

Am vrut sa pun si loturile din 2005 (de la Suceava si Alba), insa nu am testele si solutiile de la lotul de la Suceava (numai enunturile), iar cursurile de la cele 2 loturi le-am pus la un loc (si acum nu mai stiu care de unde e). Daca cineva are cele 2 loturi din 2005 intr-o varianta mai structurata, ar putea sa le puna si pe acestea la sectiunea 'Downloads'.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Octombrie 04, 2007, 20:48:32 »

 Applause Foarte buna initiativa. Pana acum, era aproape imposibil sa gasesti probleme mai vechi de 2001 de pe la ONI si loturi pe net...
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 04, 2007, 21:03:55 »

Oricum, ideea ar fi urmatoarea.. Daca cineva mai are materiale de la ONI-urile astea mai vechi, ar prinde bine daca le-ar adauga la arhiva pusa pe site (adica daca ar lua arhiva din sectiunea Downloads, ar pune si materialele proprii si apoi ar re-upload-a arhiva, poate cu alt nume.. eu am pus si un numar de versiune la sfarsitul numelui arhivei.. toate sunt acum versiunea 1.0 ; si apoi ar edita pagina ca sa puna link catre arhiva nou upload-ata).
Ma bag si eu la adaugarea problemelor respective in arhiva... ar fi bine daca ne'am organiza, sa impartim problemele si sa ne apucam de treaba. Smile
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Octombrie 04, 2007, 21:11:29 »

Cred ca Mugurel se referea la arhiva .ZIP de la sectiunea Downloads, nu la "Arhiva de probleme"...
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 04, 2007, 21:13:08 »

Da...asa e... am citit si eu mai atent...
Totusi.. e o idee rea daca s'ar adauga problemele respective si in arhiva de probleme?Huh
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 04, 2007, 21:14:35 »

intr-adevar, eu nu ma refeream la adaugarea problemelor in arhiva de probleme.. pt ca apar iar probleme cu acordul autorilor (care, pt probleme de la ONI-urile astea mai vechi, sunt aproape imposibil de identificat)..

chiar daca roblemele respective sunt, totusi, accesibile de pe infoarena (download-and zip-ul corespunzator), eu vad, totusi, o diferenta intre a fi accesibile in forma aceasta si a fi accesibile prin intermediul arhivei de probleme (diferenta de genul: le puteti folosi "as they are", dar nu in cadrul altui "produs" - si anume evaluatorul/site-ul infoarena - fara acordul autorului).
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 04, 2007, 21:14:57 »

Ar fi misto sa fie doar explicatii de solutii fara teste si problemele bagate in arhiva. Anyway good job.
Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 08, 2007, 22:06:51 »

Btw, nu pot sa downloadez vreo 2-3 oni-uri, parca 2002, 2004 si nu mai stiu care. Zice "file not found" or something like that.
Memorat

....staind....
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Ianuarie 05, 2008, 22:36:27 »

M-am uitat peste cateva din cele mai vechi loturi. In mod surprinzator, am gasit probleme dragute Smile. Ar trebui sa va uitati si voi peste ele. Sunt lucruri bune de invatat  Thumb up
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 05, 2008, 22:52:27 »

De ce nu le adaugam in arhiva?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Ianuarie 05, 2008, 23:15:40 »

Dupa cum a zis si Mugurel mai sus, apar probleme cu acordul autorilor.

In plus, s-ar pierde din originalitate. De exemplu pe infoarena nu ar putea exista formulari de genu: "Poate fi scris un program care, intr-un timp rezonabil sa descopere si alte perechi de numere prietene ?". (Pe vremuri nu exista evaluare automata).
« Ultima modificare: Ianuarie 05, 2008, 23:32:18 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines