Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: - Un nou stil de concurs -  (Citit de 3638 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« : Septembrie 11, 2007, 20:36:01 »

M-am gandit ca in viitor sa organizez singur/impreuna cu altii, un concurs insa in alt stil decat cel de pana acum si anume : Top Coder style. Asta presupune urmatoarele :

Timp de lucru : 1:15 - 1:30.
Probleme : 3 (25 puncte, 50 puncte, 100 puncte), toate testele fiind grupate pentru fiecare problema

Bineinteles astfel de concursuri au dezavantaje, dar si o multime de avantaje. Astept pareri, observatii, sfaturi etc.
Memorat

vid...
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 11, 2007, 20:45:37 »

Nu e o idee rea, dar nu cred ca e realizabila. Iti scapa anumite detalii:
1. Nu poti da punctajul in functie de cat de repede e facuta problema.
2. Nu poti face Challenge Phase.

Pana cand organizeaza infoarena astfel de concursuri, hai sa crestem ratingul Romaniei pe tc!  Winner 1st place
Memorat

Am zis Mr. Green
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 11, 2007, 20:48:11 »

Da m'am gandit la ce zici tu, insa prima parte parca suna realizabila...insa eu ma gandeam mai mult la partea de concurs in viteza, decat pct si challenge.
Memorat

vid...
Prostu
Nu mai tace
*****

Karma: 134
Deconectat Deconectat

Mesaje: 323



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 11, 2007, 22:22:04 »

Sunt de acord cu Paul. Mult mai bine pe TopCoder. Mai ales ca la TCHS problemele sunt foarte usoare si se pune accentul numai pe viteza (in mare parte Beta 2 s-a terminat in 10 minute). Vezi http://www.topcoder.com/tc?module=Static&d1=hs&d2=home
Arena iti sta tot timpul la dispozitie, ai multe pluginuri care sa te ajute si poti sa exersezi foarte usor in Practice Rooms.
Daca vrei sa organizezi un fel de miniconcurs, se pot strange mai multi intr-o camera aleasa aleator si rezolva problemele, singurul dezavantaj fiind ca nu poti propune problemele tale.
Spor.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Septembrie 11, 2007, 22:24:05 »

Eu cred ca e cool sa avem si concursuri mai scurte.
Mi se pare destul de dificil sa-ti rezervi 4/5h dintr-o zi, mai ales pentru un student.

Putem sa avem si concursuri lungi (ONI like) dar si concursuri scurte, precum la TC.
Challenge Phase nu o sa avem in viitorul apropiat.  Departajare dupa numar / timp de submisii se poate face.

In plus, as vrea sa vad si eu un concurs care sa foloseasca evaluatorul LIVE.  ONI si lotul ne-au spalat creierii Smile
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Septembrie 24, 2007, 16:07:53 »

Eu cred ca e cool sa avem si concursuri mai scurte.
Mi se pare destul de dificil sa-ti rezervi 4/5h dintr-o zi, mai ales pentru un student.

Putem sa avem si concursuri lungi (ONI like) dar si concursuri scurte, precum la TC.
Challenge Phase nu o sa avem in viitorul apropiat.  Departajare dupa numar / timp de submisii se poate face.

In plus, as vrea sa vad si eu un concurs care sa foloseasca evaluatorul LIVE.  ONI si lotul ne-au spalat creierii Smile


Deci in afara de Challenge Phase totul este realizabil. Voi reveni cand o sa am ceva concret(pb/../.. ).
Memorat

vid...
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines