Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: C mai rapid decat C++?  (Citit de 2822 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Mikeys
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« : Iulie 30, 2007, 22:32:11 »

In articolul "12 ponturi pentru programatorii C/C++", se spune ca C este mai robust, astfel ajutand la evitarea unor greseli...am mai citit si eu pe internet..si am vazut ca sunt mai multi care sfatuiesc oamenii sa foloseasca C in loc de C++ din diverse motive...dar eu sunt curios...care este mai rapid C sau C++ (sau in ce puncte este unul mai rapid fata de celalalt)? (daca se poate:si argumente)
multumesc anticipat!  Smile
« Ultima modificare: Iulie 30, 2007, 22:47:07 de către Mikeys » Memorat
ctes
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 30, 2007, 23:05:46 »

cel mai rapid e daca le combini  Very Happy. In sensul ca fiecare are ceva care face bine si repede. Oricum la probleme nu o sa prea se simta diferenta, decat daca vrei sa iei cat mai multe puncte cu o solutie "gresita"
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 01, 2007, 22:37:26 »

C este mai robust/ rapid... decat C++ datorita compilatoarelor. C este un standard mai strict decat C++ si mai usor de implementat/ optimizat (vorbesc aici la nivel de compilator). Exista si compilatoare de C++ bune, dar in general C are vechime Smile
Diferentele nu sunt asa mari incat sa conteze bonusul de viteza. C este folosit in anumite locuri ca se pliaza mai usor pe hardware dedicat (din nou, in mare parte din cauza ca e mai restrictiv, cu mai putine locuri unde poti gresi). Pentru tine nu cred ca o sa conteze asta prea mult, cel putin acum.
Ca o recomandare insa, e bine sa cunosti standardul C si sa incerci sa il respecti cat mai mult, ca imbina in strictetea lui "best-practices". Asta nu inseamna sa nu folosesti C++ deloc.. Aici ma refer de exemplu la declarat structuri, C are putine modalitati in care te lasa sa le declari, iar C++ este mai 'lejer'.
De functii insasi nu ma leg, C++ are multe lucruri in plus folositoare, dar incearca sa nu exagerezi Smile (sort din STL, standard C++, este foarte folositor, dar queue de exemplu mi se pare mult mai frumos sa il implementezi tu de mana cu un vector clasic, plus ca poti sa ii aduci modificari in structura usor Smile )

PS: use scanf/prinf not cin/cout Wink
« Ultima modificare: August 01, 2007, 22:39:26 de către Valentin Stanciu » Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 20, 2009, 01:49:23 »

Discutiile pot continua in topicul destinat acestui articol: http://infoarena.ro/forum/index.php?topic=3674.0
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines