Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: PassKeeper  (Citit de 4983 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« : Iulie 12, 2007, 17:12:25 »

PassKeeper este primul programel mai serios facut de mine in PASCAL. Am sa-l postez aici cu intentia de a primi pareri si sugestii. De asemenea daca cineva stie sa faca interfata de windows in pascal, l-as ruga sa ma ajute. Daca nu intelegeti scopul programului va rog sa intrebati Very Happy

Download:

*DEAD LINK*
« Ultima modificare: Noiembrie 25, 2008, 16:32:09 de către The Judger » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 12, 2007, 17:26:59 »

in pascal nu prea poti sa faci interfata de windows, poate in delphi. Ce poti este sa faci meniu care sa poata fi actionat din sageti si enter.. Tongue
Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 12, 2007, 17:30:33 »

ok  Cry
Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 12, 2007, 21:56:19 »

optiunea dezinstalare a fost updatata ... astept sugestiiiiii ... si daca gasiti bug-uri ....
Memorat
M@2Te4i
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 12, 2007, 23:56:43 »

Potzi si in pascal sa faci interfatza aproape ca in windows. Is niste functzii pentru folosirea mouse-ului sub dos si daca itzi faci tu butoanele si tot ce folosesti manual am potzi imita interfatza de windows, dar la  cat trebe sa muncesti nu  merita (io am facut un butao sa reactioneze exact k cele din delphi si am scris ~100 linii)
Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 13, 2007, 07:48:36 »

poti sa ni-l arati si noua ? Very Happy
Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 14, 2007, 14:58:25 »

110 vizite  si nicio sugestie ? ... Sad
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : Iulie 14, 2007, 22:45:24 »

Iti dai seama ca nu o sa ruleze nimeni exe-ul.
Mai bine puneai sursa.
Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 18, 2007, 15:28:35 »

sa testeze un moderator programelul sa vada ca nu e virus sau ceva de genu ...
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 18, 2007, 17:51:59 »

sa testeze un moderator programelul sa vada ca nu e virus sau ceva de genu ...

De ce ? Moderatorii sunt imuni?  Rolling on the Floor Laughing

ps: Am testat eu si nu e niciun virus! Aveti incredere!  Thumb up
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iulie 18, 2007, 19:05:39 »

Pe mine, de exemplu, m-ar interesa sa-l rulez in Linux pentru ca mi-e prea lene sa restartez in Windows. Totodata detest exe-urile. Mult mai folositor pentru comunitate ar fi sa postezi sursa. Thumb up
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iulie 18, 2007, 22:44:45 »

totodata daca postezi sursa, in eventualitatea aparitiei unui bug ne va fi mult mai usor sa iti spunem ce are. Iar pentru incheiere as vrea sa precizez ca infoarena incurajeaza extrem de mult programarea open-source (poti gasii pe hackers.infoarena absolut tot codul siteului).

p.s.: Cat despre codul tau te asigur ca 99% dintre utilizatori pot sa ti-l scrie daca vad programul (si sunt sigur ca in jumate din cazuri ar fi mult mai performant)
Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iulie 19, 2007, 15:29:30 »

sursa e destul de imbarligata deoarece inca sunt incepator ... so ... no functii sau proceduri ... multe repetari ... in unele locuri am si complicat situatiile ... anyway ... accept sugestii Very Happy

download sursa :
*DEAD LINK*
« Ultima modificare: Noiembrie 25, 2008, 16:32:29 de către The Judger » Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iulie 19, 2007, 21:44:14 »

E Ok daca esti incepator. Daca esti pascalist treci pe delphi, are sintaxa de pascal si in plus e pe programare orientata pe obiecte ( POO ) - deci poti face si versiune Windows-style. Exista multe tutoriale pe net si efectele sunt mai spectaculoase, poti crea printr-o simpla tragere cu mouse-ul un buton, un textbox, imagini, meniuri, sa le animezi cum vrei tu, sa le personalizezi, etc.
Poti incerca sa vezi daca te pasioneaza. Eu de exemplu am scris la sfarsitul clasei a 4a un soft in Visual Basic care afisa 5 poze si cand dadeai click pe una din poze o umplea cu inimoare Rolling on the Floor Laughing. Dupa aia m-am axat mai serios pe programare.
Succes! Thumb up

Te-ar putea ajuta:
http://www.delcode.com/
http://www.delphi-central.com/tutorials1.aspx - are cateva jocuri dragute implementate
http://www.softpedia.com/get/Others/E-Book/Delphi-Tutorial.shtml
« Ultima modificare: Iulie 19, 2007, 21:53:04 de către Filip Cristian Buruiana » Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iulie 19, 2007, 22:50:15 »

mersi mult filipb ... o sa caut chiar acum Delphiu` Tongue sa vedem ce poate face Very Happy
Memorat
DranaXum
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iulie 23, 2007, 09:39:10 »

Nu ti-am vazut programul din simplul fapt ca nu imi merg linkurile  Tongue .
Anyways programul tau cel putin dupa nume are tema : stocarea parolelor. Si eu pe la inceputuri in ale softurilor am facut un program din asta din simplul fapt ca aveam prea multe conturi si era greu cu retinutul parolelor.

O intrebare : stocarea parolelor o faci criptat? Daca da, criptarea e facuta de tine sau folosesti o functie de criptare cunoscuta?

Daca stocarea nu se face criptat gandeste-te ca nu ai siguranta ca cineva nu iti va accesa "baza de date" cu parole.


Numai bine si succes in continuare!
Memorat
thejudger
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Iulie 28, 2007, 21:47:24 »

momentan lucrez la criptare si o fac dupa o metoda pe care am intalnit-o la o olimpiada + mai adaug ceva de la mine Very Happy ... link-urile merg perfect ... try again
Memorat
DranaXum
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Iulie 28, 2007, 23:29:33 »

Ce as avea de zis  Smile

1. am luat programul
2.
Citat
momentan lucrez la criptare si o fac dupa o metoda pe care am intalnit-o la o olimpiada + mai adaug ceva de la mine .. link-urile merg perfect ... try again

Nu fa asta. Intr-adevar poti invata aplicand proprii tai algoritmi insa inainte de a-i implementa intr-un astfel de program uita-te pe algoritmi de criptare de exemplu : Rijndael (AES), Blowfish, Twofish, etc. (pentru documentatie vezi wikipedia).
Studiaza metodele pe care se axeaza, apoi iti poti face algoritmul tau de criptare. Nu de alta dar trebuie sa faci un algoritm puternic mai ales pentru programul asta care practic iti retine "viata ta" de surfer pe internet sau chiar mai mult.
Nu stiu problema care ai vazut-o tu. Dar din ce probleme am vazut de tipul asta nu te pun sa creezi nici macar o particica dintr-o metodologie care se aplica la standardele de criptografie (repet: din ce am vazut eu... poate or exista, nu ma pronunt). Probabil ele te-ar ajuta la primii pasi.

3. a) bug-uri la program: fara a ma uita pe sursa iti pot afla fisierele care le utilizezi : parola.dll etc doar deschizand .exe-ul tau in notepad. Printre sutele de caractere se disting clar siruri ca :

Citat
c:\windows\system32\parola.dll c:\windows\system32\wtfisstf.dll;Seta
sau

Citat
! c:\windows\system32\wtfiswtf.dll"Nu ati

solutia : in programul tau criptezi acele path-uri si pentru a atribui folosesti functia de decriptare. Mentionez ca aceasta criptare o poti face tu nu trebuie neaparat una foarte tare ci una astfel incat sa nu mai ai in clar acele path-uri.

ex: path:=decrypt("98239foifsf");

unde decrypt este functia de decriptare si textul acela, path-ul tau criptat.

b) alt bug ar fi ca nu detectezi calea windowsului. Poate cineva are WINNT folderul windowsului (se mai intampla la anumite versiuni de windows) asa ca ai putea sa utilizezi pentru stocare calea curenta a .exe-ului.

Succes! Oricum bravo pentru primul pas in acest domeniu destul de vast : securitatea.

PS: Doar vreau sa te ajut cu postul acesta, nu vreau sa crezi ca te atac intr-un fel.
PPS: Schimba extensia fisierelor cu care lucrezi. Nu folosi .dll cand nu creezi fisierele binare dll. Punele sa zicem .pk . Ei .. asta e doar daca vrei nu moare nimeni daca nu le schimbi, e doar o sugestie  Smile
« Ultima modificare: Iulie 28, 2007, 23:58:49 de către Alex Paunoiu » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines