Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme ONI gimnaziu  (Citit de 38655 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Iunie 27, 2007, 04:11:09 »

Eu vad un pic diferit decat voi. Poate pentru ca am avut ocazia sa si pregatesc copii mici. E drept, problemele absolut evidente (de clasa a 5-a) nu sunt utile decat celor foarte la inceput. In schimb de la clasa a 6-a in sus sunt chiar greutze prin prisma faptului ca sunt cazuri particulare, trebuie sa fii atent cum codezi etc.

Tot spuneti ca nu-ti trebuie evaluator ca sunt super simple. Aici trebuie sa va contrazic tocmai datorita celor spuse mai sus: sunt multe cazuri particulare si de la un punct incolo chiar conteaza si complexitatea in care rezolvi.

Sustin afirmatiile de mai sus pe experienta cu copii de gimnaziu. S-a intamplat de multe ori sa imi spuna un copil ca a facut o problema si cand am testat pe cazurile oficiale sa nu mearga chiar pe toate. Sa nu mai spun ca de multe ori iesea din timp. Eu zic sa fim un pic toleranti (doar nu facem un mare efort pana la urma) si sa le dam ocazia si celor mici sa se obisnuiasca cu ciclul asta de codare <-> validare, esential pana la urma in pregatirea pentru concursurile de informatica.

Inca un argument ca a rezolva pe infoarena nu e ca si cum ai rezolva dintr-o carte este COMPETITIA si COMUNITATEA. Nu e la fel daca rezolvi dintr-o carte, pe infoarena te intreci si comunici cu altii ca tine. Asta cred ca va fi esential pentru copii din provincie care poate nu au noroc sa aiba un profesor bun la inceput.
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #26 : Iunie 27, 2007, 11:18:42 »

Decizia a fost luata deja.
Nu mai are rost sa discutam de ce punem probleme de gimnaziu. Mai degraba hai sa vedem cum le punem.

Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Iunie 27, 2007, 13:02:11 »


Odata cu introducerea tag-urilor pe probleme vom introduce si clasamente pe niveluri de dificultate al problemelor. Atunci vei putea lucra in voie probleme "elite" si sa fii primul in segmentul respectiv (ignorand problemele "inutile") cum si cei din gimnaziu vor putea lucra probleme de "beginer" si sa se intreaca intre ei si nu cu cei mari.

Silviu

Nu ar fi bine ca acele tag-uri sa apara deja la problemele ce se introduc in arhiva? Astfel va fi mai putin de lucru cand vor aparea la toate problemele.
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Iunie 27, 2007, 14:26:07 »

 Pentru Silviu... dap.. daca pui problema asa .... pare o idee destul de buna sa puneti problemele in arhiva. Recunosc ca am vorbit oarecum in necunostinta de situatie..... intrucat n-am mai citit o problema de clasa a 6-a de ceva ani.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Iunie 27, 2007, 20:29:36 »


Citat
Nu ar fi bine ca acele tag-uri sa apara deja la problemele ce se introduc in arhiva? Astfel va fi mai putin de lucru cand vor aparea la toate problemele.

inca sunt niste probleme la capitolul acesta, deoarece anumite taguri ar oferi prea multe hinturi despre cum se rezolva problema.
Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Iunie 29, 2007, 19:15:07 »

Dupa mine tagurile n-ar avea niciun rost... majoritatea solutiilor se gasesc pe net..
Memorat

....staind....
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Iunie 29, 2007, 20:12:32 »

Da, dar daca se incepe cu "taguirea", va trebui sa se puna la toate problemele, si in arhiva vor aparea si probleme care nu sunt publicate in concurs...

Dar nu inteleg de ce nu sunt suficiente taguri de tipul "Sursa : Oni clasa a 7-a" ... asta iti da destule informatii de ce probleme poti sa te "feresti" Wink ... cel putin momentan...
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Octombrie 04, 2007, 19:43:50 »

Am subiectele de la oni 2006 targoviste... da nu stiu autorii pb... am si sursa oficiala si teste... ce trebe sa fac ca sa le pun pe site?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Octombrie 05, 2007, 10:05:27 »

doar clasa a-7-a....  k vad k nu sunt pe site inca.. Very Happy
Memorat
mordred
Client obisnuit
**

Karma: -39
Deconectat Deconectat

Mesaje: 51



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Februarie 15, 2010, 23:21:04 »

Curiozitate... problema asta [1] a fost pusă în arhivă?

[1] http://isjolt.ot.edu.ro/onig2010/date/baraj/enunturi/flori.pdf

LE: Mulţumesc.
« Ultima modificare: Februarie 16, 2010, 10:51:13 de către Simionescu Andrei » Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Februarie 15, 2010, 23:54:30 »

Se lucreaza la ea. O sa apara maine sau poimaine.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines