Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Idei de articole  (Citit de 46871 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #25 : Octombrie 12, 2007, 00:14:29 »

Eu cred ca ar fi foarte interesante toate articolele pe care le-ai mentionat.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Octombrie 12, 2007, 06:48:06 »

Depinde si de complexitatea lor. Daca ultima e la nivelul de research paper, nu stiu daca e asa utila, mai bine faci un articol mai scurt si pe inteles decat sa publicam chestii dure care vor fi citite de 3-4 oameni.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Octombrie 12, 2007, 17:59:36 »

Parerea mea este ca toate merita sa fie adaugate, o data ce vom vedea ce contin le vom parcurge si cu atentie  Thumb up
Memorat
Dastas
Vorbaret
****

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 170



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Octombrie 12, 2007, 18:58:27 »

Si eu zic ca merita. Mai ales cel despre flux Smile.
Memorat
Selony
Strain
*

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Iunie 24, 2009, 12:47:21 »

As avea si eu o propunere...Din cate am inteles se poate face anumite articole..Eu am un punct slab in invatarea mai detaliata a C++-ului desi am cautat pe google,siteuri cu learning dar mi se par toate cam instabile .Am observat ca siteul acesta este destul de stabil..si din problemele(criticile) care le-am vazut mi sa parut ok.As dori daca se poate..un articol pentru incepatori..(detaliat:)).    Nu ar strica un pic de tutorial;)



            Multumesc anticipat.
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Iunie 24, 2009, 21:57:50 »

desi am cautat pe google,siteuri cu learning dar mi se par toate cam instabile .Am observat ca siteul acesta este destul de stabil..

Ce intelegi prin instabil? Nu prea vad legatura intre instabilitate si continutul unui site.

Ce fel de tutorial ti-ai dori? Ce ar trebui sa contina ca sa nu fie o simpla exprimare in romana a ideilor dintr-un tutorial obisnuit?
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Selony
Strain
*

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Iunie 25, 2009, 09:01:36 »

desi am cautat pe google,siteuri cu learning dar mi se par toate cam instabile .Am observat ca siteul acesta este destul de stabil..

Ce intelegi prin instabil? Nu prea vad legatura intre instabilitate si continutul unui site.

Ce fel de tutorial ti-ai dori? Ce ar trebui sa contina ca sa nu fie o simpla exprimare in romana a ideilor dintr-un tutorial obisnuit?

Pai prin instabil ma refer ca numa pun sa fie (parerea mea desi nu ar trebui sa-i judec dupa asta).Desi am gasit siteuri la care am inteles .(HTML,CSS,PHP,Msql). Doar la C++ mi s-a parut oarecum superficial.

Adica la alea cu (HTML,CSS,PHP,Msql) explica fiecare chestii (de ex la C++ caut unele instructiuni si nu gasesc..). Ma gandesc ca aici la infoarena se gasesc oameni destul de destepti pentru da a o explicatie buna!:)
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Iunie 25, 2009, 09:32:07 »

Cred ca primul pas spre intelegere este sa te faci inteles. Eu de exemplu nu ti-am inteles ultimul mesaj in totalitate (ma refer la partea de exprimare in romana / topica / ortografie).

Daca vrei un site cu documentatia C++ (compendiu de comenzi), incearca http://www.cplusplus.com/reference .
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Iunie 25, 2009, 10:10:58 »

Si eu ti-am trimis mesaj cu niste tutoriale.
Aici se pune accentul mai mult pe dezvoltarea gandirii algoritmice.Limbajele "predominante" sunt C/C++/Pascal.
Memorat
Zito
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Iunie 26, 2009, 07:38:46 »

Microsoft Visul Studio 2008
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Iunie 26, 2009, 11:06:28 »

Ai msdn-ul pentru asta. Nu cred ca o sa vezi pe aici articole despre folosirea unui program comercial.
Memorat
Zito
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Iunie 27, 2009, 15:54:14 »

La ce te referi program comercial? Raised eyebrow
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Iunie 27, 2009, 19:42:15 »

Program care e de vanzare. Nu stiu daca lumea pe aici va face reclama la asa ceva.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Iunie 27, 2009, 20:22:44 »

Visual Studio Express Edition se poate descarca si folosi gratuit. In plus am auzit ca va fi folosit la concursuri. Daca apar tutoriale pt asa ceva, nu cred se face reclama. Ciudat este sa fie nevoie de tutorial pentru folosirea unui IDE care, dupa parerea mea, este destul de usor de folosit.
Memorat
Adriana77
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Februarie 26, 2010, 09:30:22 »

Eu iti recomand, daca esti beginner in C++, teach yourself c++ in 21 days - http://newdata.box.sk/bx/c/ . Intotdeauna cind vroiam sa imi aduc aminte de functii virtuale, functii virtuale pure, etc intii citeam aici si dupa aceea si altele. Mi se pare ca e foarte accesibil si super fain explicat, asa ca si pt beginneri.Sper sa te ajute  Smile

Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Mai 18, 2010, 04:35:52 »

Credeţi că ar prinde un articol despre algoritmi genetici? Mai exact, o descriere sumară, după care o rezolvare efectivă a problemei discrete a rucsacului cu codul Java asociat?

Mie îmi plac lucrurile practice, deci o implementare ar fi de ajuns ca să stârnească interesul cititorilor. Trebuie să rezolv o temă, şi dacă tot există, m-am gândit să o transpun pe infoarena. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Mai 18, 2010, 07:44:17 »

Da, da. Ia să-ți faci cât mai multe teme pe infoarena. Smile
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Mai 20, 2010, 12:36:16 »

Nu sunt nush ce algoritmii genetici, au fost la moda prin 80 si suna exotic da nu au fundamente teoretice clare sunt doar niste bulaneli. Mai bine faci niste hill climbinguri tunate bine.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Mai 20, 2010, 15:52:45 »

Nu sunt nush ce algoritmii genetici, au fost la moda prin 80 si suna exotic da nu au fundamente teoretice clare sunt doar niste bulaneli. Mai bine faci niste hill climbinguri tunate bine.

Ai dreptate, sună a bulăneală când ai nu ştiu câte randomuri în sursă. Mie mi se pare mişto că merg. Cine ştie ce modă mai apare să bagi algoritm genetic ca bulăneală. Smile

Despre Hill Climbing nu ştiu mare lucru.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Mai 29, 2010, 08:44:45 »

Citeste ca nu e complicat si e destul de util. Uite o aplicatie buna pentru hill climbing http://infoarena.ro/problema/adapost2
Memorat
chibicitiberiu
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Aprilie 11, 2011, 14:55:03 »

Ce ziceti de ceva mai low-level, cum ar fi crearea unui kernel in C, si bootarea cu GRUB Very Happy


Stiu ca atunci cand am inceput sa invat programare, visul meu era sa descopar cum se face un sistem de operare... si acum s-a implinit... Am si un blog de prezentare a ce am reusit sa creez daca e cineva interesat Very Happy : http://luxsystem.blogspot.com/
Cand o sa mai am timp prin vacante voi mai lucra la el.

Pot sa spun ca mi-au fost foarte de folos skill-urile castigate din crearea unui asemenea proiect. Pe langa faptul ca am invatat cum functioneaza o gramada de lucruri care sunt bine ascunse sub GUI, am invatat cum sa folosesc eficient memoria, operatii pe biti si asa mai departe... oricum lucruri care m-au ajutat mult.

Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines