Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Idei de articole  (Citit de 46870 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Martie 30, 2007, 22:12:09 »

Cam ce articole ati dori sa vedeti pe infoarena? Ce teme considerati ca ar trebui abordate? Bagati sugestii aici.. de asemenea, daca vreti sa scrieti un articol pe o anumita tema scrieti tot aici.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 30, 2007, 22:13:06 »

geometrie. cel putin asta consider eu ca ar fi punctul meu slab.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Martie 30, 2007, 22:13:26 »

De mult vroiam sa scriu niste articole:

* Cuplaj si fluxuri
* Treap-uri
* Probleme cu deque

Nu stiu cand o sa le scriu, dar daca cineva doreste sa scrie despre astea, va pot furniza material Smile
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #3 : Martie 30, 2007, 22:13:44 »

geometrie.

Detaliaza Smile
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 30, 2007, 22:16:33 »

Citat
Treap-uri
poate reusesc si eu sa ma prind cum vine treaba cu rotirea aia :-"

Citat
Citat
geometrie.

Detaliaza

Infasuratoarea convexa, ecuatile dreptelor, arii si lista poate continua. Nu pot spune akuma exact un anumit lucru ptr ca probleme de geometrie sunt intr-adevar f multe.

De asemenea si un articol despre teoria jocurilor ar fi bun pe infoarena.
Memorat
m_dersidan
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 31, 2007, 09:48:16 »

Articol despre teoria jocurilor ma ofer eu sa scriu. Oricum, ma gandesc la ceva mai amplu, deci cred ca sunt sanse sa il termin in urmatoarele 3-4 saptamani.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 31, 2007, 10:12:52 »

si eu ma ofer sa il scriu pe cel despre geometrie. Am sa il scriu dupa oni in colaborare cu Sima Mihai Cotizo.
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 31, 2007, 15:38:26 »

Ar putea fi extins un pic scopul infoarena si s-ar putea face o serie de articole care sa nu tina neaparat de concursurile de programare: de exemplu articole despre OOP, tehnologii web, moduri de dezvoltare a paginilor de web, aplicatii grafice DirectX / OpenGL, 3D Studio Max, etc.
Cred ca ar fi multa lume interesata ( sunt multe persoane care inca nu sunt useri infoarena si ar putea fi interesate de lucrurile astea ). Se poate face si ceva periodic, de exemplu, 2-3 articole sa apara lunar, etc.
Suna bine? peacefingers
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 31, 2007, 15:42:59 »

sound's great Wink
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 31, 2007, 16:25:58 »

Ar putea fi extins un pic scopul infoarena si s-ar putea face o serie de articole care sa nu tina neaparat de concursurile de programare: de exemplu articole despre OOP, tehnologii web, moduri de dezvoltare a paginilor de web, aplicatii grafice DirectX / OpenGL, 3D Studio Max, etc.
3dsmax eu unul stiu un pic... foarte putin, in comparatie cu cat trebuie stiut despre o asemenea aplicatie... dar infoarena e mai mult portal de programare... poate ar trebui imbinate niste modele cu un program care sa le animeze (OpenGL parca putea face asta... Director la fel, face niste fisiere shockwave dragute)

Oricum, e foarte buna ideea cu extinderea ariei de subiecte!  Very Happy
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Martie 31, 2007, 19:54:04 »

Ar putea fi extins un pic scopul infoarena si s-ar putea face o serie de articole care sa nu tina neaparat de concursurile de programare: de exemplu articole despre OOP, tehnologii web, moduri de dezvoltare a paginilor de web, aplicatii grafice DirectX / OpenGL, 3D Studio Max, etc.
Cred ca ar fi multa lume interesata ( sunt multe persoane care inca nu sunt useri infoarena si ar putea fi interesate de lucrurile astea ). Se poate face si ceva periodic, de exemplu, 2-3 articole sa apara lunar, etc.
Suna bine? peacefingers


Da! Suna foarte bine!
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #11 : Martie 31, 2007, 21:32:23 »

Ar putea fi extins un pic scopul infoarena si s-ar putea face o serie de articole care sa nu tina neaparat de concursurile de programare: de exemplu articole despre OOP, tehnologii web, moduri de dezvoltare a paginilor de web, aplicatii grafice DirectX / OpenGL, 3D Studio Max, etc.
Cred ca ar fi multa lume interesata ( sunt multe persoane care inca nu sunt useri infoarena si ar putea fi interesate de lucrurile astea ). Se poate face si ceva periodic, de exemplu, 2-3 articole sa apara lunar, etc.
Suna bine? peacefingers


Nu stiu sigur cat de mult ar ajuta astfel de articole.. existe resurse la greu pe net pentru ce ai mentionat tu, care se ocupa special de asta.. ca sa atragi lumea cred ca trebuie sa vii cu chestii care nu se gasesc prea usor in alte parti, iar ca sa faci articole serioase pe astfel de teme trebuie sa existe si oameni care sa se priceapa. Stiu ca si GInfo au avut astfel de tentative, dar nu au prins.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 01, 2007, 12:14:00 »

Mie mi-ar placea sa vad un articol despre deque... m-am straduit mult sa le inteleg si inca nu am reusit... Embarassed
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #13 : Aprilie 02, 2007, 12:09:46 »

Am pus pe lista de articole care trebuie transformate, urmatoarele:

* Algoritmul lui Kuhn (cunoscut ca Ungar)
* Probleme de geometrie si solutii
* Diagrame Voronoi

Mentionez ca ultimele doua articole de pe lista au nevoie de transformari majore, ele fiind de fapt niste mail-uri Very Happy Cine se baga?
Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Aprilie 02, 2007, 19:40:21 »

   Cred ca ar fi fain un articol despre 2SAT sau 2CNF . Am auzit despre ele in mai multe pb(spre ex pb Aladdin  Brick wall),  dar nam nici o idee despre ce e vorba . Am cautat si pe google si nimic.
   
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Aprilie 02, 2007, 19:51:10 »

   Cred ca ar fi fain un articol despre 2SAT sau 2CNF . Am auzit despre ele in mai multe pb(spre ex pb Aladdin  Brick wall),  dar nam nici o idee despre ce e vorba . Am cautat si pe google si nimic.
   
Are Cosmin Negruseri un articol despre asta intr-unul din numerele de anul trecut de GInfo.
Poate cu un mail la redactie si cu acordul lui, se poate face ceva ... Think
 Thumb up
Memorat
vanila0406
De-al casei
***

Karma: -174
Deconectat Deconectat

Mesaje: 107


Be wise,be smart,be like me!


Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Aprilie 02, 2007, 22:41:31 »

Pai mas baga sa prelucrez articolele despre Ungar si geometrie.Just tell me what to do  wink
Memorat

Only one thing I know:Death is the best way to a better life.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #17 : Aprilie 02, 2007, 22:59:06 »

Pai mas baga sa prelucrez articolele despre Ungar si geometrie.Just tell me what to do  wink

Citeste documentatia (despre Textile si formatare) si poti incepe fara probleme  Thumb up
Memorat
vanila0406
De-al casei
***

Karma: -174
Deconectat Deconectat

Mesaje: 107


Be wise,be smart,be like me!


Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Aprilie 02, 2007, 23:44:36 »

ok...dar ce articole prelucrez??
Memorat

Only one thing I know:Death is the best way to a better life.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #19 : Aprilie 03, 2007, 00:39:12 »

ok...dar ce articole prelucrez??

Ai lista aici: http://infoarena.ro/implica-te/scrie-articole
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Aprilie 16, 2007, 22:45:17 »

  Cred ca un articol despre depanarea surselor c/c++ cu gdb in linux ar fi util ....  E un program puternic si foarte util ... asta daca nu vreti sa faceti toata viata  "printf" in sursa Smile ... // daca se considera ca ar fi util un astfel de articol .. as putea sa scriu unul Smile
« Ultima modificare: Aprilie 17, 2007, 00:57:49 de către nash mit » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #21 : Aprilie 17, 2007, 10:41:08 »

  Cred ca un articol despre depanarea surselor c/c++ cu gdb in linux ar fi util ....

Ar fi super, mai ales pentru cei care nu mai suporta RHIDE. Smile

Puncte bonus daca scrii si despre depanare STL in gdb Wink
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Aprilie 17, 2007, 14:16:39 »

Eu fiind incepator ma ofer si eu sa ajut kum pot...as putea scrie un articol despre algoritmi fundamentali in c++...kestii de astea pt "beginers".....probabil neinteresante pt nimeni...dar cine mai stie... Whistle
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Aprilie 18, 2007, 09:30:57 »

 Ok , ma voi ocupa de scrierea articolului legat de gdb . Smile
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Octombrie 11, 2007, 23:39:40 »

As baga si eu articole legate de cursurile pe care le-am tinut la loturile din ultimii 2 ani:

- Arborele componentelor biconexe si al nodurilor critice (Lot 2006 / Ginfo, mai 2006)
- Algoritmi de flux maxim in retele (Lot 2007): Ford-Fulkerson, Dinic, Karzanov, Preflux (varianta neoptimizata inca) + teoreme cu demonstratii la mai toate chestiile prezentate (asta pt ca articolul asta l-am scris, initial, pt un curs de Complemente de Matematica la Master Smile )

De asemenea, un alt articol interesant pe care l-am scris pentru un curs de Master (cursul se numea "Algoritmi de Aproximare a Problemelor NP-Dure", tinut de prof. Cristian Giumale), este urmatorul:
- Algoritmi pentru determinarea celui mai scurt supersir comun: problema este NP-Hard, insa exista algoritmi de aproximare cu factor constant (adica obtin un sir de lungime cel mult C * lungimea optima.. cu C-ul cel mai bun in prezent fiind in jur de 2,66.. desi exista o conjectura ca ar fi 2, insa nu s-a putut demonstra inca)

Adaugarea acestor articole va dura, insa, ceva timp, pt ca sunt relativ lungi si pt ca trebuie sa imi mai amintesc LaTeX Smile  [ pentru formule ]. In orice caz, nu ma apuc sa adaug nimic legat de aceste articole pana nu primesc o confirmare ca ar reprezenta subiecte de articol interesante [ adica un raspuns aici, pe forum, referitor la care din articole ar merita adaugat(e) pe site ].
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines