Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: angajari  (Citit de 1493 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« : Ianuarie 20, 2005, 10:37:53 »

Salut,

Firma la care lucrez (http://www.nobug.com/) e la inceputul unei "campanii de angajari". Sunt vizati in special studenti si absolventi de Matematica, Automatica, Electronica.

Activitatea principala este de verificare de circuite integrate. Nu este ce fac eu dar pot spune in mare cam despre ce e vorba. Se primeste o specificatie a unui bloc de circuit integrat (de ex. ceva dintr-un DVD, TV, PC,...) si design-ul in cod sintetizabil. Design-ul e in general tratat ca o cutie neagra: nu te uiti la codul Verilog/VHDL. Ce trebuie sa faci este sa scrii un mediu si niste teste intr-un limbaj proiectat special pentru asta. Seamana cu Java cam cum seamana Java cu C++.

Grupul in care lucrez eu este interesat de angajarea unui programator C++. Ce facem noi sunt translatoare. Problemele care apar sunt relativ interesante: mai putin decat ceva de la olimipiada dar mai mult decat media din industrie. In plus au complexitate crescuta datorita dimensiunilor mari. Cateva exemple de lucruri intalnite:
1. Detectare cicluri de mosteniri si construirea unui mesaj de eroare inteligibil. O posibila solutie: componente tare conexe.
2. Intr-un generator de cod trebuie selectata pentru o variabila membra tipul cel mai specific care este super-tip al unora din lista data de utilizator. I.e.: lowest common ancestor.
3. Construirea de automate pentru un super-set al expresiilor regulate (destul de mult extins). De fapt e nevoie de un pas de simplificare a expresiilor de intrare pt. a permite utilizarea de automate sincrone.

Cateva tehnologii utilizate: C++, linux, gcc, make, flex, bison, cvs.

Daca gasiti ceva interesant in ce am scris mai sus puteti trimite un CV la [email protected]. Urmeaza sa fiti contactati pentru stabilirea unei intalniri in care puteti discuta si afla mai multe detalii.

numai bine,
 radu
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines