Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 360 Timp  (Citit de 2873 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« : Martie 18, 2007, 11:58:04 »

Aici puteţi discuta despre problema Timp.
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 18, 2007, 19:45:30 »

Daca la un moment dat vrem sa "ducem sus" o cantitate ce ar masura un numar impar de minute, acestea se vor imparti in jumatati de minut, sferturi de minut si tot asa (care impartite in continuare pana la infinit ar da 1 minut intreg Tongue )... sau pur si simplu nu putem imparti o cantitate impara... sau o cantitate impara 2p+1 se imparte in p si p+1 ? Huh
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 18, 2007, 19:50:10 »

Daca la un moment dat vrem sa "ducem sus" o cantitate ce ar masura un numar impar de minute, acestea se vor imparti in jumatati de minut, sferturi de minut si tot asa (care impartite in continuare pana la infinit ar da 1 minut intreg Tongue )... sau pur si simplu nu putem imparti o cantitate impara... sau o cantitate impara 2p+1 se imparte in p si p+1 ? Huh

Nu prea are rost sa imparti o cantitate impara. Un raspuns la intrebarea ta ar fi: daca ai sti sa rezolvi problema, nu ai pune intrebarea asta Smile
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 18, 2007, 20:08:40 »

Da, ai dreptate... dar voiam sa ma asigur daca nu se imparte de felul p si p+1...
Memorat
Detrol2k
Strain
*

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 14, 2012, 11:24:33 »

Pentru N=20 si K=3 cum procedezi? Ca ajungi la situatia 15 si 5, cum faci sa nu "imparti un numar impar"?
Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 14, 2012, 14:31:54 »

Daca reusesti sa rezolvi pentru cand se poate imparti vei putea rezolva si pentru restul cazurilor.  Whistle Succes!
Memorat
Detrol2k
Strain
*

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 15, 2012, 18:36:47 »

Daca la un moment dat vrem sa "ducem sus" o cantitate ce ar masura un numar impar de minute, acestea se vor imparti in jumatati de minut, sferturi de minut si tot asa (care impartite in continuare pana la infinit ar da 1 minut intreg Tongue )... sau pur si simplu nu putem imparti o cantitate impara... sau o cantitate impara 2p+1 se imparte in p si p+1 ? Huh

Nu prea are rost sa imparti o cantitate impara. Un raspuns la intrebarea ta ar fi: daca ai sti sa rezolvi problema, nu ai pune intrebarea asta Smile

Cum nu are rost? Daca N este impar cum ajungi la K-ul cerut? Nu prin impartire? Ce-mi scapa?

Much Later Edit:
Fooooarte ciudata aceasta problema.

Cred ca trebuia specificat faptul ca N nu va fi niciodata impar. Eu am facut problema de 100, iar sursa mea nu genereaza niciun raspuns atunci cand N este impar. Am trimis sursa sa vad ce se intampla si spre surprinderea mea mi-a dat 100. 
« Ultima modificare: Decembrie 01, 2012, 16:46:00 de către Guianu Leon » Memorat
gapdan
Strain
*

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 27



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 25, 2014, 17:10:18 »

Deci functia mea recursiva arata cam asa:
Cod:
void func(int a,int b)
{
    if (a==n || b==n);
    else
    {
        if (a>=b)
        {
            ++nr;v[nr]=0;
            func(a-b,2*b);
        }
        else
        {
            ++nr;v[nr]=1;
            func(2*a,b-a);
        }
    }
}
Unde initial a=k s b=n-k... Imi poate spune si mie cineva ce e gresit?  Brick wall Brick wall Brick wall
Memorat
Simon2712
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 06, 2018, 15:00:38 »

Primele spinnere au fost in aceasta problema!
 Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines