Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce-ati facut la OJI ?  (Citit de 10198 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Adix
Strain
*

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« : Martie 10, 2007, 13:43:54 »

Dupa cum spune si titlul .. ce-ati facut la judeteana ? vi s-a parut greu ? .. cum ati rezolvat ? .. cate pcte ati luat ? .. etc. Very Happy
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 10, 2007, 13:50:00 »

mei pers mi s-au parut banale subiectele.....dar am facut varza  Rolling on the Floor Laughing (la a doua nu am inteles bine enuntu....dar si dak il intelegeam tot la fel de usor era, k am facut partea grea), kt despre 1 nu am avut timp sa implementez solutia optimizata Sad
LE: Uitai sa spun k la a 11-a Tongue
« Ultima modificare: Martie 10, 2007, 13:51:58 de către Ghitulete Razvan » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 10, 2007, 13:51:28 »

Dupa cum spune si titlul .. ce-ati facut la judeteana ? vi s-a parut greu ? .. cum ati rezolvat ? .. cate pcte ati luat ? .. etc. Very Happy
tie cum ti s-au parut
Memorat
Adix
Strain
*

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 10, 2007, 14:05:06 »

Eu is a 12-a ... problema de grafuri am facut-o dar m-am chinuit vreo 2 ore jumate la ea din care o ora sa determin primele k maxime dintr-un vector (puteti sa radeti Tongue ) .. la prima problema nu mi-am dat seama de formula .. stiu ca era ceva cu descompunerea in factori primi .. am scris eu acolo ceva poate din bulan prind 10 puncte Very Happy .. un coleg de clasa la problema cu formula o scris random(69)  Rolling on the Floor Laughing
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 10, 2007, 14:09:30 »

dak nu gresesc eu cumva la prima prob, calculai divizorii lui b pana in 9 inclusiv si dupa foloseai un back k sa afli kre dintre acei divizori generau o solutie valabila(kre sa aiba produsul b) si vedeai cu cati de unu treb sa completezi k sa ajungi pana la a cifre iar in continuare calculai posibilatile prin modalitatile in care poti sa pui 1,adik Cni(io facui aranjamente Sad()
Memorat
Adix
Strain
*

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 10, 2007, 14:12:27 »

un back de 9000 nu cred ca se incadra in timp Tongue mna nush .. abia astept sa apara solutiile  Banana
Memorat
llucky
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 10, 2007, 15:13:09 »

well era cu divizorii pana la 9 si combinari, dar nu am reusit sa gasesc o formula pentru caz general. nu merge tot timpul asta cu combinarile .... la a doua problema am facuto, sper doar sa nu depasesc timpul de executie. in principiu m-am folosit de gradele nodurilor, pe care le-am sortat in ordine descrescatoare, ca sa determin ce muchii trebuie selectate sa fie gratuite... la sfarsit de tot am bagat un df sa imi calculeze costul... ceva de genu.. sper sa nu depasesc timpul de executie... si sunt destept ca am uitat sa bag vectorii de 10000 si iam lasat de 3000 deci daca merge merge doar pt 80 % din teste  Fighting
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 10, 2007, 15:48:33 »

dak nu gresesc eu cumva la prima prob, calculai divizorii lui b pana in 9 inclusiv si dupa foloseai un back k sa afli kre dintre acei divizori generau o solutie valabila(kre sa aiba produsul b) si vedeai cu cati de unu treb sa completezi k sa ajungi pana la a cifre iar in continuare calculai posibilatile prin modalitatile in care poti sa pui 1,adik Cni(io facui aranjamente Sad()

Si eu tot aranajamente am facut:(
Am tinut o coada in care in c[ind][0] tineam factorul prim si in c[ind][1] tineam puterea la care apare.Daca in descompunere aparea cel putin un factor >= 11 raspunsul era 0. Si pentru restul calculam numerele cu formula de mai sus ( numai ca am folosit gresit aranjamente  Cry ) .....si erau posibilitatile cand apareau fiecare numar la puterea la care era in descompunere + cazurile in care aveai 2^2 si 2^3 si 3^ 2.Cam asa ceva...

Oricum am busit pana la urma implementarea !!  Brick wall

La cealalta puteam sa scot O(n^2) de 35-40 dar nu am mai apucat.Nu mi-am dozat cum a trebuit timpul. Embarassed

Oricum felicitari celor calificati!  Thumb up
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 10, 2007, 15:56:56 »

Eu am cam stiut la a 7-a si sper sa iau 200  Banana. Problemele au fost destul de foarte muncitoresti si asta m-a enervat, da in rest ok.
Memorat
Protoman
Infoarena Monthly
De-al casei
*****

Karma: 119
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 10, 2007, 16:12:30 »

au fost demential de muncitoresti la a 7-a si dupa parerea mea.... Cry atat de muncitoresti ca nu am apucat sa implementez toata problema a 2-a Aha credeti ca se poate califica si cu o singura problema facuta?  Brick wall ca altfel nu vad ce rost ar mai avea viatza  Beat Dead Horse Bear anu trecut or fost cu 60 de puncte calificati la aia usoara care o facea zic yo aproape oricine de 60... de 100 mai putini... pacat ca ai luat 90  Cry  oricum ... sper sper sper sa ma calific si anu asta  Smile  ... daca ajung la oni o sa muncesc cu 50% mai mult ca o sa am timp mai mult  Smile 
« Ultima modificare: Martie 10, 2007, 17:44:55 de către Andrei Purice » Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 10, 2007, 16:24:02 »

De regula la gimnaziu te califici la ONI cu 100 de puncte. Iti tin pumnii. Oricum, nu cred ca s-au facut punctaje prea mari.
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 10, 2007, 17:37:31 »

@tabara mihai: cate puncte ai luat?

io acum ma intorsei de la corectare si luai 20 la prima si la a 2-a uitai sa scriu in fisier : Fool
Memorat
Adix
Strain
*

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 10, 2007, 17:51:57 »

Se pare ca astia din oradea iara is ultimii la corectat Sad(
Memorat
Protoman
Infoarena Monthly
De-al casei
*****

Karma: 119
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 10, 2007, 17:55:45 »

asta seara se mai corecteaza? sau mai bine zis afiseaza? sau le lasa pe maine luni etc.?

YEEE luai 60 de puncte sunt pe 6 Smile ( 9 dupa numele meu , purice ,)Very Happy

Si felicitari Cezar Very Happy
« Ultima modificare: Martie 16, 2007, 21:14:18 de către Andrei Purice » Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 10, 2007, 18:01:55 »

@tabara mihai: cate puncte ai luat?

Embarassed

Oricum din cate mi-am dat seama dupa aceea si am vazut la ceilalti, era mai mult o dinamica pe doua linii decat formula la problema Numere.Anyway, next time sper in ceva mai bun.  Confused

 Surprised
Memorat
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 10, 2007, 18:13:09 »

nu stiu cum vine faza de afizeaza pe net numa la unele judete
Ce la aia le-a cazut netu sau tre' sa asteptam pana rezolva posibilele contestatii?
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 10, 2007, 18:16:00 »

nu stiu cum vine faza de afizeaza pe net numa la unele judete
Ce la aia le-a cazut netu sau tre' sa asteptam pana rezolva posibilele contestatii?


Probabil ca inca nu s-au evaluat inca toate sursele si se mai fac unele modificari la clasamentele locale.
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 10, 2007, 18:21:57 »

cum e solutia p dinamica p 2 linii? k am auzit-o si eu la unu de clasa a 12-a care a luat 100
cat despre formula intelesai de la un prieten de a 11-a care a luat 100 si a avur timpii la toate de 0 ms k ar fi o formula cu permutari Eh?
Memorat
skydome
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 21



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 10, 2007, 19:34:15 »

la 11-12 pb 1 am facut vector cu divizorii numarului b apoi din matematica (bato norocu) am dedus Combinari de A luate cate j unde j este numarul de divizori luati din vector care inmultiti dau B; dupa caz sunt mai multe posibilitati de a afla j divizori => inca un set de combinari. Toate adunate dau rezultatul final.. pentru unele cazuri cel putin  sad

la anu va fi mai bine! Brick wall
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 10, 2007, 20:37:12 »

Mda,
Se pare ca nu sunt singurul care am bushit(clasa a XI-a), dar mie ciuda ca am fost asa de aproape. Inca nu imi vine sa cred ce am facut. M-am uitat o fractiune de secunda peste prima prb , am intuit ca-i o dinamica si am trecut la a 2-a care parea mai simpla. M-am gandit umpic la ea , nu stiu cum am ajuns la ideea ca se face cu un bfs din fiecare nod ca sa aflu capitala aia.Am continuat ideea , dupai am facut un fel de dfs ca sa scad 1 din nr de drumuri  care trec printr-un subarbore.Dupa ce am debugat programul(am aruncat pointeri din stack in heap si invers ca normal nu intra in memorie)  imi dau seama ca bfs nu face la ce mam gandit yo ca ar trebui sa faca-> back to the drowing board. Am calculat nr de drumuri care trec printrun nod cu DFS si mio dat bine, mai trebuia sa scot muchiile. Cum sa fac cum sa fac? deja eram in criza de timp si aveam destui vectori alocati static. Mam gandit la o coada dinamica din care sa tot scot minimul in O(n) dar ideea asta a venit prea tarziu, mai erau vreo 5 min, am fusharit repede un back care nici ala nu lam gandit umpic lam compilat si mio iesit mrs borland afara cum o facut de vreo 10 ori la cealalta. Tot ce mai trebuia sa fac era sa scot minimele alea, la cezar si luam vreo 60 70 pct, ca imi intra in memorie numai de pe  la testul 8 le dadea la evaluare eroare de alocare, la fel imi intra si in timp sa fac de n ori DFS.
  Acuma am stat vreo 2 ore deprimat sa ma gandesc unde am gresit si care a fost problema, problema principala a fost ca eu nu am proiectat bine pe foaie ideea cu drumuri  ca miam pierdut concentrarea dupa jumatatea concursului si ca toate prb care le-am facut pe IA nu prea am reusit sa le fac in timp de concurs adica stau la vreo problema 3-4 ore si la care ar trebui sa stau 1-2 ore. In total am luat un NULL . Sper ca si altii sa invete din greselile mele, acum stau acasa si pot sa-mi fac harakiri sad
  Applause felicitari celor care s-au calificat la ONI si bafta mai departe  Pray
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 10, 2007, 20:45:44 »

am facut numa 20 cu lee, problema era stiva, am declarato cu maxim 3000 da era n*n
nu stiam cum sa o declar mai mare
Memorat
Adix
Strain
*

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 10, 2007, 21:11:24 »

Au inceput sa apara rezultatele la bihor  Anxious .. wish me luck Very Happy

am luat 20 de puncte la a 2-a problema cu o rezolvare care nu vad sa aiba vreo eroare .. las k fac eu rost de surse si il evaluez acasa Very Happy
« Ultima modificare: Martie 10, 2007, 21:21:59 de către Suciu Adrian » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 10, 2007, 21:38:02 »

Cu papadia aia de Borland ce poti sa faci? Un mare Silenced...
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 10, 2007, 21:56:15 »

 La faza cu Borlandu' nu pot sa zic decat..... e o porcarie, ba ii doare mana sa instaleze si ei un compilator care e mai..... non-preistoric.... sa nu mai vorbesc de cand ii intrebi cica iti compileaza cu Large... dupaia defapt iti compileaza cu Huge....
Memorat
crawler
Vorbaret
****

Karma: 105
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 10, 2007, 22:01:19 »

sau un joc de X-O ... oricum BC nu e pt un concurs de informatica  Angry
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines