Pagini: [1] 2 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Se apropie OJI...  (Citit de 19585 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« : Martie 07, 2007, 19:23:45 »

Salutare tuturor.
Ce ma sfatuiti sa mai lucrez(eventual o lista de algoritmi),care credeti voi ca s-ar putea sa dea la OJI.Offf!!!Am asa niste emotii,cand stiu ca pana acum am pierdut atatea seri lucrand,si cel mai tare mi-e frica sa nu gresesc la vreo faza din asta micuta(ce fain era daca aveai evaluatorul deschis pe tot parcursul olimipiadei).Cand trimit aici vreo solutie,niciodata nush daca a mers din prima,ba ma trezesc ca nu citesc din fisierul care trebuie,ba am depasit vreo limita ...
Mie imi place mult programarea,insa daca vrei sa fii un programator bun,trebuie sa stii algoritmica.Asa ca m-am apucat si de algoritmi.Sunt in clasa a 9a,si la partea de programare stiu multe zic eu(cam tot ce se invata in liceu ,in C++):variabile,tablouri,pointeri,functii,structuri de date,recursie,diverse metode de elaborare a algoritmilor(backtracking,greedy,programare dinamica,div et imp),grafuri,arbori,stiu si OOP(sa zicem ca doar conceptele de baza,da ma specializez si in asta dupa ce se termina olimpiada  Smile).
Ce probleme de pe site ma sfatuiti sa lucrez?Pana acum am vreo 10 rezolvate,si vad ca la fiecare problema ba tre sa stii nush ce relatie,ba nush ce teorema,la judet de unde sa stiu eu toate astea?
Am incercat sa invat cat mai multe,poate m-or ajuta.As vrea sa ajung la ONI...Ce ma sfatuiti sa fac,din experienta voastra?Sunt din Botosani.Faza e ca la liceul care invat ,proful nu a lucrat cu mine nici o iota...Am o ora pe saptamana.Cei din Bt am auzit ca fac si 7...Am sanse? Think
PS:Sper sa nu ma descurajati.
« Ultima modificare: Martie 07, 2007, 19:25:17 de către Iacob Eduard » Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 07, 2007, 20:02:08 »

Eu as zice sa iti repeti cam tot ce sti pana acuma(algoritmi), sa poti sa aplici daca ii cazul. Iti recomand totusi sa te si uiti peste problemele ce au fost date pana acum la OJI la clasa a9a.

Iti urez succes!  Thumb up

Memorat

vid...
Omega91
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 07, 2007, 20:06:16 »

nuj dak ai mai participat si in cls 5-8. Chestia cu proful s-a intamplat si la mine: in cls 5-6 ceva algoritmi in Qbasic dar apoi a trebuit sa inv singur c++. Nu-s geniu in informatica dar de OJI nu mi s-a parut asa de greu de trecut. Bine, la mine e un pic diferit pentru k-s a 8-a.
Mai spuneai de o ora pe sapt si de faptul ca profu nu lucr cu tn: obisnuieste-te sa inveti din carti pentru ca, PAREREA MEA, subiectele de ONI depasesc multi profesori. Eu a trebuit sa aflu asta pe pielea mea: am tot zis k trebuie sa lucreze profa cu mn, ea nu a avut timp si mi-au scazut performantele.  sad

De invatat, felicitarile mele dak stii dintr-a 9-a grafuri+arbori dar astea apar cred k la a 10-a.  Winner 1st place
Oricum nu te stresa prea mult (daca intri in panica, si iti faci tot felul de idei, n-o sa te poti concentra asupra problemelor) incearca ce s-a dat in anii din urma la OJI. http://olimpiada.info/oji2006/index.php?cid=arhiva  wink
« Ultima modificare: Martie 07, 2007, 20:08:21 de către Nicodei Eduard » Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 07, 2007, 20:15:54 »

Pai pana acum am invatat doar din carti.In 5-8 nu am facut deloc informatica.Problemele care s-au dat in ultimii 3 ani au fost destul de usoare.Dar s-a scos mult din materie,spre ex. nici nu se invata vectori in clasa a 9a,si poate probl au sa fie mai usoare.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 07, 2007, 20:23:44 »

Citat
spre ex. nici nu se invata vectori in clasa a 9a,si poate probl au sa fie mai usoare.

Nu te baza pe ce scrie in programa. Anu trecut la clasa a9-a s-a dat componente conexe deci e bine ca stii si grafuri. Cat despre faza cu o singura ora pe saptamana, stai calm si eu am la fel (si nici pe aia nu o fac intotdeauna ca profa mea e si de mate si cateodata prefera sa faca mate in loc de info). Daca vrei sa faci performante nu te poti baza pe ce te invata la clasa (chiar dak ai si 7 ore pe saptamana) profesorul tre sa aibe cat de cat contact cu algoritmi care se dau pe la oni. Cel mai sigur inveti de pe net  Wink
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 07, 2007, 20:48:37 »

Tot ce iti trebuie sunt vointa si ... internet!
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 07, 2007, 21:15:16 »

De exemplu pe .Campion sunt probleme (majoritatea) care ar fi fost demne de o judeteana de a 9-a, deci ai de unde sa lucrezi. Uita-te pe acolo prin arhiva lor cu probleme... cred ca sunt 100+ de clasa a 9-a. Astea chiar ar fi o buna pregatire pentru judeteana si chiar si pentru nationala.

Memorat
Imh0tep
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 07, 2007, 21:22:09 »

Si eu is in clasa a 9a dar nu imi fac sperante sa trec mai departe .. cel putin nu anul asta pentru ca nu am avut mijloace pana acuma de unde sa invat ... m-a pasionat informatica dar nu am avut sprijin .. la clasa is abea la ... hrrr .. structuri repetitive  Thumb down .. sa nu radeti .. iar ce mai stiu in plus stiu de pe net ... So te invidiez ca ai la anii astia aceste cunostinte .. sper ca in curand sa te ajuing  Embarassed Brick wall
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 07, 2007, 21:48:50 »

La ce se putea aplica grafurile conexe?La flori sau pluton?
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 07, 2007, 21:55:40 »

la ambele  din cate imi aduc eu aminte:P. Nu mai stiu sigur dak la pluton mergea, la flori sigur. Desi park imi aduc aminte ca ramasesem eu destul de marcat ca ambele probleme cereau cam acelasi lucru.

[later edit] la flori e mai evident, pluton se poate face in mai multe moduri.
« Ultima modificare: Martie 07, 2007, 22:00:56 de către Savin Tiberiu » Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 07, 2007, 22:06:02 »

Pai in solutia oficiala nu pomenea nimic de grafuri conexe.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 07, 2007, 22:08:49 »

nu?? nici nu m-am uitat pe solutii. Insa gandeste-te si tu oleaka. la flori de exemplu dak iti faci un graf cu n noduri in care ai muchie intre nodurile i si j dak si numai dak liniile i si j au un element comun. Iata cum am redus problema la determinarea componentelor conexe. La pluton e asemanator.
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 07, 2007, 22:22:17 »

Aaa,da ,o solutie destul de ingenioasa.Eu ma gandeam daca se poate aplica cumva grafurile conexe sa aflam daca doua fetite au o floare comuna.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 08, 2007, 07:57:07 »

Nu, asta rezolvai destul de simplu daca marcai A[ i ][ k ] = 1 (sau 0) daca fetita i avea floarea k... si pe urma luai oricare 2 fetite si parcurgeai matricea => (nr fete) ^ 2 * (nr flori) ... parca intra Smile
« Ultima modificare: Martie 08, 2007, 08:17:07 de către Sima Mihai Cotizo » Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 08, 2007, 08:08:37 »

Oricum,nu era asa grea.
Ceea ce vroiam eu sa intreb.Cum pot face niste teste sa ma verific?Eu m-am gandit sa fac,in limita timpului,niste teste pe o foaie si sa vad daca descopar cumva vreun bug.Dar pt numere mai mari cum as putea face?
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 08, 2007, 08:19:45 »

Pai la asta folosesti tot calculatorul Tongue ... ai spus ca stii back si alte chestii, cauta si cum se pot genera numere random in limbajul in care lucrezi si iti faci o alta sursa denumita generator care sa faca teste ce respecta conditiile din enunt...

Eventual faci si un verificator cu brute-force (o solutie mai lenta a problemei, de complexitate foarte mare, dar care 100% iti da rezultatul corect)...

Spor!  Clover
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 08, 2007, 08:27:20 »

Da,dar nush cat o sa imi ajunga timpul,asta ii faza...E o chestie si de noroc,zic eu  Thumb up
Noroc tuturor!
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 08, 2007, 08:58:11 »

implementare unui generator de teste nu dureaza mai mult de 10 min. Iar un brut force micut acolo nu cred sa dureze mai mult de 20 de min (bineinteles depinde de problema). Dak brut-forceu dureaza prea mult, backtrackingu recurvsiv se implementeaza rapid Tongue
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 08, 2007, 10:20:47 »

Nush,vad eu...
Dar sa zicem ca 20 min ma gandesc cum sa rezolv o problema,1 ora dureaza implementarea=>pt o problema 1 ora 20 min.Si cum sunt 2 probleme=>ca imi mai ramane decat vreo 10 min pt fiecare.Poate implementez mai repede,nu stiu,nu am experienta.  Weightlift
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 10, 2007, 15:47:08 »

Mama ,ce mi s-a intamplat azi la olimpiada...Daca nu imi vine sa mor de ciuda...
Nu am facut nik,din cauza ca nush de ce dracu nu imi mergea sa scriu si sa citesc din fisiere.Am incercat prin toate modalitatile posibile,si nu mergea.Si acasa am venit,am scris ,si ghici ce:merge.Stiam ambele probleme.Ce prostie de borland.Raman la parerea mea ca am dat dintr-un ghinion peste vreun jaf de calc ,cu toate ca daca ar fi asa ,ar fi trebuit sa reiau olimpiada,dar asta e Romania.Fiti atenti la codul asta:
Cod:
#include<iostream.h>
#include<stdio.h>

FILE *f=fopen("fisier.txt","rt");

void main()
{
int a;
fscanf(f,"%d",&a);
cout<<a;
}
Si nu imi mergea.E ceva gresit aici?Pe borlandul de acasa merge perfect.Profu ala al meu cica a zis ca trebuia declarat pointerul f in void main(),ce tampenie...Deci dupa multa munca mam ales cu nimic. Aha
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 10, 2007, 15:51:22 »

Mama ,ce mi s-a intamplat azi la olimpiada...Daca nu imi vine sa mor de ciuda...
Nu am facut nik,din cauza ca nush de ce dracu nu imi mergea sa scriu si sa citesc din fisiere.Am incercat prin toate modalitatile posibile,si nu mergea.Si acasa am venit,am scris ,si ghici ce:merge.Stiam ambele probleme.Ce prostie de borland.Raman la parerea mea ca am dat dintr-un ghinion peste vreun jaf de calc ,cu toate ca daca ar fi asa ,ar fi trebuit sa reiau olimpiada,dar asta e Romania.Fiti atenti la codul asta:
Cod:
#include<iostream.h>
#include<stdio.h>

FILE *f=fopen("fisier.txt","rt");

void main()
{
int a;
fscanf(f,"%d",&a);
cout<<a;
}
Si nu imi mergea.E ceva gresit aici?Pe borlandul de acasa merge perfect.Profu ala al meu cica a zis ca trebuia declarat pointerul f in void main(),ce tampenie...Deci dupa multa munca mam ales cu nimic. Aha

unde inchizi fclose( f ) ?
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 10, 2007, 17:07:23 »

Am scris codul in graba,dar am inchis si cu fclose() la olimpiada,am facut tot cum trebuie...
Memorat
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 10, 2007, 17:46:23 »

la a 10a prima nu se facea cu Lee (am prins putin, cred ca de la stiva)? cum ati facut la prima?
la a 2-a ati facut cu back sau tot cu stiva?
Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 10, 2007, 19:09:19 »

    Deci se facea cu lee , tinand cont ca , in coada poti avea maxim 4*n - ceva elemente folositoare , si a doua recursivitate din cate stiu . Din curiozitate , ai trecut ??
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 10, 2007, 20:03:14 »

la prima am facut cu Lee si nu stiu de ce nu mi-a dat putin,
la a 2 am incercat la inceput cu recursivitate, dar nu am stiu sa implementez desi logic stiam cum vine, toata recursivitatea mea tine de 2 probleme rezolvate saptamana asta (saptamana trecuta nu stiam ce-i aia recursivitate)

cica 5 da pe net nu s-a afisat, asa ca nu merg mai departe Sad
Memorat
Pagini: [1] 2 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines