Sondaj
Întrebare: Ce preferati?
Windows
Linux
--other--

Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Linux vs. Windows  (Citit de 5970 ori)
0 Utilizatori şi 2 Vizitatori pe acest subiect.
Omega91
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« : Februarie 18, 2007, 22:50:44 »

Aproape toti stim ca mai toate programele merg mai repede in Linux. Iar daca ne gandim ca este open-source, poate fi download-at fara nici un cost de pe Internet, este preferatul hackerilor si multi sustin ca este mult mai sigur decat Windows in ceea ce priveste mail-urile si surfing-ul pe net, am putea spune astfel ca Linux-ul este mai bun decat Windows. Cu toate acestea, aproape toata lumea foloseste produse Microsoft...

...De ce oare??

Eu am avut SUSE, dar a trebuit sa-l "abandonez" deoarece nu gaseam programe care sa fie compaibile. Cred ca ar fii interesant sa vedem ce sistem de operare prefera unii si mai ales DE CE?
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 18, 2007, 23:03:16 »

Cred ca ai pus optiunile cam gresit, in loc de linux suse sau linux redhat, eu as fi zis doar linux... sunt multe distro-uri si asa m-ai obligat sa aleg others, desi as fi ales linux-ubuntu daca exista.

Ca sa iti zic de ce? .. ai raspuns tu singur, ruleaza mai repede pe ce am eu nevoie, are un sistem de instalat programe noi mult mai usor folosit [apt-get install program] ... are mai multe unelte pt programare pe care e posibil sa le gasesc si in Windows dar in Linux vin direct in pachet...

Ar mai fi (nu e primul subiect de pe infoarena legat de asta, nu? Smile )... Ah, si folosesc si windows cand vreau sa ma joc / vad un film. La asa ceva nu este bun un Linux [sau e bun, poate mai bun ca Windows, dar eu nu am nevoie de asa ceva in linux...]
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 18, 2007, 23:09:42 »

Pentru vazut filme n-ai treaba cu xine sau mplayer. Daca-i bagi si w32codecs vezi si wmv-uri fara probleme... Windows Vista (Business cel putin) e muuult mai limitat la categoria multimedia.. (fara sa-i bagi codec packsuri), lucru care mi se pare cam ciudat Smile .

La jocuri na... nu prea ai multe Tongue  merge un UT, un Quake Smile.. starcraft / wow merg foarte bine pe wine... counter / half merg cat de cat Smile astea noi nu prea Tongue

Singurul motiv pentru care as mai tine in continuare Windows pe comp ar fi probabil jocurile Tongue .
In rest Linux mi se pare mai bun din orice punct de vedere... Banana Cow Blue carrot


Trecand peste asta Smile Foarte putini oameni sunt informati despre existenta altor sisteme de operare decat Windows... si chiar daca afla.. e (sau a fost timp de mult timp) mult mai usor pentru un incepator sa foloseasca Windows. Majoritatea lumii inca traieste cu impresia asta... Si pana la urma.. daca intampini o eroare urata.. nu prea stii ce sa faci, unde sa suni etc.

Mai sunt destule lucruri care merg imbunatatite si la linux...
« Ultima modificare: Februarie 18, 2007, 23:21:11 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 18, 2007, 23:13:16 »

Mrrrr... mie mi se tot crashuieste half-ul cand il rulez cu wine.  Beat Dead Horse Din cauza asta mai e bun si win din cand in cand Whistle
Memorat
Omega91
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 18, 2007, 23:42:28 »

thanks pt. opinii,  Applause cred k am sa astept primul "fatal error" la Vista shi apoi imi pun Linux....  Very Happy

dar mai ziceati k aveti si Windows si Linux, pot fi instalate amandoua? Si dak da, cum ar trebui sa partitionez hdd-ul?
Memorat
alecman
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 19, 2007, 00:03:20 »

Offtopic:
dar mai ziceati k aveti si Windows si Linux, pot fi instalate amandoua? Si dak da, cum ar trebui sa partitionez hdd-ul?
Da, pot fi instalate ambele, poate chiar mai mult decat doua S.O.-uri  Whistle. Ca sa ai si linux si windows instalat, iti trebuie:
1. ptr windows: cel putin o partitie fizica, de pe care sa poata boota - fat32/ntfs
2. ptr linux: cel putin doua partitii (de orice fel, fizica/logica):
      una swap - pentru memorie suplimentara
      una ext2/ext3 - pentru sistemul de fisiere.
De asemenea, cum folosesc eu, si-ti recomand, sa pui mai intai win-ul, si apoi linuxul, ptr ca win-ul suprapune MBR-ul, si nu mai poti boota pe linux (sau cel putin nu stiu eu o cale  sad).
Ontopic: Adevarul este ca un linux bine configurat poate rivaliza, chiar invinge din majoritatea punctelor de vedere windows-ul. Eu unul am fost sustinatorul seriei produse de redhat/fedora inca de la redhat 7 (primul meu linux  peacefingers), si intotdeauna am fost multumit de calitatea lor. Singurul aspect, unde intr-adevar pierde este capitolul jocuri (motivul pentru care inca mai am windows pe calc  Thumb down)
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Februarie 19, 2007, 00:49:20 »

Windows + Linux combo rules  Banana Fiecare sistem de operare se pricepe mai bine la cate ceva.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 19, 2007, 14:01:39 »

Am si eu o intrebare: Cate topicuri despre utilizarea windowsului ati vazut pe acest forum? Cred ca asta spune tot. 
Memorat

Am zis Mr. Green
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 19, 2007, 22:03:12 »

Pentru vazut filme n-ai treaba cu xine sau mplayer. Daca-i bagi si w32codecs vezi si wmv-uri fara probleme... Windows Vista (Business cel putin) e muuult mai limitat la categoria multimedia.. (fara sa-i bagi codec packsuri), lucru care mi se pare cam ciudat Smile .

La jocuri na... nu prea ai multe Tongue  merge un UT, un Quake Smile.. starcraft / wow merg foarte bine pe wine... counter / half merg cat de cat Smile astea noi nu prea Tongue

Singurul motiv pentru care as mai tine in continuare Windows pe comp ar fi probabil jocurile Tongue .
In rest Linux mi se pare mai bun din orice punct de vedere...

Da nu zic Smile se pot juca multe in linux cu wine sau cu versiuni de linux, si filmele se vad. Dar:
1) eu am probleme cu placa video [nu merg driverele in linux] => accelerare grafica 0 => nici nu am mai pus problema daca va merge vreun joc ... [okok sa recunosc... nici nu am incercat cu wine si versiunea de linux de la quake nu stiu sa o iau... iar UT nu prea imi place, mi se pare prea ca ocupa prea mult]
2) filmele le vad cu VLC cand vreau sa le vad in linux, dar mi se pare greoi [chiar daca citeste absolut orice, e mai bun un bsplayer] ...plus ca nu stiu daca stie sa se ocupe de filme pe DVD [nu ca asta ar fi o problema, dar...]...

Am si eu o intrebare: Cate topicuri despre utilizarea windowsului ati vazut pe acest forum? Cred ca asta spune tot. 
Very Happy Foarte buna ideea.

thanks pt. opinii,  Applause cred k am sa astept primul "fatal error" la Vista shi apoi imi pun Linux....  Very Happy

Nici nu vreau sa pun Vista pana peste vreo 2-3 luni. Poate chiar mai bine. Pana isi aduc aminte baietii ca nu au facut toate driverele si pana mai scot vreo 2-3 editii revizuite nu o sa fie bun de prea multe, cred...
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 20, 2007, 00:13:43 »

Citat
1) eu am probleme cu placa video [nu merg driverele in linux] => accelerare grafica 0 => nici nu am mai pus problema daca va merge vreun joc ...

Ai placa video ATI? Din cate stiu alea sunt cam singurele cu probleme in Linux. Mie mi-a mers cu driverul fglrx si cu cateva modificari in xorg.conf. Works just fine for tux racer   Cool
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 20, 2007, 08:55:37 »

Stiu, am aflat ca de fapt chiar placa mea [9550] e cea mai "noua" cu probleme, pentru ca de la 9600 incolo merge totul bine.
Tot cu fglrx ma lupt si eu de ceva vreme, dar imi intra serverul X in bucla infinita si nu mai vrea deloc sa functioneze Sad
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 20, 2007, 10:24:12 »

Din pacate problema windowsului este tocmai faptul ca este popular.. multa lume crede ca stie sa foloseasca windows, dar se trezesc din luna in luna ca au nu stiu ce eroare si nu se pricep la altceva de facut decat sa il reinstaleze. Windowsul este usor de folosit, dar nu la fel de usor si de intretinut, dar nu neaparat din vina lui, ci din vina programelor facute pentru el: drivere tampite, programe proaste (in special cele mai low-level) samd
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 20, 2007, 10:36:03 »

Am si eu o intrebare: Cate topicuri despre utilizarea windowsului ati vazut pe acest forum? Cred ca asta spune tot. 

Stii de cate ori m-au intrebat fosti colegi cum sa faca placa de sunet sa mearga ca nu merg driverele... Cum sa-si faca retea intre doua compuri... Cum sa-si configureze bluetoothu pe laptop... Cum sa-si configureze Remote Desktop Connection pe alt port ( trebuie sa umblii in registrii pentru asta ) etc etc etc... Windowsul NU e mai usor de folosit. Atata timp cat toate driverele merg bine atat windowsul cat si linuxul sunt la fel de usor (sau de greu) de folosit... Traiesti cu ideea asta doar pentru a fost primul sistem pe care l-ai folosit vreodata si schimbarea e grea pentru oricine.

Problema cu driverele ATI pe linux e cunoscuta si nu se va schimba prea repede pana cand ATI nu catadicseste sa produca nishte drivere calumea sau sa dea specificatiile la placile lor.
« Ultima modificare: Februarie 20, 2007, 12:08:25 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
Omega91
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 20, 2007, 11:55:20 »

Am si eu o intrebare: Cate topicuri despre utilizarea windowsului ati vazut pe acest forum? Cred ca asta spune tot. 

Ii dau dreptate lui Bogdan, ai aceasta parere pentru ca te-ai obisnuit cu Windows.
La Linux SUSE 10 interfata Gnome seamana destul de mult cu ceea ce are Vista si este usor de folosit. Este drept, ca la Linux nu-i atat de placut sa instalezi programe (parerea mea) dar si asta este probabil din cauza ca am folosit Windows-ul atata timp.

Windowsul este usor de folosit, dar nu la fel de usor si de intretinut, dar nu neaparat din vina lui, ci din vina programelor facute pentru el: drivere tampite, programe proaste (in special cele mai low-level) samd

Din fericire am un program pe placa de baza care face un back-up la partitia sistemului de operare. La Windows, daca tot instalezi si apoi dezinstalezi, pui un program de curatat registrii (care mai mult distruge dacat repara), eventual si un disk-cleaner, cam dupa o luna-doua max este recomandat un "format c:"... Acuma nu stiu daca se intampla asa ceva si la Linux.
« Ultima modificare: Februarie 20, 2007, 11:58:40 de către Nicodei Eduard » Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 20, 2007, 14:08:52 »

cam dupa o luna-doua max este recomandat un "format c:"... Acuma nu stiu daca se intampla asa ceva si la Linux.

eu am acelasi windows de.. hmm.. 2 ani si nu am nici o problema cu el!
Linuxul mi-a facut fite cand am avut xgl/compiz pus ca sesiune separata (aveam gnome normal si gnome cu xgl/compiz) si am facut un update mai mare.. Puteam sa il fac din nou sa mearga, dar imi lua zile - ce vreau sa zic este ca nici Linux nu este scapat de problemele lui

PS: nu sunt fan Windows, dar nici gica-contra-anti-windows Smile Pe linux lucrez, dar pe windows imi petrec majoritatea timpului (asta a facut ca Linuxul sa fie folosit mai recent in masina virtuala mai mult)
« Ultima modificare: Februarie 20, 2007, 14:12:59 de către Valentin Stanciu » Memorat
Omega91
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Februarie 20, 2007, 19:18:03 »

eu am acelasi windows de.. hmm.. 2 ani si nu am nici o problema cu el!
mmmmmm.... ciudat. Eu imi formatez pc-ul cam odata la 2 luni. Nu din cauza ca Windows-ul nu ar mai merge, dar din cauza ca merge ff greu. Bine acuma cred ca este si vina mea pentru ca am prostul obicei de a instala multe si diverse...  Whistle

Este ciudat ca si dupa ce ai dezinstalat un prog, mai raman totusi niste foldere si cativa registri, iar daca vreau sa le sterg cu un diskcleaner sau registry cleaner/mechanic etc. nu mai merge Windows-ul deloc. Trebuie sa intru in safe-mode si apoi in system-restore.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 20, 2007, 20:50:57 »

Am si eu o intrebare: Cate topicuri despre utilizarea windowsului ati vazut pe acest forum? Cred ca asta spune tot. 
Cred ca se referea la altceva... nu ca ar fi mai usor de folosit windows, ci ca majoritatea celor de pe acest forum sunt utilizatori linux... Utilizatori mai infocati sau nu Very Happy...

Windowsul meu a fost instalat o data in ultimul an si jumatate [de cand am acest calculator], si atunci pentru ca aveam ferma convingere ca ... "ar cam fi timpul"...

Cat despre instalarea fisierelor in linux, eu d-aia prefer distro-uri bazate pe debian ... folosesc "apt-get install nume_program" / interfata grafica a acestui set de programe  sau "dpkg -i nume program [parca si -v pt verbose]" ... Functioneaza foarte bine si usor si majoritatea programelor sunt in repository.  Thumb up
« Ultima modificare: Februarie 21, 2007, 08:46:29 de către Sima Mihai Cotizo » Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 20, 2007, 21:00:45 »

eu am acelasi windows de.. hmm.. 2 ani si nu am nici o problema cu el!
Eu am avut cam 1 an jumate acelasi Windows... dar' pana la urma a cedat...
Memorat
alecman
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 20, 2007, 21:49:01 »

1 an si jumate si inca merge windows-ul Yahoo!  Dancing. O minune la mine de fapt, ptr ca de obicei reuseam sa daram windows-ul dupa vreo 3 luni (de obicei cu prea multe programe) .  Winner 1st place
Cat despre instalarea fisierelor in linux, eu d-aia prefer distro-uri bazate pe debian ... folosesc "apt-get install nume_program" / interfata grafica a acestui set de programe  sau "dpkg -i nume program [parca si -v pt verbose]" ... Functioneaza foarte bine si usor si majoritatea programelor sunt in repository.  Thumb up
N-am lucrat cu nici un debian. Sincer am fost si sunt foarte multumit de yum/kyum. In 3 repositories (livna, extras, freshrpms) am gasit pan' acum 90% din programele de care am avut nevoie  Very Happy.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 20, 2007, 23:34:01 »

Bine acuma cred ca este si vina mea pentru ca am prostul obicei de a instala multe si diverse...  Whistle

Unele chestii care stiu ca sunt mai complexe si umbla mult la windows le instalez in masina virtuala daca doar vreau sa le testez. Dar si windowsul meu este plin de programe - all programs din meniul de start are 3 coloane (nu imi palce cu scroll la start-meu), ultima aproape plina, cu rezolutia 1280x1024 - that's a lot!
Am avut si troieni, am avut si probleme - un exemplu: nu mai puteam sa rulez nimic altceva decat notepad (cineva sa imi aminteasca sa ma joc cu registrii doar in VMWare data viitoare) - deci nu mai mergea sa rulez nici regedit, nici explorer.exe.. noroc ca era o setare user based si am putut sa import hiveul de registri al userului din alt user si sa il modific (mi-a luat ceva sa ma prind Smile )
ce incerc sa zic este ca si la windows, ca la linux, cu destula dedicatie si destul timp, se poate face sa mearga totul bine Smile Doar ca la windows nu ai documentatie la indemana (sunt multe chestii prin registry despre care doar un windows developper stie ce fac)
merge incet? vezi de ce (baga un task monitor, omoara toate procesele, vezi care sunt cele care fac fite.. daca sunt chiar cele de windows, incearca sa vezi ce au, etc..)

Ca linux eu folosesc Ubuntu, si prefer cam orice debian-based, prefer orice imi ia cat mai putin timp sa instalez lucrurile si sa le fac sa mearga. Pentru ubuntu ai si comunitatea care te ajuta si ai unde sa gasesti informatii..
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 21, 2007, 01:31:36 »

 Cu ubuntu si cu fedora am avut niste probleme... acuma folosesc Suse si singurul inconvenient e ca nu pot sa si scriu pe NTFS-uri... cand o sa am timp o sa-mi fac doar in ext si fat... desi daca ar avea cineva idee cum pot monta rw..... Whistle
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #21 : Februarie 21, 2007, 01:37:46 »

Ubuntu rules  Banana
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 21, 2007, 10:53:34 »

dap, doar ca n-ai KDE
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Februarie 21, 2007, 11:06:21 »

Exista Kubuntu... si folosesc aceleasi repositories, deci poti sa-ti bagi oricum KDE...
« Ultima modificare: Februarie 21, 2007, 14:18:28 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 21, 2007, 11:08:06 »

Pe Ubuntu poti sa iti pui si KDE, initial el vine cu Gnome, dar asta nu inseamna ca nu poti sa pui ce vrei tu pe el... plus ca exista Kubuntu care vine cu KDE in loc de Gnome as default
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines