Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Non-zero exit status ... Problema 166 Invsc  (Citit de 4136 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Aymd
Strain


Karma: -29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« : Februarie 16, 2007, 08:14:39 »

#16511
Problema     invsc     Compilator     fpc
Utilizator    
AymdTrimbitas Viorel Stefan Aymd
   Data    vineri 16 februarie 2007 08:04:25
Scor    50    Status    done
Sursa    Vezi sursa trimisa
Raport evaluator
Compilare:


Test   Timp executie   Memorie folosita   Mesaj   Punctaj
1   0ms   8kb   Tine-o tot asa!   10
2   0ms   8kb   Tine-o tot asa!   10
3   0ms   8kb   Tine-o tot asa!   10
4   0ms   8kb   Tine-o tot asa!   10
5   0ms   8kb   Tine-o tot asa!   10
6   1ms   8kb   Non-zero exit status.   0
7   1ms   8kb   Non-zero exit status.   0
8   1ms   8kb   Non-zero exit status.   0
9   0ms   8kb   Non-zero exit status.   0
10   1ms   8kb   Non-zero exit status.   0
Punctaj total:   50

Cum se poate sa apara un astfel de mesaj la aceasta problema ?
« Ultima modificare: Februarie 16, 2007, 08:47:37 de către Trimbitas Viorel Stefan » Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 16, 2007, 08:18:16 »

parca eroarea asta iti dadea daca faceai de ex. a/0,
Memorat

vid...
Aymd
Strain


Karma: -29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 16, 2007, 08:36:38 »

n-am folosit impartiri, numai adunari si scaderi. Si daca e ceva gresit la algoritmul meu, de ce am luat 50 de puncte (consecutive) ?
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 16, 2007, 09:25:58 »

Citat
# Non-zero exit status: Programul tau a returnat o valoare diferita de 0. Cel mai probabil ai uitat return 0; sau ceva similar.
# Killed by signal: Cea mai frecventa eroare cand ai un bug in program. Cand un program incalca anumite conventii in UNIX acel program primeste un "semnal" care de cele mai multe ori il opreste. Cateva semnale comune:

    * 11(SIGSEGV): Segmentation fault. Asta in 99% din cazuri inseamna ca ai probleme cu accesul la memorie. Ai iesit din limitele unui vector, ai facut stack overflow, etc.
    * 8(SIGFPE): Floating point error. Cauza cel mai frecvent de impartiri la 0.

Non-zero exit status pentru pascal cam echivaleaza cu Killed by Signal pentru C. Astea sunt cele 2 probleme care se intalnesc cel mai des...
Memorat
radinho91
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 30, 2007, 09:30:58 »

eu lucrez in pascal si am aceeashi problema cu non-zero exit status... am luat o gramada de exemple si ruleaza perfect programu'... nuj ce sa fac... primesc 0 puncte....
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 30, 2007, 20:17:38 »

  Pai dupa cum scrie si mai sus eroarea asta poa sa apara de la o impartire la 0 sau ca ai acesat memorie ne-alocata...... probabil in testele facute de tine nu se intampla una din cazurile:
                    -> in caz ca greseala e faza cu impartirea la 0, in testele de pe site o variabila ajunge 0 si tu faci imparitre cu ea.... dar in niciunu din testele tale nu ajunge 0 variabila respectiva. In cazu' asta uitate la toti numitorii de la impartiri de ii ai in program si vezi si tu pacolo care ar putea ajunge 0 vreodata. (desi asta e de preferat sa ai grija cand scrii programu' sa nu ajunga nici un numitor 0).
                    -> in caz ca folosesti intr-un vetor A[101], dar tu ai alocat doar 100 de elemente.... uitate si tu pacolo am cate elemente ar putea intra in vector pe cel mai rau caz. (desi si asta era de preferat sa faci de cand scriai programu').
                    -> in caz ca folosesti pointeri sau tot felu de minunatii dastea....pai ai grija sa aloci memoria mi se pare ca in pascal era cu new sau nu mai stiu... in fine... echivalentul lui malloc din C. Si in caz ca faci liste sau chestii dastea ai grija sa vezi cam cate elemente o sa se incarce. (dar totusi si asta trebuia sa ai grija de cand ai scris programu').
                    -> uitate si tu ce limita de memorie are problema si calculeaza cate memorie ai alocat sa vezi daca este <= decat cat ai voie. (asta nu mai vb ca trebuia facut inca de la inceput).
    Probabil mai exista si alte situatii decat astea de le-am scris eu. Unele poa' sa fie in plus ca n-am citit problema.  Nici nu stiu care e... ca n-ai zis.

    Gata am aflat care e problema... ca ai doar una nefacuta.... acuma sunt sigur ca unele chestii de le-am scris mai sus sunt in plus.
 
« Ultima modificare: Aprilie 30, 2007, 20:23:46 de către Ivan Nicolae » Memorat
radinho91
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 04, 2007, 16:27:28 »

gata... am inteles... erau numere de 100 de cifre... eu nu am citit bine restrictia si credeam k e numar <=100... si normal k nu iesheau testele... mai ales k citeam nuamrul intr-un integer...  Very Happy acuma mi-o picat fisa.. mc de ajutor Very Happy Poc
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines