Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: RUN ERROR: Invalid memory reference  (Citit de 7127 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
therain3r
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul WWW
« : Februarie 27, 2004, 22:55:57 »

Puteti sa imi spuneti si mie ce poate cauza eroarea "RUN ERROR: Invalid memory reference" ?

La problema "Datorii" primesc acest mesaj de la evaluator pentru toate testele, desi eu zic ca problema este rezolvata corect, si nu stiu ce inseamna.
Memorat

Problemele complicate au intotdeauna raspunsuri simple, pe intelesul tuturor, dar gresite.
therain3r
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Martie 01, 2004, 21:51:46 »

Nu stie nimeni ? Question

Nici care au facut evaluatorul ?  Shocked
Memorat

Problemele complicate au intotdeauna raspunsuri simple, pe intelesul tuturor, dar gresite.
sjulean
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 01, 2004, 21:52:28 »

Citat din mesajul lui: TheRain3r
Puteti sa imi spuneti si mie ce poate cauza eroarea "RUN ERROR: Invalid memory reference" ?


Cauta "Invalid memory reference" in http://theory.snu.ac.kr/ioi/Users_Manual_103.doc. Daca nu ai chef, iti spun eu.

Programul tau a incercat sa acceseze o bucata de memorie care nu e a lui. De exemplu, daca ai avea un vector de 10 elemente si ai incerca sa accesezi a[11], s-ar putea intampla una ca asta; in BP, daca ai pus {$R-}, nu ai observa nimic - si programul ar putea chiar sa mearga bine.

In modul protejat din DOS, asta s-ar fi numit "error 216"; in Windows, "General Protection Fault", si in *NIX se numeste "Segmentation Fault" sau SIGSEGV (pentru ca e de fapt un semnal trimis procesului in cauza). Ideea de "invalid memory reference" este aceeasi.

Foloseste FreePascal. Daca lucrezi in C, foloseste DJGPP. Intre timp, compileaza-ti programul in modul protejat si vezi ce iese.
Memorat
therain3r
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #3 : Martie 01, 2004, 23:01:26 »

Multumesc ! Smile

Am constatat ca nu am definit vectorul bine Smile ... o mica scapare din cauza ca ma grabeam (graba strica treaba).
Memorat

Problemele complicate au intotdeauna raspunsuri simple, pe intelesul tuturor, dar gresite.
thelittleprog
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 22, 2004, 23:00:53 »

Si mie imi apare chestia aia cu invalid memory reference la compilare desi nu folosesc vectori. La problema cu A+B folosesc doar a,b,s de tip long si tot imi apare chestia asta. Am compilat pe windows cu compilatorul borland si cu g++ cu dev-c++. ce sa ma fac???plz help me
Memorat
sjulean
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 23, 2004, 01:06:05 »

Citat din mesajul lui: thelittleprog
desi nu folosesc vectori

Nu doar vectorii pot cauza aceasta chestie. Daca ti se intampla totusi chiar pe a+b, te rog sa-mi trimiti sursa la adresa:
sjulean arond free punct ro punct eu punct org
Specifica cat de des se intampla asta, si daca se intampla pe gcc sau g++.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines