Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 302 Radiatie  (Citit de 4864 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« : Ianuarie 21, 2007, 23:55:45 »

Aici puteţi discuta despre problema Radiatie.
« Ultima modificare: Ianuarie 30, 2007, 20:49:12 de către Crestez Dan-Leonard » Memorat
mocke
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Ianuarie 23, 2007, 17:45:46 »

Imi poate explica si mie cineva mai pe indelete sol. a doua din articol de la Radiatie? Din cate stiu eu, chiar daca nu folosesti comprimare de drumuri, arborele partial de cost minim tot va fi un arbore degenerat. Daca ai face o simpla parcurgere pe acest arbore ar putea sa te duca la un raspuns gresit pt. ca ai putea avea nevoie de o muchie X - Y pe care nu o ai in arborele respectiv , dar caruia i-ai introdus capetele unindu-le cu un reprezentant Z ...si o sa ai muchie de la X la Z si de la Y la Z, muchii carora poate nici macar nu le sti costul.  Think

Multumesc!   peacefingers
« Ultima modificare: Ianuarie 23, 2007, 17:50:05 de către Barca Cristian Mihai » Memorat

oricine greseste...nu oricine invatza
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 23, 2007, 23:45:26 »

Sa presupunem ca unesti reprezentatul lui X(sa-i zicem A) cu reprezentantul lui Y(B). Vei adauga muchia A-B cu costul muchiei X-Y. Ideea este ca pe drumul de la X la A vei gasi muchii de cost mai mic decat cea de cost X-Y din felul in care parcurgi muchiile pentru APM. Analog pentru drumul de la Y la B. Deci oricum cand vei interoga un element care se afla initial in multimea cu A si unul din multimea lui B raspunsul va fi dat de costul muchiei X-Y ( muchia A-B din APM ) , iar cand se fac query-uri in aceeasi multime muchia X-Y nu afecteaza costul dupa cum era normal.
Memorat
MarcvsHdr
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 04, 2007, 18:08:55 »

Eu tot nu inteleg ceva... Fac cam in felul urmator:
1. determin APM in NlogN
2. raspund la intrebari astfel: fie x=LCA (nod1, nod2); solutie=max(max_de_pe_drum(nod1,x),max_de_pe_drum(nod2,x));

Iau Signal 11 intr-o veselie, desi mie imi merge acasa.

E cumva posibil ca graful din fisierul de intrare sa nu fie conex? Pentru ca daca nu e conex, arunc la gunoi toata sursa, ca in loc de 1 APM, am o padure de APM  Confused
Memorat
astronomy
Nu mai tace
*****

Karma: 204
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 04, 2007, 18:21:30 »

Nu e precizat in enunt ca graful e conex
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 04, 2007, 21:36:17 »

graful e conex cred, ptr ca eu am luat 100 cu o rezolvare asemanatoare cu a ta. Banuiesc ca folosesti un arbore de intervale ptr lca, vezi ca parcurgerea euler are 2*n-1 elemente, vezi dak arborele de intervale are o dimensiune buna ptr atatea elemente.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 05, 2007, 09:05:41 »

Citat
Se garanteaza ca exista cel putin un drum intre fiecare din cele K perechi de laboratoare din fisierul de intrare

Doar atat. Nu se zice ca graful ar fi conex. Smile
Memorat

Am zis Mr. Green
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 10, 2009, 21:28:34 »

Am o solutie care iese din timp pe jumatate din teste. Fac asa:
- construiesc APM-ul, cu algoritmul lui Prim, folosind si un min-heap. [ deci O(M*logN) ]
- execut un DF, pentru a construi parcurgerea euleriana si adancimile pt fiecare nod. [ deci O(N+M) ]
- calculez rmq[ j ] [ i ] - pozitia elementului minim a secventei de lungime 2^j care incepe pe pozitia i. [secventa considerand vectorul cu adancimi] [ deci O(Nr*logNr), unde Nr - nr de elemente ale parcurgerii euleriene]
- Pt o pereche (i,j) data
   --- calculez LCA(i,j) in O(1) ( folosind rmq-ul ). ( sa zicem ca LCA(i,j) = nod)
   --- calculez muchia de cost maxim deplasandu-ma in arbore de la i la nod, respectiv muchia de cost maxim deplasandu-ma in arbore de la j la nod. Afisez muchia de cost maxim din cele doua muchii. Aici cred ca e problema algoritmului meu, pentru ca pot ajunge chiar la O(N) pt fiecare operatie.

In sfarsit, cum as putea sa rezolv optim o problema de genul urmator: "Se considera un arbore. Se dau doua noduri x si y, precum si predecesorul lor comun minim z. Aflati muchia de cost maxim de pe drumul x -> z -> y. " Se poate mai mult de O(N) sau trebuie sa ma gandesc la alta rezolvare [respectiv, cea care e descrisa in articolul cu solutii] ?

Va multumesc!
Memorat
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 10, 2009, 22:29:26 »

Ai putea sa mai tii o matrice Max[ i ][ j ] - muchia de cost maxim dintre nodul i si stramosul lui, 2 ^ j. Astfel poti raspunde in O(1) si la aceasta interogare. Very Happy Iar construirea o poti face odata cu calcularea matricii RMQ[ i ][ j ].
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 11, 2009, 15:31:43 »

 Ok Multumesc pentru idee. Mi-a iesit in cele din urma.


LE: max[ i ][ j ] nu poate fi calculata odata cu rmq[ i ][ j ], pentru ca rmq[ i ][ j ] se face pe toata parcurgerea euler ( care poate avea chiar 2*n-1 elemente ), pe cand max[ i ][ j ] se face doar pe intervalul [1,n].
« Ultima modificare: Februarie 11, 2009, 17:44:20 de către Marcu Florian » Memorat
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 11, 2009, 23:34:47 »

Cand am spus ca poti construi matricea RMQ[ i ][ j ] ma refeream la matricea stramosilor. Adica in RMQ[ i ][ j ] credeam ca retii al
2 ^ j - lea stramos al nodului i, de aceea am spus ca merge construita deodata cu matricea Max[ i ][ j ]. Daca te uiti putin mai atent peste sursa mea ai sa vezi ca este posibil Very Happy.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 03, 2010, 14:46:57 »

Citat
fiecare continand lungimea maxima minima considerand tunelele parcurse de Zaharel pentru fiecare drum
Nu inteleg.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iunie 04, 2010, 17:09:20 »

de la 1 la 3 n-ar trebui sa fie 9?  Fighting
Memorat
Bit_Master
Vorbaret
****

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 159



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 18, 2011, 17:59:21 »

Poti sa adaugi in problema ca in fiecare camera exista cate un aparat care-l vindeca de efectele radiatiilor, deci conteaza doar cat se expune intr-un singur tunel (sa nu i se faca rau), dar nu conteaza suma expunerilor pe tot drumul. Very Happy
Memorat
balakraz94
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 28, 2012, 16:19:17 »

Imi poate da cineva un test mai complex, pentru ca iau 0p si imi ies toate exemplele pe care le dau.

Construiesc APM-ul cu Kruskal si apoi determin maximul de pe drum pana la LCA cu al 2j - lea stramos.

Sursa : http://infoarena.ro/job_detail/696015?action=view-source
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines