Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sunt incepator in pascal, need help.  (Citit de 3353 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Catanha
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« : Ianuarie 15, 2007, 20:35:51 »

Buna ziua, am o problema: sunt in clasa a 9-a la matematica-informatica si sunt foarte pasionat de informatica. M-am uitat peste arhiva de probleme de la info arena si am 2 nelamuriri:
1.sunt pentru pascal?
2. Imi puteti explica cum fac asta:Datele de intrare se citesc din fisierul adunare.in:   
Datele de iesire se tiparesc in fisierul adunare.out (repet sunt in semestrul I cls a 9-a)
Multumesc anticipat. Think Thumb up
Memorat
TYTUS
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 15, 2007, 20:41:13 »

Problemele le poti rezolva in Pascal, C sau C++.
Rezolvarea la o problema trebuie sa citeasca niste date dintr-un fisier si sa scrie rezultatele in altul.
Daca nu stii cum se face, poti sa afli din manualul tau de la scoala. 
Spor la treaba  Weightlift
« Ultima modificare: Ianuarie 15, 2007, 20:44:08 de către Vlad Saveluc » Memorat
Catanha
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 15, 2007, 20:46:54 »

Multumesc pentru raspuns. Voi cauta in carte dar cred ca oricum sunt inaintat cu materia fata de clasa  si profesoarei nu prea ii convine pentru ca nu  stau atent la ce explica ea la n00bi din cls  Thumb down
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 15, 2007, 21:58:29 »

Tot va invata fisiere pana la locala, stai calm, ca nu e   Fool  (sau oricum, va invata daca aveti nevoie)

Varianta pascal:
Cod:
var f:text;
.... (alte variabile)

begin
 assign(f,'fisier_de_citire.in'); reset(f);
 ... (citesti datele)
 close(f);

 ... (rezolvi problema)

 assign(f, 'fisier_de_iesire.out'); rewrite(f);
 ... (afisezi ce trebuie)
 close(f);
end.

Cred ca e usor de inteles ce am vrut pe acolo... fisier_de_intrare.in si fisier_de_iesire.out sunt cele mentionate in problema si scrise cu litere mici. Nu in ultimul rand cred ca se scrie pe undeva, pe tot siteul asta... cum se fac citirile [in regulamentul de la campion sigur e]...
« Ultima modificare: Ianuarie 15, 2007, 23:33:42 de către Sima Mihai Cotizo » Memorat
Catanha
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 16, 2007, 10:21:15 »

Uite am facut cum ai zis tu
Cod:
program adunare;
var f:text;
    a,c,b:longint;
begin
assign(f, 'adunare.in');
reset (f);
read (a);
readln (b);
close (f);
c:=a+b;
assign (f, 'adunare.out');
rewrite (f);
writeln (c);
close (f);
end.

Dar imi da eroare la rulare
Cod:
 _reset (f); Error 2: file not found 
Sigur e bine cum ai spus tu ? sau am gresit eu ceva? Brick wall
« Ultima modificare: Ianuarie 16, 2007, 11:47:43 de către Juganaru Ionut-Catalin » Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 16, 2007, 10:54:48 »

mai, nu da eroare de compilare, deci programul e bun... nu am mai lucrat de muuuuuult in pascal dar asa este.  eroarea o primesti pentru ca nu ai fisierul adunare.in in directorul de unde rulezi...

presupun ca lucrezi in borland pascal, deci faci open la fisierul adunare.in [chiar daca el nu exista], scrii doua numere, salvezi, rulezi din nou programul tau de adunare si pe urma deschizi fisierul adunare.out ... va merge Wink

pana una alta, trimite problema asa si daca iei cateva puncte o sa fii sigur ca merge Wink [daca nu iei 100 poate sa fie de la faptul ca folosesti word, cred ca trebuie longint dar nu bag mana in foc]

[Later edit: ]
A, mda, si mai e o chestie, cand citesti cu read ii zici si fisierul, si anume:
Cod:
 readln(f,a,b);
Wink poti citi doua variabile cu read
« Ultima modificare: Ianuarie 16, 2007, 11:06:28 de către Sima Mihai Cotizo » Memorat
Catanha
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 16, 2007, 11:04:24 »

Multumesc pentru ajutor \Very Happy/am reusit. Acum sa incep sa lucrez  Weightlift
« Ultima modificare: Ianuarie 16, 2007, 11:52:19 de către Juganaru Ionut-Catalin » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 16, 2007, 14:59:52 »

Sfatul meu este ca mai intai sa parcurgi tot manualul de a 9-a pentru a-ti insusi notiunile de limbaj necesare si pentru a capata o oarecare experienta, iar mai apoi sa incepi algoritmica mai serios. Daca iti place nu iti va lua mai mult de o saptama, poate doua, sa termini manualul. Probabil ca apoi iti va fi mai usor sa rezolvi probleme de pe infoarena. peacefingers
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Catanha
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 16, 2007, 21:56:11 »

Multumesc pentru sfat (voi face exact cum ai spus). Thumb up
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines