Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Internship  (Citit de 1593 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
cristi8
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« : Ianuarie 09, 2007, 21:42:31 »

Salut,
De curand am aflat de conceptul de "internship". Am cautat pe wikipedia si mi se pare o idee foarte buna.
Ma poate indruma cineva de unde pot sa incep sa caut mai multe informatii sau chiar la ce companii as putea sa incerc si cum?

Sunt anul 1 la Universitatea Bucuresti - Facultatea de Matematica si Informatica, D.L. Matematica

Cristi
Memorat
cristi8
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 01, 2007, 12:42:42 »

Poate mai intereseaza pe cineva:

http://interni.ro - Programul Internship in Romania al Fundatiei Culturale Delta

Dar vad ca ultimul anunt e din august 2006..
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 06, 2007, 18:45:49 »

Conceptul de internship este foarte bine pus in practica mai ales in SUA, unde companiile iau multi studenti in perioadele lor libere (vacante) pentru a lucra pe ceva concret. Universitatile americane incurajeaza acest lucru si chiar le recomanda/ii ajuta pe cei mai buni dintre studenti sa mearga la internship-uri.

In ultimii cativa ani s-a importat si la noi ideea, desi intr-o forma destul de rudimentara. Astfel, in IT, unde sunt mai la curent cu ce se intampla, exista initiativa Stagii pe bune. Probabil in anii urmatori lucrurile vor evolua spre bine in directia asta si la noi.

Tot relativ recent, din Romania s-a patruns pe piata SUA de internship-uri. Primele cazuri de care am auzit au fost internship-uri la Microsoft, care au fost obtinute fie exceland in concursuri organizate de Microsoft la nivel mondial (stiu de cativa tipi din Politehnica care au reusit asta), fie prin participari la interviuri - desi nu stiu exact cum se ajung la acele interviuri (Stefan Ciobaca a reusit prin metoda asta, cred).

Intre timp, s-a spart gheata si la alte companii precum Google. Vara trecuta 5 romani care studiaza in Romania (2 la Poli, 3 la Unibuc) fosti olimpici nationali si internationali, au fost la Google - Mountain View (USA) pentru un internship de 3 luni. Am accentuat pe studiaza in Romania deoarece romani care studiaza in State si merg la internship-uri exista de mai mult timp. Vara asta vor mai fi cativa care vor ajunge sa lucreze pentru Google, in diverse centre.

Cum se poate obtine astfel de internship-uri? Fiecare mare companie are un site de jobs unde poti sa-ti uploadezi CV-ul pentru full time sau internship. Evident, sansele sunt foarte mici pe aceasta cale. Pentru a le mari e nevoie de o recomandare a unui full-timer din compania respectiva. Alte modalitati sunt sa participi in concursurile organizate de compania respectiva si sa faci o figura buna (de exemplu Google Code Jam, Microsoft Imagine Cup, alte turnee Topcoder). Figura buna inseamna in general sa ajungi in finale sau sa te remarci cumva astfel incat sa intri in contact cu oamenii din compania respectiva. Oricare ar fi metoda, scopul e sa ajungi la interviuri, iar daca esti bun vei ajunge sa mergi la respectivul internship Smile

Cam atat stiu eu,

Silviu
« Ultima modificare: Februarie 07, 2007, 12:09:10 de către Valentin Stanciu » Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines